1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

  1. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за мислење совет, сакам наредниот месец да купам козметика за бебенцето, сакам да земам купка или гел за капање, шампонче ( дали се добри од Corine de Farme), влажни марамици од Виолета белите, павловичева оргинал од Зегин, и Weleda жолтата. Дали се првин доволно работи, несакам мн различни да користам да се најминимално сретства да не го затрупувам бебе со мн козметики, и дали е добра изборот на производите односно марката. Бебенцето треба до кај декември да се роди, можеби рано купувам ама досега голем дел од работите ги купивме, не сакам се последен момент да барам. Зато можи и рано купивме количка со транспортер, креветче, копанче за капење, алишта и купив нешто а и повеќето ми ги даде золвами од нејзината малечка и во главно скоро се е комплетирано.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Јас не се слагам со ова. Бебе додека е мало се бања секој ден, кожата се обновува секој ден без оглед на тоа се бањала или не, а додека се многу мали бебиња со бањање се стекнува и навика. Моето скоро 2ипол и се знае, бањање во 9 и спиење. Па мали се, цицаат или пијат млеко, ќе им капне или потече млекце тоа така се умирисува, страшно, а знае и да се вцрви во тие свитките што ги имаат под брадичето. Не мачкав со ништо, само уљенце на почеток, ама едно уље 6 месеци го користев. Јас почнав со Веледа и супер ми беше. Од тогаш имам сменето се освен Бекутан, тоа немам пробано, Корин и Веледа ми се покажаа најдобри.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Јас за бањање користам хип, ама не на секое бањање. Бањав првиот месец секој ден. После преку еден. За пеленска, тело и лице веледа, ама не нон стоп и ене уште првите паковања се а синко е 12+. Влажни дома не користам за газе. Ако е какан во почетокот со туфери или директ под чешма, сега обавезно под чешма. Влажни користам само кога се храниме ако се умачка и тоа на бејбилове од дм му се најпогодени.
    Туфери имаш и во зегин на тото, ама се малку понепрактични зошто се споени па треба да ги откинуваш. Ако имаш кој да ти купи има во дм на бејбилов.
     
    На Lolipop23 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    ^^ и јас по секое какање обавезно мијам газ, ама обавезно, некогаш и само ако се мочки, се лепи некако од било кои влажни, ама пред тушот обавезно бришам со марамици, ова кога е какан, барем мојов лом се прави и дури стигнеме до тушот.. ај да не редам (facepalm)

    @Karmina1989 ОК е се што наброја, купи и чекај го бебе да го шлапаш :inlove:
     
    На stevemila и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.048
    Ок ти е планот, само јас место corine би земала веледа, еуцерин или мустела. Не се знае каква кожа ќе има бебе, може ќе треба да менуваш козметики ... Белите виолета влажни се супер , ама јас хипп от најчесто ги користам.
    За газе истото користам, погодено :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Јас себеси си се туширам со корине па и бебе ќе го банкам со него,истиот состав и јас ќе го купам како Кармина.
    Само незнам како комплетче да земам со ножички чешле и топломерче.
     
    На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Нека ти го покаже @kukla21 комплетчето на дунде. Многу е цакано и интересно:inlove:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @monik55 моето е на авент, ама во бебе хоум имаш преубави на дурел (мислам сејфти 1ст беа). :)
     
    На monik55 и fana им се допаѓа ова.
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ќе одам деновиве и ќе му земам,фала ти кукле:)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. YasMazza

    YasMazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    http://malakuharica.com/opasnije-od-plastike/
    Мене бебето ми доби страшен осип од влажни марамици (на памперс), така да веќе не планирам да ги користам при промена на пелени.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Јас па не се сложувам дека треба секој ден да се бања. Се уништува површинскиот заштитен слој и корисните бактерии се одмиваат со секојдневно бањање, кожата со тек на време се суши. Не спорам дека летно време е пожелно секојдневно туширање бидејќи децата се потат и се надвор подолго време. Ама за бебињата не е пожелно, особено во зимскиот период, кожата се пресушува, колку и да ја негуваш.
     
    На NarCis@, Kitten, azelea и 8 други им се допаѓа ова.
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Потполно се сеогласувам со тебе,ни јас не гледам причина секој ден да мора да се бања,еве јас ја бањав преку еден ден кога беше бебе ,ама гениталии и миев секој ден, и мојава се роди зима и имаше сува кожа и исто од лекар бев советувана да не ја бањам секој ден.
     
    На NarCis@ и Annath им се допаѓа ова.
  13. Kate2025

    Kate2025 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2018
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Супер ти е планот (y)
     
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот план за козметика. Само што ќе почекам со корин не купувам одма, имам тестери од веледа. Ако ми се бендисаат ќе останам на Веледа, ако не ќе преминам на Корин. И за бришење газе купив и туфери на бејби лове. Влажните од виолета бели да ги користам само кога не сме дома.
     
  15. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Каков шампон/купка користите за бебе? Препорачајте нешто од што сте задоволни.
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Еуцерин-маслена :)
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    A86E3F3F-C71D-44CC-A920-507B21BCA4F8.jpeg и Еуцерин сапун. Од креми исто Хипп. Од толку креми и шампони дома само овие ги користам :)
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    И јас се мислев овие на Хип да ги пробам.:)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мустела :)
     
  20. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Уриаж, презадоволна сум.