1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дефектологија на Филозофски

Дискусија во 'Образование' започната од i-v-i, 17 август 2010.

  1. vrapce.b

    vrapce.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Ова година 30 државна квота, 30 со кофинансирирање, и 10 вонредни
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SweetAna

    SweetAna Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    16
    Мислам дека имам некаде 85-86 поени. Со колку поени примаат на дефектологија?
     
  3. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво, оваа професија за мене е благородна и секоја чест на тие што се решиле да студираат на овој факултет. Годинава сум матурантка ми останаа уште неколку месеци за конечна одлука и упис. Ми се појави голема желба за овој факултет, ако има некој што студира таму или го има завршено факултетот би сакала да сподели информации поопширно за студирањето
     
  4. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Јас сум прва година. Оваа професија е навистина хумана, меѓутоа не секој може да ја работи. Треба навистина да имаш голема волја, емпатија и да бидеш цврста. Лицата со попреченост никако не треба да се сожалуваат, бидејќи така нема да им се помогне. Не треба да се гледаат нивните недостатоци туку задачата на дефектологот е преку рехабилитација да ги искористи преостанатите способности на лицето, во зависност од видот и степенот на попреченоста. Конкретно за факулетот како факултет, не е претежок и напорен, во смисла само учење, учење и да немаш време за ништо. Треба да се учи нормално, но еве да речам не е како медицински факултет, иако има и медиински предмети бидејќи и дефектологијата е поврзана со медицината. Мој совет единствено е да не слушаш никого и да се обесхрабруваш, тоа беше моја најголема грешка на почетокот. На пример ќе ти речат кај тој и тој професор шанси нема да положиш, прашањата врска си немаат, ни едно не е од книга, научна фантастика му се. Одам јас на испит и сфаќам дека се е од книга, само треба да учиш. Имај си желба, љубов кон професијата, учи си, за другото не се замарај. Ти посакувам успех каде и да одлучиш да се запишеш. (fingers)
     
    На KittyAgnes, Tac123, vrapce.b и 2 други им се допаѓа ова.
  5. DamnGirl98

    DamnGirl98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    382
    Пол:
    Женски
    Имам прашање, дали смеам и дали можам да барам работа (приватно, придружник) како дефектолог иако сум 3та год и сеуште немам диплома?
     
  6. Alcon

    Alcon Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2017
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Многу почнуваат со придружба од трета година, применувај она што се учи по реедукација и вежбај се процена, така ќе ти биде поинтересно.
     
  7. Tac123

    Tac123 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој заинтересиран за запишување на дефектологија оваа година?
     
  8. Bad Minion

    Bad Minion Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas se zapisav na defektologija
     
    На Tac123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Јас сум дипломиран дефектолог. Ова е најхуманата работа што можеш да ја работиш. Факултетот не е тежок ако редовно учиш (со исклучок на поедини професори кои бараат на памет да ја знаеш цела материја). Уште од самиот почеток, покрај предавањата има и пракса и навистина е тешко и ги сожалуваш. Меѓутоа со текот на времето сваќаш дека си им потребен, сваќаш дека не можеш многу работи да промениш кај нив освен да им помогнеш да функционираат подобро. Со текот на времето не ги гледаш како личности кои треба да ги сожалуваш, туку како личности на кои можеш да им помогнеш.
    Треба да се вложи многу труд за да се постигне минимален успех, на почеток е многу разочарувачки, но кога ќе успеете, чувството е непреценливо. Се радувате сите (јас најмногу). Јас премногу ги сакам и со многу љубов го работам ова. На крајот од денот сум пресреќна што секој ден правам добро дело и на некого му помагам и му го олеснувам животот.
     
    На Butterfly-Girl и Tac123 им се допаѓа ова.
  10. Tac123

    Tac123 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram za sovetite, ti posakuvam mnogu upesi
     
  11. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Како се полагаат испити и колоквиуми? Усно или писмено? Некој што завршил да ми каже и нешто повеќе и за професорите :)
     
  12. tedyyy12

    tedyyy12 Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    здраво, јас сум втора година на дефектологија 1,2 и 3 семестар се писмени до сега беше така а за на таму незнам сеуште
     
    На Butterfly-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Методиките во 3 и 4 година се полагаат усно, во специјални училишта. Држите час по одреден предмет (математика, македонски...) во одредено одделение, професорот/асистентот ве снима и ве оценуваат потоа. Внимавајте кога одите на вежби, поготово на методиките, можете многу да научите.
     
    На tedyyy12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.477
    Пол:
    Женски
    Дали знаете дали прават трансфер на дефектологија?
    Јас студирам логопедија но тука се 3+2, мастерот сакам да ги запишам странство но не ме примаат со моите добиени 180 кредити од логопедија.
    Дали можам после дипломирањето да запишам уште една година на дефектологија да дополагам за да добијам уште 60 кредити и после да си запишам мастер странство?
    Ако некој е информиран нека ми пише. Фала ви
     
    Последна измена: 4 ноември 2018
  15. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.132
    Укината е Дефектологија годинава?
    Screenshot_20190813-000820.png
    Ни во пријавата неможев да ја најдам.
     
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Тоа е смерот специјална едукација и рехабилитација претпоставувам...
     
  17. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.132
    Благодарам многу.:hug:
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Мислење за професорите од прв семестар? Јас годинава се запишав и би сакала да знам "што ме чека". * се шегувам знам дека сечие мислење и искуство е индивидуално,но би ми било од корист ако ми одговорите.
     
  19. moon111

    moon111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Дали е признаен факултетов надвор од Македонија?
     
  20. Stefaniии...

    Stefaniии... Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nesto povekje da mi kazete za smerot specijalna edukacija i rehabilitacija. Kako se polagaat ispitite? Kakvi se profesorite?