Детско штедење

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 23 јануари 2011.

 1. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  149
  Во која банка штедите и како оди тоа со орочување на колку години е минумумот и дали во денари? Ме интересира и општо која банка би била постабилен избор. Инаку се работи за мали пари
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Во Комерцијална. Можеш на повеќе различни периоди да ги орочиш.
  Нам ни се на година, и година-за година, на ново ги орочуваме.
  Девизна е книшката.
   
 3. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  149
  и колку е така каматата?
   
 4. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  23.584
  Пол:
  Женски
  Ние му отвориме во стопанска банка и зажаливме орочени се на две години и камата ќе има 100 евра за две години нека поминат две година ќе ги извадам и ќе му направам полиса осигурителна најмногу се исплати има и добри услови
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.585
  Допаѓања:
  274.592
  Ова со полисите за осигурување е најнов тренд кој во светот го практикуваат одамна.
  И мене ми се допаѓа идеава.

  Досега штедиме , ама не во банка.
  Едноставно си оставаме на страна точно одредена сума и ја забораваме дека постои.
   
  На didisi, TeddyGrey, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 7. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Мене ова со детсково штедење некако ич не ми е да правам профит. Чисто ми е да му зачувам парите што му ги давале луѓе за кога ќе стане полнолетен да си има свои пари.
  Затоа ставам во банка колку да се ставени на страна неговите пари.
  За полиса се мислам плус да му уплаќам ама никако да се решиме.
   
  На gjoker4e, happygirl, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  23.584
  Пол:
  Женски
  Јас имам за мм сега и за мене ќе направам а ми се свиѓа најмногу што не дај боже скрши рака осигурувањето исплаќа или од тешки болести се покриват за лекување внуката ја пукна ногата и исплатија оштета
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.858
  Допаѓања:
  76.146
  Секој месец се трга ( рата си ја викаме :))
  Ако не успееме, следен повеќе.
  Секој денар што го добил е на сметка. Нема тој- количката е од дедо, седиштето од баба , оти се што ни го дале за него да му купиме -сме го стаиле на сметка.
  Се сами купуваме. исто и за роденден,Н.Г ,именден се се ложи на книшка.
   
  На gjoker4e, kikin, Lolipop23 и 8 други им се допаѓа ова.
 10. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.389
  Допаѓања:
  10.908
  Пол:
  Женски
  имам една штедна девизна книшка орочена на 3 или на 6 месеци не се сеќавам. Отворен штеден влог. Имав земено оштета и сегс скоро празна е. Па се мислам место да отварам нови сметки на истата да си штедам со тоа што секој негов денар што му е од роденден нова год и шта год тука да си го ставам. Досега се трошев на него,играчки облека јадење... Ама редно е да заштедувам барем додека сум во работен однос.
   
 11. Малечкоxxx

  Малечкоxxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  Девојки мамички во која банка е најубаво да му се отвори на бебуш штедна книшка?
   
  На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.269
  Допаѓања:
  45.286
  Пол:
  Женски
  Како иде тоа со полисата?
   
 13. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.195
  Допаѓања:
  3.882
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам искрено, мм е многу упатен со банки, камати, осигурувања блабла и такви работи и за малатс прогугла и излезе дека доколку и направиме штедење во банка многу мала е каматата која ја добиваме. Имаат мм и свеки во кроација животно осигурување, но за малата за мене и мм сега напрсвивме во Граве.. Имаа опција здравствено осигурување од 20 тешки болести, краен корисник ќерка ни. И други работи што ни објасни женската ни се видеа подобри од кроација.
   
  На Малечкоxxx, cresa-jagoda и kuc им се допаѓа ова.
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.558
  Допаѓања:
  98.339
  Пол:
  Женски
  Има добра понуда за штедење + животно осигурување на Уника.
  За мали деца или Футура или Јунит Линк. Доколку сакате вие како родители да сте осигуреници тогаш Комфорт, со неа и детето е осигуреник а и корисник на истата. Каматите се горе-долу како да штедиш во банка, само што со полисата имаш осигурување.
   
  На Малечкоxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.633
  Допаѓања:
  133.137
  Пол:
  Женски
  А колку се плаќа годишно за Комфорт?
   
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.558
  Допаѓања:
  98.339
  Пол:
  Женски
  Минимална премија е 200 евра годишно. Со ова полиса вклучено е осигурување за најчестите болести, а ако осигуреникое е родител автоматски покриени се и неговите деца. Еве подетално.
  За најдетално тука сум јас :)
   
  На cresa-jagoda, TeddyGrey и Annath им се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.633
  Допаѓања:
  133.137
  Пол:
  Женски
  Фала, ме интересираше оти јас сакам за мене да си направам полиса за животно осигурување, за големиот син имаме, па ако може малото да го вклучам во мојата. Ама, дали имам некаква гаранција за полисата ако не дај Боже фирмата пропадне? Пошто во Македонија живееме. Нејќам да ме сфатиш погрешно, сите вака ги прашувам.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.558
  Допаѓања:
  98.339
  Пол:
  Женски
  Јасно, потполно те разбирам. Сепак, баш туку така да пропадне компанија не е нешто што преку ноќ се случува, конкретно за Уника, позади неа стои Автрија, НБРМ, сите осигурителни компании имаат реосигурување а парите кои ги вложувате се во постојан обрт и се вложуваат во акции во најголемите компании на светско ниво. Еве конкретно примерот со Кјуби, кога пропадна Кјуби како Кјуби, клиентите и полисите си ги превзедоја останатите осигурителни компании. Може да дојде до ребрендирање на компанија ако некој друг ја купи, ама да ти пропаднат парите, само во случај да дојде до светска војна и колапс на светската економија.
  Инаку, во секој случај е убава работа, недај Боже за болест, а дај Боже за после 10-15 години да си повлечеш пари за школување деца наместо кредит да подигнеш.
   
  На cresa-jagoda, TeddyGrey и Annath им се допаѓа ова.
 19. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Доколку е некој заинтересиран поопширно во врска со полисите за животно осигурување слободно може да ми се обрати во приватна порака.
   
 20. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Доколку сакате подетално да ви објаснам пишете ми во порака