1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски роденден во игротека без присуство на татковци

Дискусија во 'Дете' започната од zuto, 3 јануари 2019.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Сакам да кажам дека првпат присуствував на роденден (во игротека), каде што е срамота/забрането (не знам кој е посоодветен термин) татковци да присуствуваат на роденденот, вклучувајќи го и таткото на детето-славеник. Татковците и сите возрасни од машки пол, кои беа дури тројца на број, чекаа роденденденот да заврши во соседното кафанче.

  Уште се чудам дали е ова класична дискриминација или некоја посебна категорија на ментален склоп на просечната македонска глава.
   
  На azelea, 1209, sj *O* и 41 други им се допаѓа ова.
 2. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  10.429
  Допаѓања:
  167.647
  Пол:
  Женски
  Мене страшно ме интересира на кого му беше срам? На татковците, па си заминале своеволно, или на мајките, па ги пратиле надвор татковците.
   
  На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 3. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Кога стигнавме на роденденот, кој беше во друг град, мајката не пречека со муабетот: -Не знам вие во Скопје како славите роденден, ама ние овде само мајки се собираме.

  Јас прво мислев дека се зафркава или дека мисли само на присуството на едниот родител, без разлика дали е тоа таткото или мајката. Ама кога видов дека таткото на славеничката си замина и се врати на крај на роденденот се запрепастив. Влезе само да се сликаат, инаку на врата чекаше да се спремат и да си одат.

  Искрено, не знам чија е идејава и дали навистина во цел град така слават, ама за мене беше шок родителот да не си присуствува на роденденот на сопственото дете поради ваква причина, без разлика дали е татко или мајка. Првпат се соочив со вакво нешто.
   
  На 1209, Јаневски, Bozica1980 и 19 други им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.177
  Допаѓања:
  152.842
  Пол:
  Женски
  :| :o

  Јас кај и да сум го носела брат ми дур бил помал секогаш двата родители биле таму. Дури и татко ми се менваше за да можи да е на роденден кај брат ми. Кога прочитав ова се запрепастив. Срам да не му е машкоста да не му се намали ако се во игротека? :o
   
  На sj *O*, Bozica1980, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Ако јас лично се прашувам, до таткото не е. Го знам што човек е, добар и посветен татко е, ама за жал голем атерџија. Сигурно и за ова потклекнал под туѓите влијанија.
  Како и да е, не ми е за оправдување никако, од каде и да потекнува. Се ставам во истата ситуација и не можам да разберам уште.:shake:
   
  На azelea, sj *O*, joy1 и 12 други им се допаѓа ова.
 6. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  5.373
  Пол:
  Женски
  Чекај, не ја дочекавме 2019та пред два дена? Или така ми се чини.
  Е ова немам видено стварно. Јас лично работев во игротека и мажите и тоа како седеа, јадеа, пијеа и се веселеа во чест на славеничето. Свашта.
   
  На sj *O*, karak, Bozica1980 и 12 други им се допаѓа ова.
 7. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Ова беше ден пред 2019 :rofl:
   
  На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  5.373
  Пол:
  Женски
  Ауу, епа тогаш поприфатливо е :rofl:
   
  На Bozica1980, joy1, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 9. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.201
  Нешто слично слушнав,поодамна, за некој помал град беше во Мк и не само тоа,туку срамно било татковците да ги буткаат децата во колички,кога се помали и слични некои такви работи:).
   
  На CameliaMiller, Ygritte и WildMk им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Абе глупости на квадрат!!
  Неандерталци!

  Баш тоа заприметив, кога бевме Шведска.
  На една жена со детенце, видов 10 мажи!

  Ако овие овде мислат дека Швеѓаните се 'помалку мажи', заради тоа, гадно се зае*але!
  Нашиве се неспособни мамини мази!
   
