1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски родендени (идеи за игри, храна, декорација...)

Дискусија во 'Дете' започната од Angel-Adriana, 24 декември 2012.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки дајте нњкоја идеја што да ставам на масата..Сакав од тие што ги ставаат епруветките со бомбончиња внатре но нњзнам од каде да најдам..Или некоја друга интересна идеја..
     
  2. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Иди на 18.страна во темава,имам слика од нашиот роденден,дел од масата...сама си ја правев и има баш нешто слично што си замислила.
    Не се епрувети,туку чашки пластични од Џамбо,интересни,на сталак.Јас купив проѕирни,имаше во разни бои.
    Во некои ставив „смартис“ и „мм“ бонбони, за да биде шарено, а црно-белата комбинација ја изведов со чоко стоби флипс, црни и бели.
    Сладоледи/корнети од КАМ на стапче за ражничи,имаш исто во КАМ од тие долгите како плетенки шарени стапчиња,јас пувки ги викам:tmi:исто се декоративни.
    Во Џамбо имаш доста џиџимиџи за украсување,па дури и тематски,на пример ако имате некој омилен лик.

    П.С.Јас за кратко време си ја решив дилемата околу тоа каква да биде масата...заклучив дека непотребно е фрлање мин 50 евра за тие слатки маси.
    Доволно е еден ден да седнеш да си собереш идеи, да направиш концепт, малку труд, волја и време и ете ти ја масата.
    И ќеифот на крај многу поголем е,отколку некој друг да ја прави.Барем за мене.
     
    Последна измена: 18 март 2018
    На gjoker4e и irena.1 им се допаѓа ова.
  3. greenota

    greenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Мамички на внук ми му е роденден за 1 месец и на мене падна улогата украсување, пошто гледам дека сте правеле сами имам неколку прашања. Ова слаткиве маси ми бараат 4-5 илјади за буквално ништо па одлучив сама да правам.

    -Каде освен во MOSS Home Center можам да ги купам оние тегли, постоља, и слични стаклени садови? Таму беа од 50-300 денари садовите а постољата за торти и мафини 400 и 800. Има ли некаде поевтино? Базаро гледав и Џамбо немаат такви баш.

    -Каде можам да купам балони во сива и бела боја обични еднобојни на големо ненадувани (сама ќе ги полнам воздух). Од Али мислам дека нема да стигнат на време па мора од овде некаде да земам, околу 100-150 ќе ми требаат. И балони бројки (со хелиум ми бараат 500ден од балон, па ќе правам столб). И што цени се?

    -Има ли овде во Скопје од топките балони големи со конфети внатре со хелиум некаде? Во гтц видов ама беа обични балони, мене ми треба топка http://www.lombard.com.au/www/746/files/shot1_001.jpg

    За среќа најдов во тинекс чашки, тањирчиња и тие другите тракатанци уште ова со балониве ми остана.
    Мнооогу ви благодарам извинете на долгиот пост, но барав на гугл и не најдов ништо:$:whew:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Балони бројки имаш на Бит пазар по уличките пред полицијата лево,па десно:tmi:не знам како да ти објаснам:worried:
    Мислам бројки и во Анаконда гледав и во Атлантис.Исто и обични,еднобојни.
    За постоља не знам...зошто мора стаклени:wasntme:гледав скоро интересни во боја,као пластика во Рамстор маркетите.Имаш и на Зелено пазарче голем избор,веројатно и стаклени,во тие дуќанчињата за чаши,шољи или што би се рекло за покучанство:D
     
  5. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @PUPICA ти благодарам многу..Роденденот на крај може и дома да го славиме сеуште не сме одлучни но мора да решиме деновиве..Темата ја сменивме роденденот и е баш на велигден па тортата е порачана Screenshot_2018-03-18-21-52-38.png еве ја
    Па украсувањето ке видиме како ке биде..Ако имате некоја идеја давајте :)
     
    На alana, M&M и PUPICA им се допаѓа ова.
  6. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Па ете, бидејќи е на Велигден, може да ставиш од тие чоко јајцата што се од Витаминка...Исто, во Кам има чоколадни зајчиња, и на стапче и по неколку во пакетчиња... Зависи колку дечиња ќе имате, на пр. да има за сите по едно пакетче... И киндер јајца може исто...
    Во главно јас би го задржала Велигденскиот дух
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Да да и јас тоа сакав ми се допадна и маса една велигденска па ако е во игротека може да прашам да изнајмам нешто или ако е со пристапна цена тие да ја направат FB_IMG_1521478922085.jpg
    Па ке видиме ако е дома секако јас ке си украсам ти благодарам на идеите исто имам еден помал стаклен сад сакав во него да ставам од тие малите како јајца што се разни бои ги има
    Ти благодарам на идеите
     
    На TutiFuti и simonka93 им се допаѓа ова.
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Супер идеја. И ние славиме баш за Велигден па ќе искористам нешто во тој стил. Како не ми текна (facepalm)
     
    На TutiFuti и blessed.an им се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    На керка ми и се пага првиот ден од Велигден па затоа така одлучив..А и се радува многу на зајчето на тортата :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  10. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Нас ни е одлучено зa торта- Мики Маус. Нешто во овој стил ќе биде. Ако некој имал ваква декорација нека пише. Имаме време уште 1 месец и 1 недела.
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нас нема тортата да ни биде велигденска сигурно, ама декорацијата ќе биде во тој стил.
    Ми текна на топчињата од пудинг на @Anath па сакав да ја прашам дали ќе може да се направат во форма на јајца на пример.
    Секако ќе направам една проба пред тоа, ама сакав да се консултирам пред тоа оти досега ги немам правено. @Annath , што викаш?
     
    Последна измена од модератор: 21 март 2018
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    Кажете некој што убаво изработува декорации, слатка маса.. по желба на синко, оваа година paw patrol :) Па време немам сама како минатите две години да правам...
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Може, само малку поцврста ќе ја направиш смесата, и може пудингот да го изматиш со маргарин, за да се стегне повеќе.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Каде се најевтини тортите со фондан? Колку чини од прилика торта со 20-25 парчиња. Декорацијата не е воопшто комплицирана, ниту има фигури.
     
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Која цена се тортите од хартија? Искуство кој ви ги изработувал.
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Tortite od hartija se ziva glupost I cinat mislam deka mnogu za ona sto go nudat- nishto. Napravi si sama nesto
    Screenshot_2018-03-27-17-11-10.png img1500394797700.jpg
     
    На NarCis@, irena.1 и Kitten им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знам дека се глупост и ич не ги сакам. Ама син ми многу ги сака, ептен му се доживување. Ги разгледував на али и имам време да нарачам, па сакав да споредам со цени дали ми се исплати да ги чекам или овде да ги купам.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    10-15 денари парче се празни, а 25-30 полни. Барем мислам дека толку беа. Јас од Роденденска Бајка имам нарачувано, така барај ги на ФБ.
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    На две места прашав. 20 празни, 30 полни. Сама ке ги направам.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ги поскапеле. Иначе јас првата година сама направив, си купив разнобојни хамери од Џамбо, ја испринтав шемата и само сечев и лепев.
    Ваква испадна...
    1920451_10202604946497969_271055400_n.jpg
     
    На marchi-cool, karak, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.