1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детско штедење

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 23 јануари 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Јатрва ми (сеуште не оффицијална нели), многу паметно постапи, само што и се родија дечињата им отвори книшки, и сите нивни пари добиени од нивното раѓање, повојници,родендени,крштевки....и било кои други поводи им ги става нанивните книшки. И вели: "се додека можам да им ги собирам додека не почнат да разбираат и да се бунат ќе собирам, и еден ден...пример 18ти роденден или понатаму во животот ќе им ги дадам. Ќе ми бидат благодарни"
     
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Која банка денес дава камата над 8%? Во сите банки каматите се движат максимум до 7% или 7.25% и тоа на рок од 60 месеци.
     
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кај мене дома на видно место стојат две касички (прасенца :) ). Како влагаме дома се што имаме железни парички ги ставаме. Се собираат обично по 1000 - 1500 денари месечно. Сега со 10-киве и 50-киве железни побогати ни се касичките.
    Селектирањето во посебни кесички на 1,2,5,10,50 и тоа се по 10 монети во купче, не ми е проблем, ама кога ќе отидам во банка и ќе почне дотичната зад шалтерот да превртува очи , ми иде од кожа да излезам. Ретко во која банка имаат бројач на монети.
    И ставаме на книшка од родендени, нова година ... ама никако да фатам некое темпо па да ставам месечно по некој утврден износ.
    Имаме книшки во стопанска, Комерцијалан и Тутунска ... јас не гледам некоја разлика од банка до банка. Размислувам да ги извадам сите пари и да и ги ставам како орочен депозит, мислам дека така е поголема каматата.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Malava ima nekoj para,dal ovoj dal onoj i se sobra dosta a mama i go cuva :) si i stavame so mm sekoj mesec po nekoj denar.
    E sega sakav da prasam kako se % od bankive,kolku godisno ima i koja banka ja preporacuvate?
    Sakam da i otvoram kniska vo mak,tuka ne sum za!.
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Ние имаме отворено во стопанска банка. Некако најисплатливо и најсигурно ни се виде. И тоа во денари.
    Е сега ние ја отворивме пред неколку месеци И треба да видам за да ти ги кажам условите ама мислам дека можеш да провериш на интернет.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    И ние ставивме во Стопанска банка на Пчелка, ги разгледував условите на нет од посигурниве банки, и сепак најголема каматна стапка имаше тука.
    Но сепак на крај се одлучивме да ги орочиме во девизи, а така каматата е дупло помала, но помирна сум за парите зашто не ми се во план да ги вадам во догледно време.
     
    На Dzevelekova, ADOKI и girl-miri им се допаѓа ова.
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не е страшно да се штеди и во денари, мирен ни е курсот- фиксен а и до 20.000-25.000 еур не знам точно се осигурани депозитите.
     
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Do 30.000,00 eur se 100% osigurani pod NBRM
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Нас баш и поради стабилноста на денарот не советуваа во денари да ги орочиме.
     
  10. marijaneta

    marijaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    43
    Имам прашање кое не е за детско штедење но сепак е повразно.
    Пример орочувам 1000 на 12 месеци и камата е да речеме 2%. Оваа камата се однесува месечно или на крајот од 12те месеци?
     
  11. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    И јас во денари и ги орочив. Во Ти-Би на Тутунска, договор на 5 години, постепено штедење.
    Овде каматата се внесува годишно и е на целата сума.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    дали во другите банки е исто како во стопанска дека треба да бидат истовремено присутни родителите со изводот на детето?
    Арно ама кај да го најдам мм работиме двајцата цел ден едвај јас можам да искачам до банка во 4 и 15 пред да затворат а тој излегува во 6 од работа?дали во другите банки е доволно само едниот родител да биде присутен?

    Поздрав,
     
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас во Комерцијална му извадив сама, со извод негов и моја лична карта, додуше како застапник само мене ме ставија. Натаму може и таткото да се стави за полномошник или застапник.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    И во Тутунска се отвара сам штедна книшка на малишани
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Јас имам во стопанска банка кога се роди малата и за жал ме измалтретираа и бебенце требало да го носеш во банка а и мајката и таткото и извот мислам дрка не сум баш задоволен ..Сакав и на другото дете да му отварам сметка ама од помислата на малтретирање сеуште не сум направил ..Дали има некоја деуга банка кај што може само еден родител да е тука и да отвори сметка со извод ..
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Тутунска, само извод носиш и тоа е.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    И внук ми има во тутунска штедна книшка кога се роди Татко ми му стави 500 евра ,и од тогаш навака година и нешто секој месец носат на сметка ,односно додаваат по 1000 денари,така ќе прават 3 год е договорот,од банката им рекоја ќе даваат секоја година поклонче некое,и кога измина 1 год му дадоа на бебушко една никаква мала касичка,јакиот поклон ама нејсе...убаво е ова штедење за секој кој што е во можност:)
     
    На 2212, joy1 и referentka им се допаѓа ова.
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    имаме за синко детско штедење ТИ- БИ на Тутунска Банка во денари..
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Сум била ЗА ...и се велев дека ќе му направам детско штедење. Но ете ради др.околности не успеав. Ама затоа се што он добил сум му збирала и за него сум купувала.
     
  20. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Медо штедо на Шпаркасе банка... Кога можам колку можеме ставаме, а остаток како што кажа и Сноу му купувам што ме е потребно. Негови за мои потреби не сум потрошила