1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деф Лепард (Def Leppard)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од happY-smiLeY, 28 август 2012.

 1. happY-smiLeY

  happY-smiLeY Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  48
  [​IMG]

  Деф Лепард е Англиски хард рок бенд формиран во 1977 во Шефилд, од страна на басистот Рик Севиџ, гитаристот Пит Вилис и пеачот Џо Елиот. Набрзо на бендот се приклучуваат и гитаристот Стив Кларк и тапанарот Рик Ален. Во 1980 година Деф Лепард го издава својот деби албум On Through the Night. Две години подоцна го отпуштаат гитаристот Пит Вилис поради проблеми со алкохолот, а на негово место во бендот доаѓа Фил Колин. На 31 Декември 1984, Рик Ален има сообраќајна незгода во која ја губи левата рака, но сепак продолжува како тапанар во бендот. Во 1987, по три години снимање, Деф Лепард го издава својот најуспешен албум Hysteria, и со тоа станува еден од само петте рок бендови кои имаат два студиски албуми со продадени над 10 милиони копии. Но, на 8 Јануари 1991 година бендот повторно се соочува со трагедија, овојпат смртта на гитаристот Стив Кларк, како последица на мешање на алкохол и лекови. По една година, на негово место во бендот доаѓа Вивиан Кемпбел, поранешен гитарист на Дио и Вајтснејк.

  Дискографија:

  1980 - On Through the Night
  1981 - High 'n' Dry
  1983 - Pyromania
  1987 - Hysteria
  1992 - Adrenalize
  1996 - Slang
  1999 - Euphoria
  2002 - X
  2008 - Songs From the Sparkle Lounge

  Еве некои нивни песни :

  Од High 'n' Dry албумот
  http://www.youtube.com/watch?v=IhktUWww ... re=related

  Од Pyromania албумот
  http://www.youtube.com/watch?v=N6yDBiuNQcQ

  Од Hysteria албумот
  http://www.youtube.com/watch?v=tBj5neka5Zw

  Вие дали го слушате овој бенд ? Кој ви е омилен албум или омилена песна ? :)
   
 2. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Ги слушам,многу нормално ! :)
  Омилени песни:Hysteria,Love bites,Women и Pour some sugar on me :)
  А Рик Ален е легенда.Браво за човекот.Симнувам капа :clap: :clap: :clap:
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.309
  Допаѓања:
  58.128
  Пол:
  Женски
  Е овие баш и не ми се омилени. Ги имам слушано и само една песна ми остана во глава увретна.