1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски роденден во игротека без присуство на татковци

Дискусија во 'Дете' започната од zuto, 3 јануари 2019.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Сакам да кажам дека првпат присуствував на роденден (во игротека), каде што е срамота/забрането (не знам кој е посоодветен термин) татковци да присуствуваат на роденденот, вклучувајќи го и таткото на детето-славеник. Татковците и сите возрасни од машки пол, кои беа дури тројца на број, чекаа роденденденот да заврши во соседното кафанче.

    Уште се чудам дали е ова класична дискриминација или некоја посебна категорија на ментален склоп на просечната македонска глава.
     
    На azelea, 1209, sj *O* и 41 други им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Мене страшно ме интересира на кого му беше срам? На татковците, па си заминале своеволно, или на мајките, па ги пратиле надвор татковците.
     
    На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Кога стигнавме на роденденот, кој беше во друг град, мајката не пречека со муабетот: -Не знам вие во Скопје како славите роденден, ама ние овде само мајки се собираме.

    Јас прво мислев дека се зафркава или дека мисли само на присуството на едниот родител, без разлика дали е тоа таткото или мајката. Ама кога видов дека таткото на славеничката си замина и се врати на крај на роденденот се запрепастив. Влезе само да се сликаат, инаку на врата чекаше да се спремат и да си одат.

    Искрено, не знам чија е идејава и дали навистина во цел град така слават, ама за мене беше шок родителот да не си присуствува на роденденот на сопственото дете поради ваква причина, без разлика дали е татко или мајка. Првпат се соочив со вакво нешто.
     
    На 1209, Јаневски, Bozica1980 и 19 други им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    :| :o

    Јас кај и да сум го носела брат ми дур бил помал секогаш двата родители биле таму. Дури и татко ми се менваше за да можи да е на роденден кај брат ми. Кога прочитав ова се запрепастив. Срам да не му е машкоста да не му се намали ако се во игротека? :o
     
    На sj *O*, Bozica1980, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Ако јас лично се прашувам, до таткото не е. Го знам што човек е, добар и посветен татко е, ама за жал голем атерџија. Сигурно и за ова потклекнал под туѓите влијанија.
    Како и да е, не ми е за оправдување никако, од каде и да потекнува. Се ставам во истата ситуација и не можам да разберам уште.:shake:
     
    На azelea, sj *O*, joy1 и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.986
    Пол:
    Женски
    Чекај, не ја дочекавме 2019та пред два дена? Или така ми се чини.
    Е ова немам видено стварно. Јас лично работев во игротека и мажите и тоа како седеа, јадеа, пијеа и се веселеа во чест на славеничето. Свашта.
     
    На sj *O*, karak, Bozica1980 и 12 други им се допаѓа ова.
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Ова беше ден пред 2019 :rofl:
     
    На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  8. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.986
    Пол:
    Женски
    Ауу, епа тогаш поприфатливо е :rofl:
     
    На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  9. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Нешто слично слушнав,поодамна, за некој помал град беше во Мк и не само тоа,туку срамно било татковците да ги буткаат децата во колички,кога се помали и слични некои такви работи:).
     
    На CameliaMiller, Ygritte и WildMk им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Абе глупости на квадрат!!
    Неандерталци!

    Баш тоа заприметив, кога бевме Шведска.
    На една жена со детенце, видов 10 мажи!

    Ако овие овде мислат дека Швеѓаните се 'помалку мажи', заради тоа, гадно се зае*але!
    Нашиве се неспособни мамини мази!
     
    На azelea, 1209, Shelea и 20 други им се допаѓа ова.
  11. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Јас едвај чекам да бидам татко,и гордо да си шетам со количка,со кенгурче,јавно да си го негувам детето(да му менувам пелени,и сите работи што треба),и ич око нема да ми трепне,што и како зборат другите.
     
    На azelea, 1209, blackwave и 31 други им се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    А што ако се поголеми децата, не е срамота да буткаат колички? :^)

    Ужас. Јас да не бев сведок на ова, немаше да верувам. Татково е пријател со маж ми и не покани со децата, под услов они да одат во кафана, а јас во игротека со децата (facepalm)
     
    На Independent Girl, Dadusicka, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.404
    Пол:
    Женски
    ^
    Никогаш не сум размислила поубаво, ама кога ќе се сетам на детскиве родендени и порано и сега скоро секогаш гледам само мајки собрани. Ете зошто било. :|

    Прегрдо. Јас на мое дете на родендени би сакала и таткото да присутствува. Па на кој не му одговара нека не иди воопшто. Мислам, тоа не треба ни до прашање да се доведе. Детето е и од таткото, не само од мајката. (facepalm) Полова дискриминација at its finest.
     
    На 1209, sj *O*, Independent Girl и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Мене ме интересира дали вработените во игротеката рекле да нема мажи или општо имало такво непишано правило демек?
    И да останел таткото ете, што? Ќе го избркале?
     
    На Dadusicka, CameliaMiller, Mr. Right и 4 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Мислам дека е ова измислица на мајките/жените во местото!
    Прост народ!
     
    На 1209, sj *O*, Independent Girl и 10 други им се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Не. Маж ми додека го чекаше таткото дури и го послужија. После кога дојде татково, го собра маж ми и отидоа на друго место со образложение дека роденденот е собир за мајки (а не за децата, пази :!:). А мајкиве пицнати, дотерани, седнаа по масите и не станаа. Имаа два саати време за оговарање кое тешко се пропушта.

    Таткото и мажите воопшто, не остануваат поради жените, така си имаат зацртано во глава и тоа е тоа. Дали им е срам или жениве не ги пуштаат - не знам. Најверојатно и двете ^_^
     
    На TutiFuti, azelea, sj *O* и 15 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Вакви работи, најчесто измислуваат жени.
    Не мислам дека мажи правеле анлизи на темава.. што е соодветно, а што не.

    Или .. евентуално на мажи да им е изговор, за да локаат алкохол, а не да 'се расправаат со дечишта'.
     
    На JuLleE, sj *O*, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    Финтата е дека за да имаат помалку гости ги викаат само мајките со децата. И на крајот испаѓа што ќе прави таткото сам покрај жените па и тој на страна се трга. Тажно, но вистинито.
     
    На JuLleE, Dadusicka, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Во овој случај не е така, со гаранција тврдам. Татково на маж ми му се жалел дека жена му го напнува да одат по кафани, со друштва, пиење, певаљки, а тој не сакал. Атер за неа МОРАЛ! Тој е многу прибран и посветен, додека жена му нон стоп е со другарки и колешки по кафани.

    @gjoker4e за помалку гости обично се кани еден родител, било кој, а не да се нагласи тоа да е задолжително мајката. Патем, таткото не е гостин на роденденот на своето дете...барем не би требало да биде. Покана со еден родител ми е сосем нормално, особено за не толку блиски гости.
     
    На sj *O*, CameliaMiller, Mr. Right и 8 други им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Ме мрзи да ги читам коментариве па кај нас на родендени во игротеки секогаш само мајката оди никогаш не дошле двајцата родители а многу ретко детето да дојде со таткото.