1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детска козметика

Дискусија во 'Бебе' започната од Elena941, 12 февруари 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не сум била сама. Јас елече само и облеков. Гледам се наоблечени со капи и шалови и само викам моето најлесно облечено.
     
    На Melinda85, Ano, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Искуство со кремава? Ни ја препорача педијатар. Бебе е 4+
     

    Прикачени фајлови:

  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Веќе се збореше наназад дека периодов немате потреба од креми за сончање посебно кај мало бебе.

    Немам искуство со кремава но веќе кога се збори за нив еве од мене една препорака за крема со физички филтри:
    [​IMG]
    Ја има во Зегин околу 500 ден е, таа со 50ка фактор е околу 800 ден.
     
    На CurlyBlossomGirl и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Lice so sto mackate?
     
  5. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Со ништо.
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    И јас не сум мачкала дете со креми со заштитен фактор и сметам дека до годинка не треба да се мачка. Цело лето го поминавме надвор, бевме и на одмор и ништо не сум мачкала. Избегнување на јакото сонце, тоа секако.
    Годинава ќе изберам некоја крема со физички филтри, ама ќе мачкам само кога ќе сме на плажа.
     
    На stevemila, emkaemka, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Мамички, дали сте користеле Becutan прашок за перење алишта и омекнувач?
    Becutan козметика и Becutan пелени за новороденче?
    Ве молам искуства со нив ......или друг предлог.
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Прво зедов бекутан 2 во 1 прашок со омекнувач и алиштата ми мирисаа грозно. Потоа зедов мерикс бејби и чико омекнувач (околу 2 месеци перев со него сега веќе 2 месеци со тета виолета жолт) и алиштата прекрасно мирисаат. Од бакутан користам само влажни марамчиња. За други производи од бекутан немам искуство.
    Од козметика за бебе користам еуцерин маслена купка и логона лосион од невен.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Ништо од Бекутан не користам, откако прочитав дека има нафтени деривати во неа, бегам :worried:

    За перење јас користам течен бебешки Ариел, можеш и Персил, Фрош, нека биде и Бекутан ако тој го сакаш, но секогаш пуштај на дупло плавење и од ниеден прашак ќе немате мака. Омекшивач јас ставив на Чико само првиот пат кога перев и никогаш повеќе..

    Козметика поевтина, а убава по препораки тука можеш на Алверде, исто и на Хип ја фалат.

    Пелени Бекутан јас имав од Клиника добиено пакување и плус на поклон, ги искоростив, ама многу шкорави беа, повторно не би купила. Купи, види, пробај може тебе ќе ти се допаднат..
     
    На CurlyBlossomGirl, Mimmi39, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Peleni bekutan nikako... znaci dobiv ednas na podarok stavam pelena go ostavam bebe vo relaksator dodeka jadam pola saat ne pomina go zemam bebe mokro do vrat ... sreka vidov inace da spiese ke sedese 3 saati ke se nastine mokro... iskreno pampers cela nok ne gi menuvam po 6-7 saati nikogas ne se slucilo toa... a kremite samponce vlazni toa se si e ok...
     
    На Mimmi39, stevemila и fana им се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.227
    Користев детергент Бекутан за мене и маж. За нас ми е океј. Мене убаво ми мирисаше, баш на бебе. Претпоставувам не би правел проблем и на бебе. Плави два пати и нема што да се плашиш. По мене сите дерергенти се полни хемикалии, а нормално да ги избегнеме не може.

    Влажни добив подароци за мекици и споредувајќи ги со Памперс уопште не се влажни. Дури ми изгледаат ептен суви. Па ќе ги користат мама и тато. Претходно кога ги користев јас , кога немав бебе ми се чинеа ок. Ама сега во споредба не ми се допаѓаат. Виолета(белите) на база на вода ми се подобри, после Памперс.
    А нема голема разлика во цена ако ги земаш во Зегин во пакување со 4 пакети.

    Шампончиња и друго немам користено. На Хип сме од почеток.
    Ги избегнувам оти читав дека содржат нафтени деривати и чудби . Иако јас уживам во мирисот на Бекутан.
     
    На Mimmi39, kukla21 и stevemila им се допаѓа ова.
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    бекутан влажните марами ми се добри и нив ги користиме секогаш. Доволно влажни и убаво мирисаат.
    Шампон и купка за поголемата ќерка сум купивала ама не бев нешто задоволна. Ја прават сува косата.
    И кремата со фактор Бекутан летото ја пробавме ама далеку подбри се Каротен со заштитен фактор.
    Обичните креми за лице, млеко за тело и лосионот Бекутан за мене ги имам користено ама на бебе не би ставила.
    Детергенти Бекутан не сум користела, а пелени освен Памперс други и немам пробано за ќерките.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    H
    Hipp kozmetika kade kupuvas
     
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.227
    Низ аптеки, маркети секаде ја има. :)
    Се на се еднаш имам до сега земено од локална аптека.

    Земав цела колекција ама само купката ја користам. Капнувам капка во вода и толку.
     
    На Mimmi39 и didisi им се допаѓа ова.
  15. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Најдобро да не експериментирам со Бекутан, особено со пелени.
    Pampers се најдобри?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Меки се, не пропуштаат, не потат, нема мокро газе, ретко кој има реакција од нив, ама има и што се жалат и не им одговараат. Одбери си ти сама со кои ќе почнеш, па ќе видиш како тебе ќе ти се допаднат :)

    Имаш на Бејбилов, Пуфис, Виолета, Јес мислам да беа што само Зегин ги држи, Дајперс...
     
    На wannaBeMomma и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  17. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Definitivno da pampers moze se poskapi ama poisplatlivi... sto ako drugite se poeftini pocesto ke gi menuvas , ke propustaat ke peres poveke ... siromaviot dva pati plaka za se e taka ...
     
    На sofi2107 и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Jaa momentalno koristam bekutan prasokni omeknuvac za decata, od merak. Mnogu go sakam mirisot. Ok e. Kako i sekoj prasok.
    Kupkata na sebe sum ja probala i ja susi kozata, na bebe ne bi stavila.
    Na sinot imam staveno 2 3 pati peleni m, gi dobiv kako testeri, uzas. Kruti i mocki do vrat
     
    На didisi и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  19. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски

    Јас го користам течниот детергент+омекнувач на Бекутан од првите алистенца на бебе па до ден денес...Сестра ми 18м на внук ми исто од прв ден.Се немаат ни нафрлено ни едно брумче и двајцата.И јас и сестра ми цела бременост што не чешаше кожата само Бекутан со Овес ни помогна и ден денес се мијам со тоа...ни инфекции ништо (тоа што ми поминува при плакнење)

    Исто и за мене и сестра ми пелените на Бејби лав и марамиците се топ ни ми пропуштило преку ноќ а и на една рака можам да избројам дали 4-5 пати за 4м ми пропуштило странично преку ден но кога имало каки...

    Секоја кожичка на бебе е различна и не секој исто реагира од ист препарат...а дека во секој детергент и сл.има хемикалии има...
    Така да ќе си пробаш и сама ќе одличиш бебе што ќе му ставаш...
    :)
     
    На kukla21, eli25, Mimmi39 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Screenshot_20180321-075853.png
    Iskustva so maslovo pa i celava kolekcija?