Детски психолог или превоспитување?

Дискусија во 'Дете' започната од danichap, 1 февруари 2013.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  11.457
  Пол:
  Женски
  не верувам дека за мене пишува. Јас сватив дека пишува за тоа што го напишав на претходните страни овде. А во мајчински муабети колку што следам немам прочитано дека некој напишал дека си го колне детето пред спиење
   
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.386
  Пол:
  Женски
  @marchi-cool Зборува за тебе т.е во темата "Мајчински муабети" стр.1421 си пишала дека го колнеш детето кога доаѓа ред за спиење.

  А сега како е точно, ти си знаеш.
   
  На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.464
  Допаѓања:
  26.681
  Пол:
  Женски
  За ова зборува.
   
  На sofi2107 и Animali им се допаѓа ова.
 4. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  5.832
  Пол:
  Женски
  Точно така. Немав поим ( ретко ја отварам темата Мајчински ) за ситуацијата се додека @orhideea не ја посочи страната 1421 во која го прочитав тој дел од членката. Па дур спиеше поручеква синко земав малку мањачев мислења од членката. Па во некој други теми пишува дека детето и има проблеми ( 6+год било ) со нервоза и карактерно и дека сака и за себе и за дете да оди да поразговара со стручно лице. Па со дел од прочитаното го пишав последниот мој пост во темава. Се надоврзав на целокупната слика која ја добив од прочитаните мислења во последните нејзини постови во некој теми. Ништо злонамерно или па да делам ум на мајка која верувам е свесна на ситуацијата. Верувам дека ако ибаво седне и размисли ќе сфати дека и она попримила од својата мајка. Па фер е да не го поприми и тоа нејзиното дете. Хумано е да расте во средина каде нема вакви изразувања и збориви кој на нас некој да ни ги кажува би ни пољуљале психа и дух, а не па на дете кое е мало и е во развој. Па заклучок добив ( може и грешам ) дека од сето тоа опкружение и такви зборови и изразувања кај детето дошло до такви нервозни испади и бунтовност. Пишува дека често има навика да ја клоца, а сега брзо ја клоцнало во стомак ( трудна е ) .
  Се извинувам ако некоја се осети навредено или неубаво. Немав/немам лоша намера ниту пак е злонамерно. Чисто другарски совет и како од мајка на мајка кажано. Сепак сум и доста постара од членката. Годините се пред нејзе. Ехеее ако сега се нема троение ( на пред 30г ) и не се дига ручна на одредени ситуации ... па што ќе биде за 10-15-20г ?
   
  На Lianna Anna, orhideea, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  11.457
  Пол:
  Женски
  . Јас секоја вечер ја колнам ко ќе дојде време за заспивање. Посебно ако сум прва смена.

  А каде овде пишува,дека ГО КОЛНАМ детето? (facepalm)

  Најмногу од се ме нервира изопачено сваќање на работи ама стварно не можам тука да се објаснувам. Кој како сака нека ме сваќа ионака на секое за мене се фаќаат за се и сешто. И не ме чуди тие што не ми го сваќаат мислењето се навикнав на нив. Ме чуди како нормалните луѓе ме сваќаат.
  ништо злонамерно вистина. Не си прочитала статии кај што имам пишувано за мајки ова она дека од мајка ми имам научено како не треба дете да се одгледува.
  пишав дека сега ме клоцна во стомак но дека се однесува агресивно и секогаш клоца... Шта речи.
  фала ти за советот почитувам сечие мислење. Ќе знам и јас да солам памет на твои години без разлика дали ќе сослушам некого и дали ќе го разберам.
   
  Последна измена од модератор: 20 мај 2019
  На Black girl и sofi2107 им се допаѓа ова.
 6. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  11.126
  Полека малку мајки,изгледа е недоразбирање,јас колку што сватив од напишаното мајката ја колне ВЕЧЕРТА (тој дел од денот) кога доаѓа за спиење ,а не детето.Малку е двосмислено,ама и мене не ми се верува дека мајка може да колне дете ..
   
