1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

  1. lelena

    lelena Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Kerkickata ima prilicno suva koza. Od vreme na vreme na racete, nozete i na liceto i se pojavuvaat sitni brunkicki koi mnogu me nerviraat. Pedijatarot mi vika takva i e kozata, smeni i ja kupkata pa ke vidime dali ima promena. Se prefrlivme od Kosili na Bekutan no nema nikakvo podobruvanje.
    Dali mozebi nekoj drug imal takvo iskustvo? SOVET PLS
     
  2. ANGELIKA81

    ANGELIKA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Probajte so BATOLE, toa e ceshka detska kozmetika na baza na maslinovo maslo. Za suva i dehidrirana koza e super, nie cela familija ja koristime od najmladi do najstari :) , pa i jas licno ja koristam bidejki go imam istiot problem. Imaat cela kolekcija od kupka za telo, sampon za kosa, mleko, maslo i detski krem za telo i site se so odlicen kvalitet i pristapni ceni.


    [mod-kirilica:2s4vaw7c][/mod-kirilica:2s4vaw7c]
     
  3. lelena

    lelena Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Фала ти, ако успеам да најдам ке пробам, ми препорачаа и Еуцерин па ке видиме.
     
  4. ANGELIKA81

    ANGELIKA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Eucerin e dobra kolekcija ali e prilicno poskapa od Batole. Inaku Batole mozes da najdes samo na dve mesta vo Skopje: vo Zebra city kids i vo nivnata prodavnica vo Aluminka vo karpos.
     
  5. lelena

    lelena Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Кај нас сигурно ја нема :( ,ке мора да замолам некој да ми донесе. Како и да е ке ја набавам, мора уште тоа да го испробам, се надевам ке помогне......
     
  6. ANGELIKA81

    ANGELIKA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Firmata sto ja nosi Batole vo MK se vika Konzul i se naoga vo Aluminka vo Karposh. Tamu mozete da ja najdete cela kolekcija. Istotaka ja ima i vo t.c. Zebra potocno vo City kids. Po apteki i prodavnici ja nema. Inaku mene licno mi ja preporaca dermatolog i sum mnogu zadovolna.


    [mod-kirilica:270neven][/mod-kirilica:270neven]
     
  7. filipo

    filipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    nie koristime jonson samponce i mleko za telo i dosega e se vo red...
     
  8. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    За црвено газе, препорачувам да користите Пенатен крема, Германска е, одлична е!
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Иако сеуште немам бебе си разбирам малку од малку од овие работи, сепак кога ќе го имам сигурно би користела Бекутан, комшивката користеше и chicco и на нивеа ама кога ќе влезев во нивната куќа како да немаше бебе, додека почна со бекутанот веќе е подруго, што знам мириса баш како на слатко бебенце, а и вреди за парите одличен е
     
    На plavicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Мојот совет за мајките што имаат дечиња со проблематична кожа е да ја користат козметиката на HIPP,мислам и тврдам дека тое е одлична козметика која не содржи алергени во својот состав и се специјализирани за децата. Знам дека е скапа, но верувајте за здравје кога се работи не се двоумете. Исто така и кашичките и сокчињата од таа фирма се здрави и од непрскано овошје и зеленчук. Имаше по аптеките и витамини за трудници но сега ги нема.Дефинитивно HIPP :)
     
  11. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    20
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Hugies марамцинјата се феноменални подобри здравје и на Нивеа се добри но овие се незаменливи.СампонЧе и масло користиме од Jonsons beby a за газето павловикева маст.
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.040
    Пол:
    Женски
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Сакам да прашам нешто , пред некој ден купив чешелче за бебето од чико ама ова другово како четка незнам зашто служи? :?:

    [​IMG]
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    Па четка за коса е, има иста намена како и чешелот ;)
     
  14. bones

    bones Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    10
    Козметика за бебе (шампончиња, купки, креми...)

    може да ми кажеш каде ја купиваше косили козметиката, поточно сакам косили шампон.
    фала
     
  15. katy-v

    katy-v Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Какви препарати за нега на детската кожа користите ?

    незнам која фирма со детски препарати да ја одберам ... ми треба помош
     
  16. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Какви препарати за нега на детската кожа користите ?

    Бекутан ;) Уште од бебе ја користам (мајка ми ме мачкала :lol: ) и до ден денес кожата ми е како на бебе :$ Нема да погрешиш :*
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Според мене бекутан и бубкен...ние тие ги користиме...или поконкретно шампонче Бубкен од малина (сега користиме Еуцерин ама поради проблеми на кожата на главата), купка бекутан, млеко за тело и бекутан и бубкен, лицето секое утро после миење и го мачкам со бекутан помада, за газето павловичева, и влажни марамчиња бекутан, се купувам од Зегин мислам дека се таму најефтини
    п.с. кога дојдовме дома од болница, првите два месеца ја бањав со сапунче бубкен, така ми препорача братучетка ми (децата ни се разлика 6 месеци)., а потоа со шампонче. :)
     
  18. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Најважно е во козметиката за бебиња да нема парабени (метилпарабен, полипарабен и сл) затоа што се штетни. Веќе има детска козметика на која стои „Без парабени“. За жал, Бекутанот содржи парабени. Најдобро е кога бирате козметика за бебето да одвоите минута-две и да го прочитате составот. За козметиката за бебе најмалку важно е како мириса (односно, важно е од аспект да НЕ мириса, оти ако има мирис значи дека во него има парфеми, коишто исто така не би требало да ги има). Што поприродно, толку подобро. Друг проблем е што тоа „поприродно“ обично чини повеќе пари, ама за кого вреди повеќе да се дадат отколку за бебенцето?
     
    На simonagj, Annath и Andzelika им се допаѓа ова.
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Најискрено првпат слушам за парабени, што се тоа...? колку се штетни, препорачај ми некој производ, мојата има 4 год..Однапред благодарам :)
     
  20. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    До ден денешен користам Бекутан козметика. Пред некое време го користев и шампонот, а кремата ја користам кога ќе направам темелно чистење на лицето.
    Незаменлив дел од детската козметика ми е и Павловичевата маст од Галафарм :$