1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дефектолог

Дискусија во 'Дете' започната од divna.st, 6 јуни 2019.

  1. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Здраво. Сметам дека фали ваква тема за тие што дечињата ги носеме на дефектолог.
    Да споделиме искуства од добри дефектолози како и за тоа кога детето да се однесе на дефектолог,зошто реално мене искрено преку глава ми се муабетите чекај мајка;син ми до 3години не зборуваше па ене сега уста не затвара.... Посакѕвам ниеден родител да не се потпира на ова,само да ја следи својата интуиција...
    За мене кога педијатар ми рече дека мора да вежба на дефектолог,ми се сруши светот. Сега сфаќам колку значење имаат во растот и развојот кај децата и колку не им е лесна нивната работа .

    Јас сум нова и незнам дали има ваква тема

    Доколку сум грешка,извинете ме.
    Имајте убав ден
     
    На Снегулк@23 и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  2. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Еве јас да ја начнам темата. Ќерка ми е прваче. Почна да има некоја одбивност кон учителката и училиштето,но сепак теравме натаму. Денес ми ја дадоа нејзината тетратка по математика и ми рекоа дека мора да работи со дефектолог, со образложение дека немала ориентација за простор и време... Помош?!
     
  3. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Вие до сега немате ништо приметено? Ви посочија конкретно во што не се снаоѓа?
    Ако учителката тврди дека има проблем, однесете ја на матичен и ќе ве упати понатаму на прегледи за да се открие што е всушност проблемот, евентуално дијагноза.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Па јас имам приметено дека потешко се снаоѓа математика, но дригите предмети и одат без проблем. Е сега проблем било што пишувала големи бројки, не колку квадратчето, туку огромни. И затоа ни посочоја дека има проблем со снаоѓање во простор.
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.022
    Вежби за графомоторика можете да практикувате и легнатата осмица.
     
    На mal.ecka и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  6. sass

    sass Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2016
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    431
    Пол:
    Женски
    Без грижи, однесете ја слободно кај дефектолог, штета нема, само корист. Одредени состојби кај децата се забележуваат во рана училишна возраст( не велам дека е тоа е случај кај вашето дете). Во меѓувреме вие дома работете вежби за графомоторика, вежбајте пишување на бројките прво на голем неограничен простор (табла, хамер и сл) и постепено ограничувајте го просторот за да дојдете до пишување во квадратчињата на тетратката.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам девојки, дефектолог е контактиран, првиот час ни е во петок.
     
    На Ѕвездички и sass им се допаѓа ова.
  8. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас барам препораки за дефектолог...
    Како поминавте вие на првата средба?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VtheGreat

    VtheGreat Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво, се приклучувам на форумов како дефектолог и сензорен терапевт. Се надевам дека со своето долгогодишно работно искуство, особено во областа на раната интервенција, аутизмот и сензорната интеграција, ќе можам да ви помогнам со одговори на вашите прашања и дилеми.
     
    На Mrs.Charming, Ava.84, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
  10. MamaMara

    MamaMara Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki,
    I jas se prikluciv na forumov za da mozam da bidam vo tek i da spodeluvam iskustva so drugi roditeli. Mislam uste tuka ne bev clen, ama koga covek ima maka, taka e.
    Moeto dete ima tri godini, ne zboruva i ima elementi od autizam.
    Veke tri meseci odime na defektolog i senzorna terapija, ima golem napredok, no svesna sum deka ne ceka uste mnogu rabota.
    Jas mnogu se trudam i gi primenuvam site preporaki od defektologot i sakam i samata ke pridonesam da izvleceme maksimum.
    Procitav golem del od prethodnite vasi diskusii i ke se obidam i jas nesto da primenam.
    Pozdrav do site
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.086
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Женски
    Во скоро секое училиште треба да има инклузивен тим кај што членуваат стручни служби и наставничката треба да си побара соработка со стручниот тим..сепак со детето треба тимски да се работи и сите вклучени да соработуваат.
     
    На sj *O* и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  12. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    119
    Здраво девојќи, предлог дефектолог во Битола?
     
  13. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.086
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Женски
    Сите основни училишта во Битола се покриени со дефектолози од Ѓорги Сугарев. Слободно наставничката нека воспосѕсви комуникација со дефектолог или замолете ја лично да исконтактирате.
     
  14. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Искуства со Училница Даскаловски и Гаспар центар- Аеродром? И конкретно од кој член на нивниот тим сте задоволни?