  На kikin, Avery, mariz и 10 други им се допаѓа ова.
 7. svami

  svami Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  И јас така сфатив дека ја колне вечерта а не детето. Малку претеравте најмајки на светот. Ц ц ц ц

  Едит: Извини @azelea, се надоврзав на твојот пост, ама се однесува за обвинувањата погоре
   
  На WildMk и azelea им се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  11.457
  Пол:
  Женски
  не можам да се објаснувам кој како сака нека свати. Што ми е мене криво детето навечер што не сака да спие? Има илјадници мајки чии деца пр во текот на денот подолго време преспале оа вечерта седат подолго па што? Треба да ги колнат? Стварно некои од вас не можам да ги разберам. Со деца додека не одраснат мачно е и мене тоа јасно ми е. Ама ако не сум способна да го истрпам тоа ич нека не раѓам бе!!! А некогаш па преморен човек од деца од работа од обврски од дома од се ќе скрене и што деца ќе тепаме? Децата се криви?? Ќе го колнам?? (facepalm) не знам што да речам до вчера се чудев на друго поврзано со мајките и родителството сега на друго. Ама тоа е.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  5.832
  Пол:
  Женски
  Ок. Се извинувам на недоразбирањето. Како што пишаа и погоре навистина беше двосмислена реченицата. Па ја сфатив во лоша конотација. Посочивањето на пишаното твое во темата Мајчински беше сфатено во полош контекст. Немав намера нит да те понижам, а најмалце да те навредам како мајка. Во ниеден момент и во ниедна реченица моја не беше пишано дека си Немајка ( како што миливаат некој да ги делат поимите ). Секоја мајка си е добра со своето дете на свој начин. Укажувањето на некој ситуации и солење памет се сосема два различни поима. Далеку беше од солење памет.
  Но, сепак стојам на ставот изјаснат во првиот пост поврзан со ситуацијата која ја имаше наведено за твојата мајка.
  И ставот твој во кој се изјасни дека никогаш нема да го применуваш оној начин на кумуникација со твоите деца, како на твојата мајка со тебе е за пофалба.
  Пак ти се извинувам доколку се осети неубаво и навредено. Немав таква намера и никогаш до сега не сум ни дошла до ситуација на некоја членка да ја ставам во таква ситуација. Посоченоста на твоето излагање во дадената тема излезе малку повеќе од колосек и поголемо недоразбирање.
  Честито бременост и со лесно до краен термин. Не би сакала трудница да се осеќа неубаво и стресно во својата блажена состојба и затоа ти се извинувам.
   
  На eli25, marchi-cool, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  6.048
  Пол:
  Женски
  Знаете, по постовиве се вратив малку назад во детството.Се сеќавам еднаш дојде една пријателка од мајка ми и низ муабет рече дечиштава за нејзините деца. Сигурна сум дека не им мислеше ништо лошо. Жената си е ок и децата и се прекрасни и денес, таа за се стои зад нив и најголема поддршка им е. Но мене тој збор ми остана во сеќавање. Мајка ми не памтам така да не нарекла, но верувам дека не пцуела некогаш во себе :). Но,сепак е мајка. Може да си рече се но да колне дете не. А баба да колне внуче тоа ми е незамисливо. Ние денес многу се преиспитуваме, многу се потресуваме ако ги искараме или недај боже удриме. Може затоа се олку разлигавени. Не велам дека треба даги тепаме и караме, но не мора за се да имаме грижа на совест. Ако ви кажам дека јас девојка цела од 15години добив шамар зашто закаснив дома 15мин.Верувам дека им било криво после но не видов нешто многу да се потресоа. После тоа им терав инает ама више не се закаснив. Страв ми беше. Значи порано родителите си земаа тотално.право над нас и да не удрат и да ни викнат, и да речар не за некои наши желби без многу потресувања. Сакам да кажам дека тоа и нее баш добро, но од друга страна па ние каде каде бевме попослушни деца и почитувавме родители.
   
  На marchi-cool, sofi2107 и azelea им се допаѓа ова.
 11. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.646
  Допаѓања:
  58.076
  Со ова се согласувам потполно. Јас ја цитирав во мајчински и ја прашав што колне, таа го одбегна прашањето. И таа колне кога го заспива детето и детето сигурно ја слуша па да не се чуди ако и тоа колне еден ден. И плус дозволува детето да е со мајка и која употребува такви зборови. Сепак детето не е мало и разбира.

  И поради ова не коментирам повеќе.

