1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата ве "мразат"

Дискусија во 'Дете' започната од Mazakis, 29 ноември 2016.

 1. Mazakis

  Mazakis Активен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  76
  Како прифаќате кога вашите деца што растат се вртат против вас, кога знаете дека сте направиле се што е можно за нив, и понекогаш и сте направиле и некои нерационални работи во нивна полза, но тие тоа да не го знаат. Не очекувате да ви кажат едно благодарам, сте го направиле тоа за да ги заштитите, но и покрај се, се што тие сакаат е да ве понижат како родител, несакајки да имаат ништо со вас. Ве молам пишете ми како да се продолжи, кога вашето дете не покажува никаква љубов и не сака да признае дека греши.
   
 2. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Родителот си е сам крив за се. Тој што заслужил омраза и презир од родените деца, ќе си ги добие (освен ако по некој сплет на околности, детето не излегло наивно и многу емотивно по карактер)
   
  На marchi-cool, Samomarija.056, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.693
  Допаѓања:
  73.678
  Пол:
  Женски
  За дете да не си го сака родителот, треба тој дебело да згрешил... зависи за која возраст се работи. За да можеме да помогнеме треба да ја имаме возраста како податок.
   
  На Petra777, Sesil и fallenangel им се допаѓа ова.
 4. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  mozei nekoj go svrtel protiv rodutelot i toa e mozno veke imam iskustvo koga na deteto mu odat se po volja sto saka dobiva krsi pravi, a ti gledas da go vospituvas na kultura mu vikas malce i on ti se luti bega tamu kaj sto mu e dozvooleno da pravi sto saka, a majkata ja misli za zlobna.
   
 5. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  21.326
  Пол:
  Женски
  Зависи која возраст е детето. Ако е во пубертет, многу често е период. Тогаш се бунтовници, а родителот става гарници, па има не согласувања и мразења. Но пубертетот е фаза, кога ќе пројде се си доаѓа на свое место. Е сега ако е пред пубертет, односно дур е мало дете може да мрази родител само доколку видел вистинско зло од родителот.
   
  На Mr. Right, M&M, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
 6. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.042
  Допаѓања:
  33.552
  Пол:
  Женски
  Кај повеќето деца има такви периоди, но со тек на времето ќе биде подобро и се ќе сфати. На пример јас сум сега бремена и сфаќам како и било на мојата мајка и повеќе ги ценам родителите иако често имаме несогласувања поради различниот менталитет.
   
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  50.152
  Пол:
  Женски
  Кога - тогаш ќе дојде време кога ќе ја сфатат поентата на се што сме кажале или направиле, за нивно добро.
   
 8. dzeliii

  dzeliii Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  441
  Не верувам дека некое дете може да си го мрази родителот. Не, не може, одбивам да верувам.
   
  На Crna Dama, Petra777 и Arthur им се допаѓа ова.
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  50.152
  Пол:
  Женски
  Кога ќе му го исклучиш интернетот зошто игра цел ден и во тој момент нему му е најинтересно - знаеш дека "ве мрази" од дно на душата :lol: ама не кажува. Може само да изусти дека ги има најстрогите родители од родителите на сите другарчиња. За таква омраза станува збор, ако може и така да се нарече, претпоставувам.

  Друго - мислам дека темава треба да оди во категорија Семејство/Деца не Брак.
   
  На duffi, dzeliii и zalosna им се допаѓа ова.
 10. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.824
  Допаѓања:
  18.834
  Пол:
  Женски
  Се зависи од возраста... јас мислам. @Mazakis, не кажа возраст, или што се случило. Се зависи од околностите нели, и дали е вистина омраза или моментален револт.
   
 11. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.280
  Допаѓања:
  39.035
  Пол:
  Женски
  Лесно е да се каже "ама јас правам за негово добро". Зависи што правиш и како го правиш тоа, каков пристап имаш. Јас имав прилично лош однос со татко ми, но сега во овие години не дека ги разбирам и оправдувам неговите постапки, туку едноставно сакав првенствено заради себе да го подобрам односот, но и тој научи од грешките па делумно се смени.
   
 12. Cinderella12

  Cinderella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  107
  Како ќе се поставиш со детето така ќе се однесува со тебе.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Не мoжеме дa ти пoмoгнеме зoштo oвде фaлaт уште инфoрмaции кoи не си ги нaвел/a. Мoжеме сaмo дa нaгaѓaме безвезе.

  Меѓутoa, не верувaм декa еднo дете би гo зaмрзил свoјoт рoдител aкo единственo ТOЈ не згрешил нештo или нaпрaвил нештo сo кoе гo пoвредил или нaвредил свoетo дете. Амa, не јa исклучувaм и мoжнoстa декa еднo дете мoже дa гo мрaзи или непoчитувa свoјoт рoдител oд чистa мирa. Сè му е пруженo и дaденo нa пoслужaвник. Пoстoјaт и тaкви децa, зa жaл.

  Мислaм декa тукa вo твoјoв случaј стaнувa нештo зa пoсериoзнo нештo, пa зaтoa твoетo дете искaжувa непoчит кoн тебе.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.