1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Во Зегин. Не е точно 350. Или беше 340 или 370, пред 6 месеци купував. :)
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ladyyas08

    ladyyas08 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo, Moze li nekoj da mi preporaca dobra krema za lice kaj tri mesecno bebence?
     
  3. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    krema.jpg
     
    На KidA, Melinda85 и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  4. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka ако можеш да ми кажеш каков е овој крем за заштита на кожата од сончање според декларација
    image-0-02-04-f0967d5ac501f59beb00d6e9a2fadaafda943297b766799416d6cedc7a785c0d-V.jpg
    Го видов во ДМ барајќи Алверде за бебе... штета што го нема оваа година кај нас :wasntme:
    И ако не ти е проблем да ми кажеш твоја препорака за креми за сончање (и дали воопшто препорачуваш) но и за лосион/млеко/гел за тело за после изложување на сонце. Бебчето ми има 9ипол месеци :)
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга овој не, со хемиски филтри е...јас за возрасен не би го препораќала а не за бебе. Не знам што да ти кажам. Јас сакам и препорачувам креми за сончање и како сигурни би ти препорачала Еко Козметикс. Штета што алверде ги нема. Еко се навистина многу убави. Поздрав.
     
  6. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Фала ти :* Па овој продавачката ми го нудеше како многу добар, а јас прв пат го видов :wasntme:
    Инаку каде можам да ги најдам производите на еко козметикс?
    И уште нешто, имаме на подарок Бекутан бејби 50 крема за сончање, знам што мислиш за нивните производи, но конкретно оваа крема за сончање каква е, и дали може барем возрасен да ја користи? Фала ти уште еднаш :f:
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Еко Козметикс може да ја најдеш во Биоорганика или по аптеките...пробај ја нема да зажалиш. За производот на бекутан постирај ми декларација во соодветната тема па ќе ти кажам. Вака на памет не ми текнува може сум го видела, ама не можам ништо да коментирам додека да видам што точно содржи. Поздрав.
     
  8. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јас намачкав бебе со бекутан 50 на лицето цело се зацрвени и се исфрли. Што не мора да биде и кај други деца исто. Тоа е само наше искуство. ;)
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Jas za sonce bekutan 50 koga bese bebe lani na odmor za lice isto bekutan 50 a za telo na lea San kids 50 factor i bev prezadovolna. Zboram za 3 i 4 godini koga mi bese maliot.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Majki na weleda proizvodite vo zegin gi ima li ? Ili od kade gi zimate ako znae nekoja da mi kaze? Do sega koristevme mustela ama sakam da smenam
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Има и зегин и еурофарм.
     
    На Elenche87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Бебе ми е 2 мес.
    Сега за лице сме на афлодерм мислам се викаше со некоја мешавина на аптека правен
    Почна да ми се перута валда од сонце др. Рече благ егзем бил
    Треба да ја мачкам 7 дена
    После неа што да користам за лице а и тело..

    Е сега на телце е ваков
    Исто и тука што да користиме IMG_20180723_082818.jpg
     
  13. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    А дали новороденче треба да се мачка со нешто на лице и доколку да ако може да ми предложите што да земам? Исто и за влажни ќе се трудам да ги избегнувам, но би требало да ги имам при рака, а од кој сте задоволни? Убедливо детскава козметика ми е најтешка тема... имам страв да не утнам нешто при избор :worried:
     
  14. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    овоj e супер крем и за возрасни јас го користам за мене :)
    а ако нема некоја потреба јас мислам на 3 месечно бебе не му треба крем. ние сме 5+ и уште ништо не ставаме супер и е кожата
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Јас не го мачкам со ништо ни тело ни лице. Немал проблематична кожа и не сме имале потреба. Здрава кожа едноставно не ја полнам со хемикалии, по мене нема потреба.
    Влажни на Памперс. Имаш и сензитив и обични.
     
    На Lolipop23, CurlyBlossomGirl, KidA и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.727
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Крема за лице имам веледа, ама нема потреба и не мачкам или ептен ретко(еднаш на две-три недели). Влажни мене најпигодени ми се бејбилов на дм. Најубави како квалитет, најнеутрални на мирис. Сум користела и хип и памперс, ама после овие сите ми смрткаат. За дома под чешма или користам туфери со вода
     
  17. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Моево е зимско бебе. По бањање мачкав логона масло по цело тело и лице. Па имаше дерматит, па мачкав стелатопиа и а дерма. Понекогаш и павловичева и јекодерм, ама ретко. За сега не би ги препорачала, многу е жешко. Сега "мачкам" веледа, бела со љиљаково, за атопична кожа. Не сум ја намачкала едно два месеци сигурно со ништо. Бањам со маслена купка еуцерин и мислам дека е доволно.
    Влажни, само виолета бела 99% вода или памперс сензитив. Газе бришеме со тото суви или има бејби лове тупфери што се топат со вода.
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Па не ви предложи др нешто за понатака??


    Мустела стелатопија, А-дерма, Еуцерин атопик. Овие ги имам пробано на бебе, атопик е мојот, од првата задоволна, средната не ни одговараше, последната најзадоволна.
    Сите ти се со цена тука некаде околу 1.000ден па сама одлучи со што ќе третираш или препрашај си го др :)


    10 дена лице мачкав со Јекодерм, тело 1-2 успеав, во првите 2м бебе вриштеше, пиштеше на облакање/соблакањр па само гледав што побрзо да го облечам не па да го мачкам :whew: потоа дерматит доби, па други креми и тие првите јас си ги мачкам.
    Мој совет ништо не купувај, кога ќе се роди бебе ако треба, што треба ќе се купи :)

    Влажни на Памперс, сензитив зимам, пробав неколку ама тие ми се број 1.
     
    На Kejt777, CurlyBlossomGirl, Feodora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Логона освен во Сити Мол го има на друго место?
    Сакам да земам пак за зимоска па ќе гледам на акција да ги начекам.
    Инаку многу ретко мачкам креми на малиов, ама сега дека на сонце и му се суши кожата го мачкам со млеко за тело Бекутан, но планирам да земам на Логона масло бидејќи се на поприродна база.
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Јас купив од Зегин во Битола. Треба да има во поголемите Зегин аптеки.