  А за овие што го употребуваат зборот најмајки не ми се јасни и никогаш нема да ги разберам бидејќи никој не спомна дека таа е не мајка. :x
   
  На mal.ecka, azelea и sofi2107 им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  15.778
  Допаѓања:
  145.693
  Јас некогаш викам 'детиштево', ама и тој збор ми е од милост :D
   
  На eli25, mal.ecka, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.965
  Допаѓања:
  12.847
  Пол:
  Женски
  @marchi-cool не се замарај да се објаснуваш.
  Доволно говори тоа дека ти имаш синче, а во постот викаш "ја колнам" во женски род што значи дека вечерта ја колнеш, а не детето.
  Тоа доволно говори дека не си разбрана убаво од другуте што мислиш да кажеш.
   
  На eli25, marchi-cool, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. svami

  svami Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  Да, никој не кажа дека не е мајка туку ја направивте најлоша мајка на светот, дури и детална психоанализа и се направи на членката, со куп "стручни" совети и критики само заради тоа што има проблем да го заспие своето дете навечер и ете и дошло тешко па се искажала тука.
   
  На eli25 и marchi-cool им се допаѓа ова.
 15. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.548
  Допаѓања:
  8.286
  I jas si vikam u pm i nastinki, virusi i se, pa ne znaci deka ja pcujam kjerka mi :) A majka mu na mm na deteto od deverot mu vika tikvo edna. :x
   
  На Цвет88, azelea и WildMk им се допаѓа ова.
 16. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.464
  Допаѓања:
  26.681
  Пол:
  Женски
  Претпоставував дека е недоразбирање затоа и ти пишав. Лошо си се изразила, повеќето така имаат сфатено, добро е што се исправи работата, не се нервирај трудно си! :*
   
  На marchi-cool, sofi2107, Black girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  11.457
  Пол:
  Женски
  имав лош ден, така од сабајле па и цел ден и на работа ми беше сјеб**о се уклучив да прочитам нешто да се расположам. Бурно реагив и јас,стварно некогаш на сите ни е смачено па гледаме некаде да се истуриме.
  знаѓ дека сум немајка понекогаш,секој има испади јас само се трудам да се контролирам пред детето. Лоша сум,за многумина сум и се зависи од тоа кој како ќе ме свати,со чуден карактер сум затоа о гледам повеќе да разговарам да споделам мислења проблеми искуства некогаш и глупаво прашање ќе поставам. Некогаш и глупава ќе ме направат. Затоа и пишав почитувам сечие мислење.
  затоа сме тука да си укажеме. Моите постапки не мислам дека се секогаш исправни затоа и прифаќам туѓо мислење ама најмногу ме иритира кога некој ќе каже нешто без претходно да сослушал да сватил да разбрал или да размисли пред да каже нешто. Тоа за мајка ми што го напишав е сурова вистина не може да ме навреди си пиша реално нема тука што. Нејзиното не е за оправдување.
  не е тој збор за израз,да мислела немало дака да се изрази.
  јас не прочитав никаде дека си ме прашала такво нешто.
  ко ќе чуеш ќе имаш право да речеш дека е така.
  а епа штом е упм во употреба децата си ги пцуеш. Па добро сите ли мајки се среќно расположени? Децата им спијат по 12 саати? Одморени ли се цело време? Им цути ли? Децата нњ настинуваат? Ќе се најде нешто да излезе од колосек, ми се случувало по 2-3 саати само да спијам и така неодморена да заминам во 5 наработа. да паѓам да дремам бремена таму,и што дете ќе колнам ќе тепам ќе викам?? Што ми е тоа криво? Со температура цела ноќ да се мачам со него и да го колнам? @orhideea ??

  ете @orhideea ме слушнала навечер како го колнам детето па детето од мене примило. Успат може ли децата да ги контролирате надвор од домот какви зборови слушаат? На училиште? Во градинка? Ама јас не реков дека покрај слушање такви погрдни зборови го пуштам детево кај неа.
   
  Последна измена од модератор: 21 мај 2019
  На Black girl и sofi2107 им се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.058
  Допаѓања:
  20.824
  Пол:
  Женски
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.146
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е подобар детски психолог. Сепак е стручно лице..
   
  На Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.
 20. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  8.476
  Знам дека сум офф во темава ама се нервирам вака кога ве читам. Значи не постои немајка и најмајка, една е мајка! За секое дете најдобра и најсакана и најубава. Наша должност е да ги сакаме безусловно и да ги учиме што е правилно со збор и со пример.
  П.с. Сега модераторите нека ги преместат во мајчински или нека ги избришат муабетиве.