1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дефектологија на Филозофски

Дискусија во 'Образование' започната од i-v-i, 17 август 2010.

 1. i-v-i

  i-v-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што мислите дали е правилен избор за студирање? Колку е барана оваа професија и какви се реално шансите за работа како дефектолог во нашата земја? Дипломирани дефектолози,идни студенти и информирани луѓе пишувајте зошто уписите почнуваат за неколку часа... :D
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Не знам колку е барана , ама според мене многу е убава. Некој нема да се согласи си мене, бидејќи сепак треба човек да биде силен за да го работи тоа.
  Јас гледав нешто за постдипломски по дефектологоја, ама уште ми е рано , ако има некој повеќе информации нека ги сподели, еве го сајтот од институтот.

  http://www.fzf.ukim.edu.mk/defektologija/opsto.htm
   
 3. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.870
  Допаѓања:
  22.985
  Дефектологија посдипломски се само 5 испити и стварно вреди да се заврши ако те интересира. А за професијата, кај нас не се ценат ич вакви професии за жал
   
 4. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Јас лично не би можела да Ја работам оваа работа...барем така мислам.
   
 5. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  не можам тоа да го работам :sweat:
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Годинава се запиша еден мој другар, па ќе видиме како ќе му е...
   
 7. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  Братучетка ми дипломира таму оваа година и за работа е многу тешко. За жал :(
   
 8. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6
  и јас се мислам за дефектологија ама не знам какви се шансите за вработување?што мислите-ке можам ли да најдам работа ако го завршам овој факултет?
   
 9. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  3.120
  Пол:
  Женски
  Според мене, дефектологијата е за оние кои што ќе можат да поднесат понатаму да ја работат... лично јас не би можела секоја чест на оние кои можат.. туку да не бидам офф топик, мислам дека фали кадар од дефектолози во Македонија.. Сега и за работа мора да се мисли, со било кој факултет не можеш веднаш да се вработиш но мора да бидеме упорни нели? :) :) :)
   
 10. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Искрено ви се чудам на изборот .... :x

  Ќе ги видиш на тв , или по улица па одма ми паѓа расположение на О , жал ми е некако се полнам со некоја негативна енергија , тага , па може и бес кога гледам како патат... И го вртам погледот а камоли да го работам ова ?! Не Не и Не не би можела .
  Многу специгична професија а мислам малку знаат и се свесни во што се впуштаат зборуваме за животна определба , за професија која ќе ја работиш цел живот :?: :!: . Оваа работа не би ме исполнувала туку само ќе ме празни . Не можеш да бидеш ведар ако работата ти е таква едноставно не можеш .
  Разговарав со еден професор кој волонтирал ...
  Ми кажа де е ужасно тешко , ми вика ти му велиш не детево иди донеси ја крпата , тој трга за дома по крпата . Нерви тенчиш и тоа многу .
  Секоја чест за тие што го работат ова и што се запишуваат ама дефинитивни не е за мене.
  Уставари јас и нерви си немам за ова ...
   
 11. Bubamara93

  Bubamara93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  И јас планирам да одам на дефектологија,сите викаат дека е тешка работа односно тешко е да се соочиш со проблемите на таквите лица.Искрено јас мислам дека најпрвин треба самиот себе да се убедиш дека за да им помогнеш на тие лица треба да престанеш да ги сожалуваш и сета твоја енергија да ја насочиш кон тоа да им помогнеш,затоа што ако почнеш да ги сожалуваш,ем ништо нема да им помогнеш ем психички ќе опаднеш.А што се однесува до наоѓањето работа,ако така гледаме на работите ретко со кој факс ќе најдеш работа у Македонија...а ми се свиѓа што работата како дефктолог е многу благородна и хумана !
   
 12. CarrieBradshaw93

  CarrieBradshaw93 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6
  Филозофски факултет-Дефектологија,да или не?

  Што мислите,има ли некој студент на дефектологија од вас драги феминки?! :angel: Јас сакам,но сеуште се мислам,имам уште малце време,помагајте!! :?:
   
 13. CarrieBradshaw93

  CarrieBradshaw93 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6

  Велат дека сега секое училиште и секоја градинка ќе мора да имаат дефектолог :)
   
 14. vesni4kaaa

  vesni4kaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  8
  Јас сум студент на институтот за дефектологија, еве конечно сум при крај-го слушам последниот семестар :rock: Не знам што би сакала да знаеш за да ти помогнам во изборот. Не е многу тежок факултетот иако претежно сите содржини се нормално од медицината :) Има многу пракса што е добро но истовремено и доста мачно. Треба да имаш мноооооооооооооооооооооооооооогу живци и нерви за оваа работа но ако ја сакаш оваа професија мислам дека ке се снајдеш. Исто така и треба да бидеш малку повеќе креативен за сите активности кои ќе треба да ѓи правиш, но се на се не е лошо..... Па со среќа во изборот позз :*
   
  На Hristinaa93 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Hristinaa93

  Hristinaa93 Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Jas sredno sega kje zavrsam za medicinska sestra I se mislam dali da se zapisham na ovoj fakultet i sakav da te prasam kade mozam da vidam koi predmeti gi ima na ovoj fakultet i dali e toa tesko so se uci.I 4 li godini e fakultetov oti nekoj vikaat deka sega e zgolemeno na 5
  [mod-kirilica:2elrtic8][/mod-kirilica:2elrtic8]
   
 16. CarrieBradshaw93

  CarrieBradshaw93 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6

  Јас конечно се решив и ќе идам на дефектологија 100 %,се надевам дека ќе успеам :)) Во секој случај фала на советите :*
   
 17. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  И јас на Дефектологија ќе се запишам, па ќе бидеме колешки. :)
   
 18. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Има има кандидати за дефектологија и јас сум за таму се надевам дека ќе ме примат дали знаете со колку најмалку поени примаат? :( страв ми е немој да не влезам :sweat:
   
 19. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Лати лани во државна последниот примен бил со 75 бодови. Ти колку имаш? Јас би требало над 80 да имам. И мене ми е страв многу, немој да не ме примат. :worried: А, гледам има кандидати.
   
 20. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Искрено не ми врши некоја улога дали ќе влезам во државна или приватна квота битно ми да влезам на дефектологија бидејќи желбата ми е голема немам сметано за поените ама би требало да е над 70 инаку ако последниот во државна лани бил примен со 75 најверојатно по некоја моја проценка во државна ќе бидат под 75 поени или претпоставката ми е грешна :rofl: