1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детски роденден во игротека без присуство на татковци

Дискусија во 'Дете' започната од zuto, 3 јануари 2019.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    епа и јас искрено сум прашувала зошто секогаш мајката да оди и на мм сум му велела тој да го носи... Ама таков менталитет. велиат срамота е татко да оди, децата со мајките одат,мене ми нема логика.
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Тоа е поентата на целава тема.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Од 2003та/2004та натака кога почнав у градинка постојано идевме по родендени кај деца во игротеки, па дојде време на брат ми да иде, па на братучеди и така испораснавме еве полнолетни ќе станеме за кратко и секогаш идевме со 2ца родители и немало вакви делби. И сеа у 2019та ли почнале вакви глупости?
    Или па може дека у Скопје нема ваква глупа традиција.
    Страшно, не би идела на вакви родендени, ми делува простачки.
     
    На Gosh, sj *O*, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    И кај нас во Битола некои канат само мајки, ама за да се намали број на гости. Ама таткото на славеникот секогаш присуствувал.
    Јас за сите три родендени до сега ги канам сите комплет. И братучедите, другарите што не се во брак. Секако се одделени игротеките и има дел за возрасните.
    Е понатаму ко ќе е поголем може ќе канам само деца.

    А вакви случаи кај што е срамота да присуствуваат мажи во игротека немам сретнато тука и страшно ми е, многу дискриминирачки за татковците.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Jas koga im slavev-m rodendeni na decava gi delam pokanitte na koi stoi ime na deteto. Nikogas ne bilo naglaseno koj da go donese. Ponekogas se slucuvalo i dvata roditela, ponekogas majkata a nekogas tatkoto. Nikogas ne bile vrateni od moja strana. No imalo i takvi slucaevi kade ke go ostavat i ke se vratat po deteto. Ako slavime vo igroteka treba da sme spremni finansiski ako ne da barame dr opcija za slavenje. Sum bila i na mn rodendeni no nikade ne bilo naglaseno tatko ili majka da go odnese i da prisustvuva.
    Vo nasava cudesna Makedonija veke nisto ne me iznenaduva(facepalm)
     
    На azelea, cresa-jagoda, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Ај родендениве, ами во болница што не може татко со дете да лежи?
    Он не е родител доволно, дај сперма и да те нема, фмп.
    Глупоштини.

    А сериозно познавам самохран татко и му рекоа баба да лежи со дете ако нема мајка.
     
    На SV1911, Dr.Zzz, Gosh и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Боље дома да праеле роденден, да не плаќа таткото цек и во друга кафана. Башка во игротека нема алкохол и мезе.
     
  8. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Ima i alkohol koj si go plakas nadvor od dogovorenoto, a meze i se propratno ako sakas vo dogovor so gazdata i toa mozes da odneses
     
  9. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Не фала, не сакам некој казна да заработи. Боље е у соседното кафанче има и конобарка.
     
  10. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    „Бевме во игротека, камен се напраивме...“ :rofl:

    Безразлика, мислам дека родителите треба да бидат со децата за нивните родендени, додека се мали. Кога ќе пораснат, океј е да си честитаат, ама на крајот на денот, секој својот правец го фаќа.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Hihi e da kafance, konobarka...
    Ova so alkoholot i hranava e vistina , nema kazni za igrotekata dozvoleno e samo ako imas podlabok dzeb za da si platis ako slavis:)
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so tebe. Zatoa ima i poubava opcija. Namesto da se iznaskokaat vo igroteka da bidat odneseni vo Teatarot za deca. Em ubava pretstava i na kraj torta za decinjata.
    Em nema da ima kamen pijani:D
     
    На Aleksandar1212 и zuto им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Јас кај вакви воопшто и не би отишла.
    Кај се роднини па уште да те "уценуваат" дека мора мајката..
    Преку такви непочитувања не преминувам..


    Исто така татко што сака да се начука како стока на роденденот на детето - не го признавам за татко. Дали било игротека, дома или кафана е небитно. Детето под раце и да ме нема.. до цент ќе му соберам.
    Има да седи на роденден и деца да анимира ако треба! После роденденот нека крши глава со другари, за роденден ќе седи и ќе прашува дали може нешто паметно да направи.
     
    На azelea, Gosh, Miss666 и 11 други им се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Леле простотилук (facepalm)
    Која е логиката само мајки да одат (ко' што прочитав тука) не знам? Просветлете ме :^)
    Ај игротекиве не се толку важни, ама и во болница не пуштаат татко со дете :x Менталитетов ни е боже сачувај.
    Кај нас маж ми ја носи на родендени секогаш.
     
    На azelea, Shelea, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Кај нас пак, таткото на славеникот секогаш присуствува на роденден. Блиски роднини цела фамилија доаѓаат. Ако се пријатели или поодалечни роднини од страна на мајката, обично детето/децата само со мајката доаѓаат. Никогаш не сум размислувала подлабоко за ова, зашто навикната сум била уште од мала. Свашта.

    Претеризам татко да не присустува на прослава за сопствено дете.
     
    На cresa-jagoda и zuto им се допаѓа ова.
  16. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Многу чудна и тотално непотребна “селекција“, ако од игротеката го забрануваат тоа. Значи нема смисла (facepalm)

    А ако е избор на родителот, врз основа на тоа дека е деградирачки маж да биде таму, тогаш браво за размислувањето. А и што повеќе да се очекува од човек кој размислува со рудиментиран орган кој му е сместен во черепот (facepalm)

    Значи како доаѓаат годините, наместо да одиме напред со нив, ние се враќаме назад (facepalm) До сега не сум присуствувала на роденден од ваков тип, а и на сите мои родендени доаѓале и двајцата родители (мои и на некои поблиски луѓе; освен на работа ако е некој, и навистина да нема услови за да ја замени смената).
     
    На sj *O*, CameliaMiller и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто толку ги дискриминираат татковицте и они се родители не само мајките и тоa воопшто не е убаво. Можеби мајката од х причини не може да го носи детето во игротека и значи детето не смее да оди со никој друг.
    Досега сум била на роденден во игротека и не знам како е, ама како што гледам на слики по фб само мајки со деца има и на детето што му е роденден неговите родители мајката и таткото.
    На една познаничка детето беше во игротека на роденден со тетка му бидејќи мајка му беше тазе породена.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    И заслужуваа да не отидеме и тогаш а и сите наредни пати... ама ајде човек замижува во името на децата, тие не се за ништо криви.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  19. TrajankaT_T

    TrajankaT_T Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Кај го личи маж во игротека |( Се знае маж натопорен у кафана со другарите, ракииче, мезенце и фудбал на ТВ. Па бистри таму политики вака треба, онака треба, кажува кој како да прави дур тој не праи ништо...
    Не дека не сакаат, не им личи да се со децата на родендени :D
    Да им позавиди човек како си ја наредиле работата.
     
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Гледам уште целосно не се излечени траумите од турско ропство. Ваков менталитет и традиција имаат Турците (а сигурно и други муслимани). На прослави, свадби, родендени, погреби, па дури и во џамија не се мешаат сите заедно. Башка жени, башка мажи.
    И не само во Македонија туку има и милиони јутјубери кои ја доловуваат таа слика.

    Така почнало и кај нас.

    Во игротека сум била само кај внука ми на роденден, а таму си имаше и мажи. Прв пат слушам дека така прават во некои градови/места, ама поглупо нешто не сум слушнала.
    Таткото, најбитна машка фигура за малечкото, да не на првиот роденден? :x :x Зошто?
    Нема шасни ова да е правило на игротеки, туку ваква глупост имаат смислено некои поединци жени за да можат да трачарат на раат.

    Имаме еден познаник што е вдовец и сам ја расте ќерката. Тоа девојче воопшто ли не смее да се кани на роденден? Или да се покани ама додека сите деца се со мајките, таа да се чувствува отфрлена и осамена?
    (facepalm) (facepalm)
    А таа како да прослаувува свој роденден? Сама? Таткото ја одгледува, ја пази, душа дава за неа, плаќа за сите гости, и има од надвор да гледа како неговата ќерка сама дува свеќи и сече торта.
    Абе ајде мрш.

    Додека светот ја прослаувува 2019 г., ние сега психички влегуваме во првие години од нова ера.
    На здравје.
     
    На Shelea, WarriorMind, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.