1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детско штедење

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 23 јануари 2011.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Повеќето се потрошени,грото отидоа за крштевката но здравје ваљда ќе надохнадиме.
    Однапред неможам да кажам за пто ќе бидат,животот ќе покаже.
    Јас исто не дека имам којзнае каква доверба во банките ама се одлучив за банка. Не ради каматите колку ради сигурност дека нема да ги потрошиме.:D
    Злато не би купила. Старото злато има скоро на пола вредност.
    Така би биле во загуба бајаги.
     
    На iki26 и Eli23 им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас во златоне би му штедела. Кога ќе го продаваш пониска му е вредноста. И ризикот од пропаѓање на банката стои. Но и ризикот од пљачкање на домот исто така. Конкретно на сестра ми станот го ограбија и земале исклучиво пари и злато.
    Ние за банка се одлучивме. Каматите се многу мали за разлика од пред 7-8 години кога беа за девизи 6 за денари 10 посто годишно. Сега ич не рачунам камата.
    Сите пари од раѓање на син ми што ги собра, буквално сите ги ставив во банка со стандарден орочен депозит. Орочени на 5 години каматата 2,2 годишно мислам беше.:P се собра убава сума пари од 1600 евра па ја поделивме на три договори.
    Она детско штедење кога ќе се вратам на работа планирам да му почнам. Ме нервира што ме врзуваат секој месец мора да се стави. Јас кога имам му ставам повеќе кога е кнап месец не ставам.
     
    На mami blue, zuto, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Јас баш детското штедење го гледав бидејќи можеш со мала сума да штедиш.
    Плус имаш обврска редовно да штедиш што дома не би го направила.
     
    На zuto и galapce им се допаѓа ова.
  4. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Јас му отворив таква книшка,баш од таа причина.

    @irena.1 де упатине за какво штедење е она со 1600 еврИ.:wasntme:
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    :) Ништо посебно Галапче. Ако во даден момент имаш одредена сума пари правиш договор со банката колку пари, колку години, колку е каматата. Па затоа што е за бебе стои и кои може по истекот на времето да располага со парите. Стандарден орочен депозит.
    Па стопанска банка се жива смешка, освен родителите бараат и присуство на бебето.:rofl:
     
    На Saraa, Espadrila, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Како бе присуство на бебето? Ние имаме штедна во стопанска банка па никогаш не побарале детето да е присутно. Ниту пак нѐ обврзуваат да се става секој месец.

    П.С: Се извинувам ако не сум разбрала нешто како што треба.
     
  7. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    I nie stedime vo Pcelka stopanska za golemata.jas kolku znam treba da se prisutni dvajcata roditeli ma za deteto prv pat slusam
    Za malovo uste ne sme otvorile ama kaj i da e ke bide:)
    Inaku doma nikako, pred mesec dena ne ograbija, sto imav pari zlato otide, srekja ne ja nasle kasickata na decava pa ne gi nasle, ziva ke se izedev.taka da bolje u banka pa kamata kolku tolku otkolku nekoj drug da mi gi zeme
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Која банка тоа? Јас имам детско од Комерцијална и можам кога сакам да ставам, не сум врзна со месец или било што слично.
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Стопанска и турунска сигурно. Фала на инфо. за комерцијална. Со крокодилче нешто беше штедењето така? Само таму немам сметка па ќе треба да отварам.
     
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Го бараа и бебето не лажам жими мајка. Кога ја отваравме сметката негова. Лето беше,жешко што да ти кажам ние со се количка во банката. И плус двајца родители. Маж ми на работа до пет, па бегаше од работа сметка да отвориме.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Abe bog da cuva se.zar malku im e izvod na rodenite?? Po toa guzvite uste bebe da im nosam:@
     
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    При отворање сметка треба да се присутни родителите, а за понатаму прашуваат кој може да надополнува и вади. Така што и јас и мм можеме во било кое време самостојно да се појавиме за било што (таа опција ја избравме).
     
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Da da znam, i nie ja imame taa opcija
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    И ние ја имаме Пчелка на Стопанска банка и не мора секој месец да ставаш пари туку кога сакаш. Услов е минималниот почетен влог да е 3.000 ден., потоа ставаш кога сакаш и колку сакаш.
    Ние имаме направено траен налог по наша желба и секој месец префрлаат на нејзината сметка одредена сума.
    И нас не ни бараа детето да биде присутно, тоа е апсурдно и сигурно не е политика на банката туку дело на некој неинформиран вработен.
     
    На mami blue, irena.1 и zuto им се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да да, ние ставивме може да става кој сака. Да не одиме двајцата пак, проблем ни е. Ама ова за бебето и јас се смеев претходно кога ми кажуваа, ама ете. Мм им вика абе два месеци бебе е, кај ќе го пикаме во гужва. Е таква им била кај нив политиката по ново. (Во стопанска во н.лисиче) . И капак на се госпожата што се занесуваше таму дека треба и бебето заборавила да го пополни делот кој да располага со парите кога ќе истече договорот. Она праша,ама не пишала. И ми се јави другиот ден на моб. Пак да одиме. Викам јас нема проблем дома сум, мм е на работа. Па отидов ми ги даде документите дома он да потпише, па третиот ден и ги вратив.
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Очигледно типката (вработената) врска немала со работа.
    Ееее Иренче требаше прво нас тука да не прашаш пред да го влечете и бебето :)
     
    На zuto и mami blue им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Хаха, а јас претходно читав низ интернетов дека и бебето им го барале и си реков ма нема шанси, којзнае што разбрале луѓево. Се дур мене не ме задеси:|. Викаме со мм да одиме во друга филијала бетер комплицирано, треба со кола, па количката ај тука. Битно завршена работа.
    Па уште утре дента кога се јави дека заборавила леле мм вика проблем ќе правел. Јас му викам ќути ти сега јас ќе завршам. Е арно бидна и од тогаш со госпожата работава сад смо на ти:D кога и да имам работа во банка кај неа (она од страна седи не на благајна) па како сте што правите, ај со бебе сте да не чекате и така, циркузи.:rofl:
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не се сеќавам на животното, мислам верверичка, знам ми дадоа шарена книшка и зелена касичка за пари.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    И двајцата имаат штедни книшки. Сите пари што ги добиваат им ги ставаме на книшка. И дома имаме касички - прасенца. Во Комерцијална банка сама бев да ги отворам книшките. Однесов само извод.
     
  20. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Moze nekoj da mi objasni kade momentalno ima najdobri uslovi za decko stedenje?i kolku e pocetna suma koja mora da se stavi?