1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски психолог или превоспитување?

Дискусија во 'Дете' започната од danichap, 1 февруари 2013.

  1. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Препорака за детски психолог ,за психотерапија, Ве молам :(
     
    На zvecarka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.541
    Допаѓања:
    27.835
    Пол:
    Женски
    Не знам што ви е точно проблемот ама види со психолозите од Психотерапика. Дел од нив знам лично и супер се.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    јас сум била таа со близнаците гарант :D:doh:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Овие се големи веќе, може и околу 15 год да имаат...
    И мое дете многу плаче ноќе, ама не толку многу...
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Preporaka za detski psiholog ili psihijatar za dete 1god i 10mes?
     
  6. Jacobana

    Jacobana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ве молам за препорака за детски психолог. Имено се работи за 7год дете машко, веќе подолго време кога се преслекува или капи ги вкрстува рацете , се крие во пределот на градињата, на одмор без маица не се капеше во морето.... Притиснат од едниот родител рекол дека е девојче .... Незнам колку е вистина ова ... Ве молам за совет. Да дополнам. Детето е срамежливо... Многу е осетлив.... Живее со мајката . Дете на разведени родители.
     
  7. Ajnstajn

    Ajnstajn Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, искрено сакам да споделам. Моето дете има 11 години доста е интелигентно, но проблемот се јавува кога некој пробува да се зафркава со него, реагира премногу не ок, користи грди зборови. И после тоа му е криво. Се случи 3-4 пати, работам со него. Но, средината тешко го прифаќа тоа. И после имаме проблем со прифаќање од другите врсници. Никогаш прв не се закача. Период е претпоставувам. Но ми треба искуства од Вас, ако може да споделите
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Дали сте се консултирале со психолог во врска со помали дечиња (2 год)? Кај да најдам психолог за оваа возраст?
    Сѐ повеќе ме загрижува детево.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Како на пример? Јас гледам разлика од мое воспитување, што е по цел ден со мене и на свекрва ми што е неколку саата со неа. Она му допушта све и сака да го држи, го нишка за спиење, го рани низ соба, не може да седне на земја па он седи на кревет. Тоа ми е проблем ама не е до детето, до средината е.
     
    На MinnieM и elimkd им се допаѓа ова.
  10. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.831
    Допаѓања:
    1.009
    За што поточно те загрижува?
     
  11. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    На кратко кажано, агресија, најчесто изразена кон себеси. Реагира во моментот доколку нешто не му одговара, веднаш се фрла на земја и си ја треска главата. Штом почне нема назад. Знае и до 2 и пол саати да траат овие испади. Ништо не го смирува. Ни гушкање, ни зборување, ни пуштање песнички, ни миење лице, ни изнесување надвор, итн итн. На крај ќе се измори и ќе заспие. Јас обично не му дозволувам да се треска, па се бориме, т.е го земам во раце, го ставам на кревет, он бега, и сѐ во круг додека не се измори. Знае и мене да ме затепа во тие моменти кога се обидувам да го смирам.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Немам таков проблем со воспитувањето. Инаку овие испади најчесто се случуваат кога сум јас присутна, кога го чуваат други не...
     
    На LiquidLuna и tina2018 им се допаѓа ова.
  13. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.806
    Допаѓања:
    5.000
    Пол:
    Женски
    Мама и мојава има испади на агресија, т.е. тантруми. Често е зашто се уште не можат да ги искажат чувствата како што треба, дека се лути, нервозни и сл. Мене ме има мавнато неколку пати кога сум пробувала да ја смирам со држење во раце и гушкање. Е сега кај нејзе не траат толку долго, обично успевам да и одземам внимание за некоја минута. Мојава не ја треска главата, него се фрла на земја како во шпанска серија и се дере и урла на цел глас. Кога ќе пробам да ја земам се опира целата наназад се фрла и обично тука почнува да мава.
    Според педијатар што сум прашувала нормални се тантрумиве на нивна возраст, се губат со тек на време. Единствено што 2 ипол саати трае кај вас малку би ме загрижило.
     
    На JoyJoy и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Знам дека се нормални, и знам дека не е нормално да трае толку долго. Како да се исклучува на моменти, само вришти и се треска. Ако во близина има кутија играчки, ќе ја истури и ќе ја треска, ако има храна исто ќе ја фрла. Исто и онака рандом (кога не е лут) земе ја фрла храната, па ја бара, па пак ја фрла, па пак ја бара и вришти ако не му ја дадеш... Или за што и да е друго, истата реакција, вриштење и драма, а не е дека стварно го сака тоа. Исто и кога "сака" да цица ме влече, ми ја кине маицата, а всушност не сака. Сгурно добри 10 мин ме влече натака наваму.
     
  15. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.806
    Допаѓања:
    5.000
    Пол:
    Женски
    Почни од педијатар, ќе те насочи дали треба психолог. Тоа исклучување кај ќерка ми се манифестира со урлање вриштење и одеднаш ко да и штракнува нешто и почнува да се гази од смеење. Крипи е малце.
     
    На marchi-cool, Tiny Love и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Edno vreme pisuvase deka vo gradinka nwmaa sorabotka, da ne neso tamu i dalje ne mu.e pogodeno a ne moze da.kaze
     
  17. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Не бе мајка, наеднаш многу ги засака во градинката, сега дури не сака да си оди дома. Нема проблеми таму, освен што уште наоѓа маани за јадењето. :D
     
  18. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.831
    Допаѓања:
    1.009
    Исто мама, и јас се прашував искрено. сето тоа го прави само во мое присуство и присуството на таткому , највеќе го мава маж ми кога е вака агресивен.. ама и мене ме маваше кога беше баш во моментот агресивен, ама издржував колку можев па се смири за кратко... Сега почна да збори повеќе и посмирен е, само мене ми е најкриво што ептен ги слуша моите кога и да излегуваат или по дома општо... а со мене ептен се лигави, се нервира па и не ме слуша еднаш два пати.. ама со моите ептен мирно дете е, се осеќам немајка искрено што така испадна ама се надевам дека ќе се смени и да почне да излегува со таткому или да седат сами по дома инаку хорор...
    провери ти прво со педијатар па се останато, ама се надевам дека е период и мораме да стиснеме заби колку и да е тешко ;(:sweat:
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Здраво дали може да препорачате детски психолог во Штип?
     
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Најде ли некој?