1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски родендени (идеи за игри, храна, декорација...)

Дискусија во 'Дете' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

  1. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Фала ви на споделеното искуство мајки. Сепак дел ќе спремам дома оти ме бива за готвење, барем ќе биде вкусно. Е сега декоративно може не многу ама ќе се изеде :).
    Имате сликциња од вашиот дел за храна од родендени да добијам идеја?
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас немам зошто секогаш каснам на роденденот и се е хаос зошто се сама правам и балони и јадење а на никој не му текнува да сликне :D
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Немам слики од масата со јадење. Имав кетеринг од Јо-ка и тие ја поставија храната. Не ми текнало да сликам.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Мајки за втор роденден освен торта да ставсм и мафини и подароци за децата? Така имав лани ама мафини уште не сум нарачала годинава.

    И околу хранава за возрасните ќе имаме околу 20 возрасни со тоа што ќе бидат моите и од мм, другите ќе бидат млади. Што да им ставиме за нив? Прашав на едно место за од дома да носам добив одговор па и овде се правиме, топла даска и слично. И ми беше непријатно веќе да прашувам.
     
  5. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Јас одсекогаш сум се прашувала зашто подарочиња за децата?
    Сме биле по родендени и сме добивале да, кесенце или кутивче со благце, балонче и сл ама не ја гледам поентата?
    Од кога е ова мода?
     
  6. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Врска неам. Јас не дека сум била на многу родендени. Ама на тие што бев или на гб што гледам споделуваат сите имаа. Па така и јас лани за прв роденден ставив. Сега за втор не знам дали пак да ставам мафини за нив ми беше прашањето.
    И околу храната пошто ќе чекаме најверојатно во игротека па немам осет колку е нормално храна да има за возрасните. Да не биде малку... а и не знам што, пошто пици знам ќе има освен пиците што друго?
     
  7. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    И јас за во игротека планирам пици/пастрмајлии, кифли/мафини солени, крем салата и ќе подготвам дома ладна и топла даска.
    А за децатацгрицки, сокчиња ќе има и од горенаведената храна.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Рачунај 40 кифли ако ставаш секој по 2 да би каснал сепак и пици ќе имаш. Поховано 2 даски ти се доволни зависи што би ставила според мене кашкавал,прсти,зденки и пирошки и 2 ордевера, пиците и една салата освежителна јас француска ја правам по лесна е за јадење друго ништо апсолутно не ти треба дури и од кифлите ќе ти останат сигурно. Ќе има за сите 2 саати е роденденот рачунај на 1 и пол саат храна ќе има и др пола саат торта.
    Мафини и др глупости не ти требаат убаво би било лижавчиња ама стално трчаат со нив во игротеките така да не ти треба тоа. :)
     
  9. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Да 2 саати ќе биде роденденот. А колку пици за возрасните би биле доволни? Даска со месо да ставиме ли?
    И каде се сервира ова, како шведска маса е или?
    Извини те нападнав со прашања ме интересира дали е срамота од кај нив само да порачам една голема топла даска. А од дома да си направам ордевери?
     
  10. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    За роденденот на ќерка, некаде 15тина возрасни имавме и 10деца од кои повеќето над 7 годишна возраст.
    Имав 3 фамилијарни пици, 2 големи пастрмајлии, 2 поховани даски, плус салати. Па може 1/3 од храната остана.
    Чисто за споредба.
     
  11. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Кај нас пиците ќе бидат со средна големина. Планирав две пици за децата, значи да имаат по 2 парчиња за секое дете. И 6 пици за возрасните. Додатно може кифли да однесам, два ордевера и една голема даска(уште немаме одлучено ништо дефинитивно), и некоја салата. Ама ќе видам крајната одлука како ќе боде, сега прибирам идеи. Фала за споделеното.
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Направи си се од дома поубаво. Јас во фраерот се направив од кам купив пирошки и кашкавали поховани. Стек саламурен земав го исецкав на парчиња долги и го дадов да го поховаат и испржат. :) јас имав земено 3 фамилијарни пици за сите и се е на една маса на страна ставено и си земаат луѓе. Даска со месо немаш потреба јас се зезнав за прв доденден од 4+ саати имав месо и поховано ми остана 7 кила месо похованото се изеде.
     
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    И нас за првиот роденден ни остана многу месо (facepalm)
    Те прашав така дали да направам пошто кога прашувавме дали смеам да донесам од дома даски, одма ми рече па овде имаме даски.
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако нека имаат не е во цената. Она ќе ти ги наплати ѓавол и пол а се купуваат од кам,кипер и стокомак немаш потреба кажи си дека ќе си донесеш од дома се и не се замарај.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Ми треба замрзнати полуготови похованици (пирошки, прсти) од кои сте задоволни, да знам од каде да купам за роденден?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Како да го закажеме dj Bono?
    Го викала некоја?
    Мене искрено не ми се допадна нешто, но син ми се запна , ако имате некој друг предлог за диџеј пишете :)
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Јас сега славев на ќерче , нарачав од Поха Бела, 990 ден ти е даска, не се исплати дома да пржиш на топлово
    Бааги беа полни на 30 возрасни нарачав 3 , една ни остана цела

    @Erika.greeneyes , јас сега имав даски похованици, стапчиња и кифли , француска салата, две џамбо пици, 30 мини бургери, спремив дома тортиљи и испековме пастрамајлии од кам ги исековме и дојде одлично иако ни остана мн. храна ама јас сум за да има , имало родендени кај што донарачувале и некако без везе ми е
     
    На hello-kitty.90, azelea, Erika.greeneyes и 2 други им се допаѓа ова.
  18. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    50.296
    Пол:
    Женски
    Јас на маса ќе ставам што стават такви хартиени за пуканки ама јас нема пуканки да ставам смоки или нешто слично.
    Мафини и одозгора ќе има стапче со со слика бејби шарк тоа ќе ни биде како тема и тоа ќе стои кај тортата на таа маса па подоцна ќе им поделам на дечињата.
    И шишенца со водичка со сликичка бејби шарк.
    За возрасните пица, похованоно и ќе бидам што друго ќе биде.
     
  19. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Нас лани за првиот роденден многу месо ни остана. Ама сепак сум да има повеќе, отколку да фали.
    Зошто глупо ми е возрасни само со пици да чекам. Иако реално само моите и од мм ќе бидат домашните, а другите ќе бидат млади со деца.
    Ми дадовте убави идеи. Фала ви. Нека и е среќен роденденот на малата :f:
     
  20. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    1.652
    Пол:
    Женски
    075 211 900
    Скоро бев на роденден, славеникот 7 годинки полнеше. Се изнаиграа децата, забавно им беше ептен.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.