Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.537
  Пол:
  Женски

  Оти е навикната на хемии, затоа, Мустелата е чиста хемија. Немој да ме сфатиш погрешно, ама кај сите што преминуваат од хемија на органска козметика се случува исфрлање, осип, акни, тоа значи дека организмот се чисти од хемиите. Исто и со косата, кога преминуваш од шампони со силикони и парабени на органски шампон, косата е сува, никаква, безживотна, ко оштетена. Ама после се средува. Кај бебе не би ризикувала сепак, нека помине време, подоцна пробај пак со органска козметика.
   
  На duffi, Lolipop23, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.204
  Пол:
  Женски
  Прво со Веледа пробав пошо Австрија нема воопшто Мустела, на Мустела се префрлив кога дојдовме тука (2 месеци имаше беба)
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Женски
  Сеуште не сум породена али ми се ближи крајот, во четвртокот зборев со докторката за козметика најмногу се за Мустела и Еуцерин во Ремедика и една La Roshe. Баш и реков дека јас за мене користам Еуцирин маслена купка и млеко за тело со пх 5.5 ми рече дека здравје и за бебето можам без проблем тие да ги користам.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.379
  Допаѓања:
  26.088
  Пол:
  Женски
  Никаква козметика не му треба на бебе, поготово не летото на жешкото да им ја спурувате кожата. Земи некоја подобра крема за пеленска регија, на Веледа на пример, и тоа ќе мачкаш само ако се зацрви, друго ништо не ти е потребно за почеток. Ако случајно потоа имаш потреба, ќе купиш.
  Двете деца со една тубичка Веледа ги израснав и Хип шампонче, никакви купки, масла, млека... ниту едно паковање влажни... кожата им е џам и на двајцата.
   
  На Lady Leona, SanelaS, WonderGuurl и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  јас зедов со 25ка фактор, како што читав 50ка била јака крема за таа кожа.. малку чудно ми е.. али ке се консултирам со педијатар најдобро..
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Ако си во можност, купи веледа. Мислам дека тоа е најдоброто кај нас. Мустела и еуцерин се медицинска козметика.
  Хип исто така мислам дека е добра опција.
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  и кај нас исто од веледа се исфрли, а органска козметика .. и ние стелатопиата ја користиме и презадоволни сме..
   
  На BY<3 и Bubish26 им се допаѓа ова.
 8. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.185
  Допаѓања:
  5.827
  Пол:
  Женски
  Мој совет почекај да се породиш. Кога ќе одиш во собата со бебиња да те учат да го бањаш, ќе си направиш муабет со сестрата што се грижи за нив и она ќе ти каже каква кожа има бебето и која ти е најдобра опција. Јас веќе имав купено Веледа, среќа и она ми ја предложи. И одма после тоа ќе му кажеш на маж ти и ќе купи тој. Иначе, во Ремедика со еуцерин ги бањаат.
   
  На Chuchanov и eta им се допаѓа ова.
 9. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Preporaka na faktor za sonce za 11mesecno bebe :)
   
 10. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  9.026
  Јас купив од La roche posay 50 спф туба од 250мл за 1300 денари.
  Како бренд на козметика е доста пофален,имам другарки што користат за децата па беа задоволни и затоа го купив.

  Размислував помеѓу ова, веледа, мустела и еуцерин.
  Прво купив веледа 30ка фактор, но кога излегов од аптека видов рок 02/21 , се вратив и побарав друго пакување со подолг рок, ми вика нема само тоа е, и го вратив.
  Мустелата може да се користи 6м од отварање,тоа не ми се допадна.
  Еуцеринот бил за деца над 3год,така рече фармацевтката јас не прочитав.
   
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.512
  Козметика купив на Chicco. Завчера од ДМ земав нешто и на Babylove, ако не му одговараат на бебето за мене ќе бидат топ. Прашував многу што да земам, еднс моја роднина од Германија ме подбра и ми рече да не купувам Мустела,еуцерин или било што такво. Тие биле медицински, и добри нормално, ама ако бебето нема осетлива кожа и проблеми со кожата тогаш немало потреба од нив. Таа купувала козметика на Хип, па можеби и тоа ќе пробам.
   
 12. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  4.341
  Пол:
  Женски
  Не купувај многу од козметика бидејќи не знаеш со каква кожа ќе се роди бебето. Ако има нормална не ти треба многу. Моево е со нормална кожа и користев само шампон што е за тело и глава на Corine de farm, млеко за тело на Бекутан (тоа и одговараше најмногу) и павличова маст. И тоа не и ставав на секое бајнање млеко за тело
   
  На Fallen.Angel и Jana06 им се допаѓа ова.
 13. Nora.A

  Nora.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2018
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  980
  Пол:
  Женски
  Колку беше Веледата Софи?
  Се мислам каква да земам, ми ја препорачаа биодерма, а јас користам Веледа за лице, за бањање, за газе и сум задоволна од нив. Од мустела се префрлив на веледа, презадоволна сум.
   
 14. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  i jas kupiv se na mustela pred da se rode i ne i odhovarase mn i ja susese kozata i pos se prefrliv na hip. Em eftini em super se. ako nema potreba ne kupuvaj od skapite medicinski
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  9.026
  1250 мислам,150мл.
  Побарав и Биодерма ми рече и ѕие биле за поголеми,провери ги
   
  На Nora.A му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Liky

  Liky Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми предложите крема од невен за бебе од 6 месеци? Користам Мустела за осетлива кожа, но сакам малку помрсна бидејќи доста суво му е лиценцето, посебно на челото
   
 17. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.052
  Допаѓања:
  3.143
  Пол:
  Женски
  Веледа.
   
  На Liky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Liky

  Liky Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам. Знаеш можеби која цена е ? :)
   
 19. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  13.866
  Пол:
  Женски
  Што мислите препорачувате која крема да ја земам за новороденче за пеленска регија ?
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  За секој ден павловиќева оргинал. За црвенило веледа со цинк.