1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детско штедење

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 23 јануари 2011.

  1. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Imame i za 2 deca kniska vo komercijalna,a i doma 2 kasicki,i koga ke se napolnat kasickite im gi uplakame,nekogas se faka po 3-4000den za 2 meseca..Do sega ne sum pipnala nisto od tie pari,i ako sum vo zort nekogas pak ne zemam,mozebi bi pobarala od moite sto do sega ne mi se slucilo..
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    update
    Ги спастрив сите книшки на една, во тутнска банка ТИ-БИ детско штедење.
    Орочени се на 5 год, а имам секој месец обврска да ставам пари (според договорот).
    На почетокот ми беше тешко да одвојувам толку пари колку што си зацртав, но само додека фатив ритам и додека останатите финансии ги распределив. Ребаланс на буџет :)
    Каматата е прогресивна.
    Задоволна сум и ќе продолжам.
    Сега дури и се лакомам. Ако на пр. треба да ставам 2000, ставам 2800 за да заокружам на некој сакан износ.
    Се надевам дека еден ден керка ми ќе знае да ги цени парите.
    Но...со оглед на тоа што има 14 год, а на 18 ќе може сама да располага со нив, здравје боже планирам на ден пред 18-ти да ги извадам и под јастук :)
    Ќе почека до 21 год.
    Така мислам, па што знам.
    Само здравје.
     
    На kjukli, Eli23, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Nie imame izvadeno na Pcelka od stopanska, oroceni na tri godini nekako togas bea ubavi uslovite pa najverojatno i na malovo tamo ke otvorime
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И јас му штедам во Тутунска, но реално многу малку камата има на орочен депозит, во Унибанка на пример е 4% на 36 месеци, а во Тутунска на 36 месеци е 2%. Јас размислувам да се пребацам во Уни.
     
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Незнам зошто како штедење сфаќате само штедење пари во банка.
    Многу мали се каматите и немаш сметка да орочуваш за толку мали пари.

    Јас би ви предложила секое денарче на детето да го собирате до одредена сума и да му купувате злато.
    Златото секогаш вреди, плус цена му расте , никогаш не губи на вредност...
    Ние така си практикуваме.
    Собираме до кај 10 000 денари, и купуваме златни парички од Рубин кармин, со сертификат.Има и поскапи и поефтини (грамажа).Значи можеш и за 3000 да купиш.
     
    На borjan4eto, mami blue, Antebellum и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    И јас се мислам каде да отворам. Некако Комерцијална ми се гледаа со најголема камата.
    Ама воопшто не размислував за Уни банка.
    @sanjaeva иако ние сме многу мали, и јас исто би направила пред 18 години. Не би сакала со години штедените пари да бидат потрошени на ноќни журки.
    Барем да ги вложи во образование, да го пропатува светот или да си купи автомобил. Фардероба, шминки и телефони не се работи за кои штеди еден родител.
     
    На borjan4eto, sanjaeva, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Да златото вреди повеќе. Ама кога ќе сака да го претвори во пари, како ќе ги откупат во златарите? Како старо злато или?
    Тоа ми е мене страв со златото.
     
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    И така да го откупат пак е појака сума и вредност отколку камата во Банка.Ти ги држи парите со години а камата ниакаква.Плус , со Банка работа несакам да имам, одамна ми е изгубена довербата во Банките.
     
    На Eli23 и LUCERKA им се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.320
    Пол:
    Женски
    Ние не штедиме. Паρите што се негови,стојат на стρана и се тρошат κога саκаме да κупиме неκоја убава игρачκа,нови κостими,или дρ.потρеба.
    Јадење,κозметиκа,пампеρси κупува тато.
    Чуваме и злато,она што го добил на поκлон но се е да може да го носи κога ќе му дојде вρемето,бебешκи пρивезоци и белезичиња немаме.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Нашите не се орочени, си ги штедиме дома во кутивче :wasntme: Искрено ни сама не знам зошто не ги орочиме кога и онака не планираме да ги потрошиме за нешто повредно (барем не засега). Инаку и ги чувам сите пари од роденден, парите ,,за сонче,, ... ма секој нејзин денар е заштеден. Ништо не сум и потрошила, буквално и 100денари дадени од некога за неа веднаш одат во нејзината кутија.
     