  На azelea, 1209, Shelea и 20 други им се допаѓа ова.
 11. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.312
  Пол:
  Машки
  Јас едвај чекам да бидам татко,и гордо да си шетам со количка,со кенгурче,јавно да си го негувам детето(да му менувам пелени,и сите работи што треба),и ич око нема да ми трепне,што и како зборат другите.
   
  На azelea, 1209, blackwave и 31 други им се допаѓа ова.
 12. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  А што ако се поголеми децата, не е срамота да буткаат колички? :^)

  Ужас. Јас да не бев сведок на ова, немаше да верувам. Татково е пријател со маж ми и не покани со децата, под услов они да одат во кафана, а јас во игротека со децата (facepalm)
   
  На Independent Girl, Dadusicka, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.543
  Допаѓања:
  51.704
  Пол:
  Женски
  ^
  Никогаш не сум размислила поубаво, ама кога ќе се сетам на детскиве родендени и порано и сега скоро секогаш гледам само мајки собрани. Ете зошто било. :|

  Прегрдо. Јас на мое дете на родендени би сакала и таткото да присутствува. Па на кој не му одговара нека не иди воопшто. Мислам, тоа не треба ни до прашање да се доведе. Детето е и од таткото, не само од мајката. (facepalm) Полова дискриминација at its finest.
   
  На 1209, sj *O*, Independent Girl и 12 други им се допаѓа ова.
 14. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Мене ме интересира дали вработените во игротеката рекле да нема мажи или општо имало такво непишано правило демек?
  И да останел таткото ете, што? Ќе го избркале?
   
  На Dadusicka, CameliaMiller, Mr. Right и 4 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Мислам дека е ова измислица на мајките/жените во местото!
  Прост народ!
   
  На 1209, sj *O*, Independent Girl и 10 други им се допаѓа ова.
 16. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Не. Маж ми додека го чекаше таткото дури и го послужија. После кога дојде татково, го собра маж ми и отидоа на друго место со образложение дека роденденот е собир за мајки (а не за децата, пази :!:). А мајкиве пицнати, дотерани, седнаа по масите и не станаа. Имаа два саати време за оговарање кое тешко се пропушта.

  Таткото и мажите воопшто, не остануваат поради жените, така си имаат зацртано во глава и тоа е тоа. Дали им е срам или жениве не ги пуштаат - не знам. Најверојатно и двете ^_^
   
  На TutiFuti, azelea, sj *O* и 15 други им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Вакви работи, најчесто измислуваат жени.
  Не мислам дека мажи правеле анлизи на темава.. што е соодветно, а што не.

  Или .. евентуално на мажи да им е изговор, за да локаат алкохол, а не да 'се расправаат со дечишта'.
   
  На JuLleE, sj *O*, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  33.552
  Пол:
  Женски
  Финтата е дека за да имаат помалку гости ги викаат само мајките со децата. И на крајот испаѓа што ќе прави таткото сам покрај жените па и тој на страна се трга. Тажно, но вистинито.
   
  На JuLleE, Dadusicka, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  Во овој случај не е така, со гаранција тврдам. Татково на маж ми му се жалел дека жена му го напнува да одат по кафани, со друштва, пиење, певаљки, а тој не сакал. Атер за неа МОРАЛ! Тој е многу прибран и посветен, додека жена му нон стоп е со другарки и колешки по кафани.

  @gjoker4e за помалку гости обично се кани еден родител, било кој, а не да се нагласи тоа да е задолжително мајката. Патем, таткото не е гостин на роденденот на своето дете...барем не би требало да биде. Покана со еден родител ми е сосем нормално, особено за не толку блиски гости.
   
  На sj *O*, CameliaMiller, Mr. Right и 8 други им се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.821
  Допаѓања:
  14.172
  Пол:
  Женски
  Ме мрзи да ги читам коментариве па кај нас на родендени во игротеки секогаш само мајката оди никогаш не дошле двајцата родители а многу ретко детето да дојде со таткото.