1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски поводник (kid keeper)

Дискусија во 'Дете' започната од rossonerka, 16 декември 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Никогаш не ми било ни на дневен ред вакво нешто да земам за малата.
    Поводник?? Зошто? Сум сакала да го направам детето, ама не сакам да трча многу за да не се замарам јас???
    Не разбирам зошто да се „ограничува“. Дете е, ТРЕБА да трча, треба да оди секаде, треба да види се`. Ние сме возрасни, треба да го пратиме во чекор, треба да го надгледуваме и да го заштитиме од опасности БЕЗ да употребуваме подводник или било какво друго слично помагало!

    Јас сум еве мајка нешто повеќе од 2 години, ама стварно не разбирам зошто би ми требало ова. И да, го имам дома, ми го донесоа против моја воља, ама ни на крај памет не ми падна да ја врзувам ќерка ми за јас да си го имам раатот. Ќе го имам кога ќе потпорасни, до тогаш заедно ќе си трчаме секаде :)
     
    На Serafima, ph.orhideja, Antigonna и 3 други им се допаѓа ова.
  2. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Која е разликата од тоа да си го водиш детето за раче? И така треба да одиш по него, каде тоа таму и ти, само наместо со ова си го држиш за рака. И ако е наменето за периодот кога се учи да оди па тоа не трае многу, месец-два отприлика треба дури стабилно почне да оди. Јас не гледам некаква потреба од ова...
     
    На ph.orhideja, midnight.flower и Moira им се допаѓа ова.
  3. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и кога детето е ,,врзано,, со поводник и кога не е мајката пак ќе биди и ќе трча зад него. така е то ќе го врзиш со поводникот и ќе си пиуцкаш кафе!!!! и мене ми е грда сликата зато и го немам, ама неможи никој да речи дека не е корисно кога е!! и мајката, таткото безразлика кој ќе го патка ќе си биди испраен и детето нема да го тегниш за раце..
     
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Како планираш ова дете да е „паткано“ без наведнување и држење за раче?

    [​IMG]
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас си знам и сите мајќи да сме искрени ,,во ниеден момент од периодот на паткање 2-3 месеци кај некои и подолго (син ми од 7 месеци патка а сега е 11) и во ниеден момент не ви идело да си пукните и да речите е неможам поќе,, невервам дека има таква мајка. и ПАК ЌЕ ПОВТОРАМ И МЕНЕ МИ Е ГЛУПО ШТО Е ВРЗАНО И ЗАТОА И ГО НЕМАМ И СУМ ЦЕЛ ДЕН ПО НЕГО И СВИТКАНА
     
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе стефи, не се разбираме...
    И ни пукнало, и ќе ни пукнува допрва, ама јас само сакав да ти укажам дека со поводников НЕМА ДА МОЖЕШ ДА ГО ПАТКАШ, нели гледаш?

    Значи, ќе го ограничиш само во просторот на трчање и движење, ама ова за проодување - Јок. Ова е за после, да не случајно ти избега некаде :)
     
    На Mama25, Antigonna и stefi23m им се допаѓа ова.
  7. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас го користев! Син ми се исправаше и одеше со придржување уште пред годината. Ама несакаше никако да се пушти сам. Го купивме поводникот и после четири дена користење се пушти сам, уствари не беше ни свесен дека е сам мислеше дека го држам.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Имаше вакви модерни направии и кога моите беа мали,не сме ги користеле.
    Ние само ,,Кичма Транс" користевме.

    Не ми се допаѓаат воопшто,како куче на ланец да држиш.
     
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Мислам дека ова ќе биде првата работа која здравје Боже ќе ја купам... Имав 9 години кога брат ми проодуваше, ама уште не сум заборавила како боли кичма... Ај додека проодуваше, ама кога почна да реча, е тука маф ни беше работата. Моменти требаа да смета на улица, и викаше само Џиш, џиш!!! Тоа беше автобус од некои необјасниви причини. :lol: Кај што сме кумови купивме проодувалка за кумашинчето, и не плагословуваа, па после тоа купивме и ваков поводник и пак не благословуваа. Видов колку практична работа е. И да, ич нема да ми биде гајле дали ќе ме гледаат наопаку или домашните ќе речат дека е срамота... :^)
     
    На cresa-jagoda и friendy им се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Мене баш ми се слатки ваквите појаси што се како животинчиња, демек ремечето е опашката.

    Никогаш не сум помислила ништо лошо за мајките што вака ги носеле децата, во смисол како кучиња дека ги шетаат. Ама не сум планирала да користам нешто вакво за моето дете баш дека не сакам некој да ми го гледа детето како домашно милениче, а гледам дека стварно има корист од ова. Знам дека многу деца сакаат да бидат самостојни и не даваат да ги држиш за рака, а уствари за секој трет чекор се сопнува и паѓа. Искрено, после пофалбите што ги прочитав на темава можеби ќе размислам да си купам едно за моето идно дете. Па зошто да не? :)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      4,2 KB
      Прегледи:
      113
  11. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.396
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Оф леле. Јас се ежам кога гледам вакви.. баш како куче да шеташ.. Разбирам претешко е. Моево еднаш ми побегна, срце ми застана не можев да го стигнам колку брзо трчаше.
    Вакво чудо добивме на подарок, јас не го користев, ама маж ми го користеше на друг начин .
    Го ставаше детето во него и си го врзуваше околу врат, како кенгур да дојде и го возеше на точак. Смешно изгледаше ама се радуваше малото.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.