    На azelea и galapce им се допаѓа ова.
  11. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Читајќи ве си викам тууу што мајка ќе бев,ни денар му немаме заштедено.
    Се како дојде,така и си отиде.Генерално,сите парички се потрошени за него.
     
    На Sky-butterfly, stilas7 и Eli23 им се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас му ги ставам парите во банка не за да се зголеми износот (каматите се премали), туку за да бидат безбедни. На толку ограбени куќи и станови, дома не чувам ништо вредно, посебно не пари.
     
    На Lolipop23, galapce, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Ама Пупица и јас немам. Сега во каса има 300 денари :P ама тие што и сме и ги потрошиле кога сум при пари, ќе и ги ставам како почетен капитал. И камата ќе си прерачунам за казна. :rofl:
     
    На makgirl, kjukli, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Па,и јас така планирам.Ама еве и после 17 м,му немам ни денар вратено(facepalm)
    Ама ај си викам,ќе биде.Само да сме живи и здрави,најбитно е да имаш со кого да делиш...
     
    На kjukli, Sky-butterfly, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Посебна сметка на мое име, таму оди одредена сума секој месец за него. Автоматски секој 10-ти во месецот ми кинат од сметка и оди на штедна. Се надевам нема да сме во криза во наредните 15-20 години па да треба да ги извадиме. Ако се оди по план, ќе се најдат, дали за образование, дали за стан, преселба, скраја да е за лоши денови... за шетање не давам, сам нека си заработи. Да му ги дадам на рака после години и да му речам -алал да ти се, прави што сакаш, мало морген и тоа. Нема ни да знае дека пари штедиме за него, и се надевам ќе се најдат за убави и корисни работи.
     
    На anastasija18, eloves, poenta и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Зашто да не дадеш за шетање? Еве мајка ми немала да ми даде кога бев помлада па не заминав на екскурзија низ Европа, ниту па на апсолвентска.
    Секогаш ќе ми биде мака.
    Зашто да не ја прошета Европа ако тоа му е сон? И на тој начин се гради како личност.
     
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    20 гoдини дa штедaм зa Еврoпa дa јa шетa? Вo Еврoпa е, двa месеци дa рaбoти некaде, кaфич пример, ќе зaрaбoти дoвoлнo зa еднa или две земји т.е грaдoви дa пoсети. А дa му дaдaм гoлемa сумa нa пaри зa дa зaмине некoлку месеци Еврoпa или Азијa дa јa зaпoзнaвa, oд мене тoa не. Мoжaм oд плaтa дa дaдaм зa екскурзијa кaкo штo ги нoсaт oд училиште, зa тoa немa прoблем.
    Акo немaлa мaјкa ти пoтруди се ти сaмa aкo мoжеш и испoлни си гo сoнoт.Сaмo тoa сoн ти е? Не ти беше сoн фaкултет дa зaвршиш, стaн или куќa дa си купиш, зa сите ли сoништa твoи рoдителите се oдгoвoрни и нив ќе ги oбвинувaме?
     
    На eloves, rose60, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Не ми беше само тоа, другите сонови ги исполнив со работа во Немачка; макотрпно. И факултетот си го платив и домот си го средив.
    Далеку од тоа дека ја обвинувам мајка ми - погрешно си ме разбрала. Нејзе сум и благодарна што сама направила многу за мене. Сама.
    Сакам да кажам ако може детето твое нешто да добие на полесен начин нема ли да му овозможиш?
     
    На eloves, snegulkata, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Пa не знaм штo нoси живoтoт и не се прaвaт плaнoви oднaпред, aмa нaдеж ми е дa ги искoристи зa пoквaлитетнo oбрaзoвaние вo другa земјa. Акo oстaне тукa дa се нaјдaт зa битни рaбoти. Акo мнoгу рaбoти успее дa си пoдреди сaм, би ги дaлa еве сaмo зa шетaње, вo спрoтивнo не. Вo секoј случaј -кoнсултaцијa ми беше збoрoт, не сaмo пaри нa рaкa и слoбoдa дa прaви штo сaкa.
     
    На azelea, JuLleE, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Штедиме и ние.Кога се родија децава им отворивме штедни книшки.
    Порано штедните влогови ни беа во девизи,сега се во денари заради поголемата камата.

    Само со убаво и за убаво да си ги трошат.И да ги научиме да знаат да ги ценат.
     
    На Dzevelekova, Nova, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.