1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дефектолог

Дискусија во 'Дете' започната од divna.st, 6 јуни 2019.

 1. divna.st

  divna.st Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  35
  Здраво. Сметам дека фали ваква тема за тие што дечињата ги носеме на дефектолог.
  Да споделиме искуства од добри дефектолози како и за тоа кога детето да се однесе на дефектолог,зошто реално мене искрено преку глава ми се муабетите чекај мајка;син ми до 3години не зборуваше па ене сега уста не затвара.... Посакѕвам ниеден родител да не се потпира на ова,само да ја следи својата интуиција...
  За мене кога педијатар ми рече дека мора да вежба на дефектолог,ми се сруши светот. Сега сфаќам колку значење имаат во растот и развојот кај децата и колку не им е лесна нивната работа .

  Јас сум нова и незнам дали има ваква тема

  Доколку сум грешка,извинете ме.
  Имајте убав ден
   
  На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. CurlyBlossomGirl

  CurlyBlossomGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2018
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  3.907
  Пол:
  Женски
  Еве јас да ја начнам темата. Ќерка ми е прваче. Почна да има некоја одбивност кон учителката и училиштето,но сепак теравме натаму. Денес ми ја дадоа нејзината тетратка по математика и ми рекоа дека мора да работи со дефектолог, со образложение дека немала ориентација за простор и време... Помош?!
   
 3. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  1.988
  Пол:
  Женски
  Вие до сега немате ништо приметено? Ви посочија конкретно во што не се снаоѓа?
  Ако учителката тврди дека има проблем, однесете ја на матичен и ќе ве упати понатаму на прегледи за да се открие што е всушност проблемот, евентуално дијагноза.
   
  На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. CurlyBlossomGirl

  CurlyBlossomGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2018
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  3.907
  Пол:
  Женски
  Па јас имам приметено дека потешко се снаоѓа математика, но дригите предмети и одат без проблем. Е сега проблем било што пишувала големи бројки, не колку квадратчето, туку огромни. И затоа ни посочоја дека има проблем со снаоѓање во простор.
   
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.877
  Допаѓања:
  236.691
  Вежби за графомоторика можете да практикувате и легнатата осмица.
   
  На mal.ecka и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
 6. sass

  sass Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2016
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  430
  Пол:
  Женски
  Без грижи, однесете ја слободно кај дефектолог, штета нема, само корист. Одредени состојби кај децата се забележуваат во рана училишна возраст( не велам дека е тоа е случај кај вашето дете). Во меѓувреме вие дома работете вежби за графомоторика, вежбајте пишување на бројките прво на голем неограничен простор (табла, хамер и сл) и постепено ограничувајте го просторот за да дојдете до пишување во квадратчињата на тетратката.
   
  На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CurlyBlossomGirl

  CurlyBlossomGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2018
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  3.907
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам девојки, дефектолог е контактиран, првиот час ни е во петок.
   
  На Ѕвездички и sass им се допаѓа ова.
 8. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  2.881
  Пол:
  Женски
  Јас барам препораки за дефектолог...
  Како поминавте вие на првата средба?
   
 9. VtheGreat

  VtheGreat Нов член

  Се зачлени на:
  30 јули 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Здраво, се приклучувам на форумов како дефектолог и сензорен терапевт. Се надевам дека со своето долгогодишно работно искуство, особено во областа на раната интервенција, аутизмот и сензорната интеграција, ќе можам да ви помогнам со одговори на вашите прашања и дилеми.
   
  На NewMama, Ѕвездички, Brpbrp и 7 други им се допаѓа ова.