1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

 1. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  mnogu se dvoumam...malata idese vo gradinka nekolku meseci,no se razbole i 2 nedeli ne ja nosev ,pa se pojvi ova so gripov.sedese so mene doma i ona nesaka da odi vo gradinka iako tamu ne pravi problemi ,ne place,no neznam dali e podobro da si sedi so mene po doma ili da prodolzam da ja prakam.a mnogu mi e zal koga ja ostavam,se buzi so ustickata i vika mamicke nekm gadinka :( a i jas si placam so nea...nezz sto e podobro ,,,molam sovet :?:
   
  На Jana87 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Не знам што е подобро. Секој треба да си процени според детето.
  Јас многу сакав да ги носам децата во градинка. Малата ја запишувам и ја отпишувам секоја година, откако има една година. Лани, на 4 почна да оди поредовно, иако пак цела зима не одеше бидејќи се разболуваше.
  Синот исто така, со тоа штпо со него пробав на една и на две години, сега има 3 и не планирам да го носам до 5 бидејќи премногу се разболува, а алергичен е на домашна прашина, и секое течење нос му завршува со пневмонија. Докторите ми препорачаа да не го праќам, и морам така.
  Е сега поради него, и ќерката кога ја носам, кога не - ако се разболе таа, ќе му пренесе и на синот.

  Јас многу сакав децата да ми одат во градинка, бидејќи има многу позитивни аспекти, ама не ми тргна, и на крај се помирив со тоа. Подобро е да седат дома и да се дружат со врсници надвор, во игротека, кај пријатели и слично, отколку да отидат 2 дена во градинка, и после тоа да бидат болни еден месец и да не мрднат од дома.

  Ама пак ќе речам, моите се специфичен случај, ептен многу се разболуваат.

  Ако е во прашање само адаптација, ќе се навикне. Веројатно и тоа доаѓа со возраста. Ќерката прво плачеше, на 4 години кога ја запишавме сама сакаше да оди - веројатно тогаш повеќе има потреба да биде со врсници. Не сум експерт на темава, туку само го пренесувам моето искуство.
   
 3. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  36
  eve go i moeto iskustvo :roll:
  prvoto dete trgna na 18 meseci,mnogu se razboluvase 1 nedela vo gradinka pa 2 doma .ne ja nosev do 2 godini,
  potoa povtorno ja pustiv vo gradinka .ne bese nisto podobro ama mora da se izdrzi toj period dodeka deteto stekne imunitet.
  i da ne odi vo gradinka koga ke trgne na uciliste ke bide podlozno na virozi i slicno.so tek na vreme razboluvanjata bea se poretki i fala bogu bea obicni nastinki i virozi ,pa i vo igroteka po rodendeni moze da se razboli (neli)
  i drugi deca sto gi poznavam na prijateli rodnini pominale niz toj period na razboluvanje
  vtoroto dete trgna ovaa godina vo gradinka i pocetokot ne ni bese taka los,i adaptacija i razboluvanje kako so prvoto.
  mis lam deka toa se dolzi na moeto veke pominato iskustvo so prvoto dete.ako so prvoto dete koga ja ostavav mi se kinese srceto i stoev do vratata da slusam dali place i se javuvav kaj neguvatelkata na 5 minuti so vtoroto ne bese taka samo ja ostavav i zaminuvav.dovolno se iskusni da znaat kako da se odnesuvaat i pobrzo da prifatat decata.
  so malku strplivost i upornost ke uspeete sigurno.
  e sega bi ve prasala za toa kako ste zadovolni od cuvanjeto na decata vo gradinkite mislam na toa deka se nosat deca bolni sto kaslaat im tece nos,ne gi vrakaat gi primaat i sto pravime so toa?
  jas moite deca i koga imaat samo rastecen nos ne gi nosam .
   
 4. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  60
  moeto dete pocnav da go nosam vo gradinka na 12 meseci , seuste ne odese, bese malo no sepak obvrskite ne mi dozvoluvaa da bide so mene.Tocno deka tamu pocna pocesto da se razboluva no sepak vednas otkako ke ozdravese pak ja nosev i seuste ide vo gradinka. drugo e vospituvanjeto sto i go pruzame doma a drugo tamy,zasto doma poveke se razgaluva i razmazuva
   
 5. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Син ми го пуштив во градинка на 20 месеци. Добро ја прифати, јадеше таму, кога ќе дојде време ќе спиеше итн. Сега со вирусите се разболе и не го пуштив, еве го цел месец како не оди и не го пуштам додека не се смири ситуацијава со епидемијава. Како што велат стручњаците уште околу два месеци, а потоа пак ќе го пуштам, здравје Боже! Околу чувањето.. па денес е пазарна економија, па и тоа е и со градинките. За да не изгубат муштерии мора да се прават дека некои работи не ги гледаат, за жал! Поздрав!
   
 6. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  prvo da vi se zablagodaram sto podlegnavte na temava na nekoj nacin i sto se izjasnuvavte sebesi i vasite decinja..vo nasata gradinka kako i vo sekoja spored mene(a i na nekoj nacin gi opravduvam ucitelkite sto malku poveke vikat na nasite deca)bidejki e mnogu tesko so 1 dete kamoli da gi zadovolis site 20.site so razlicni karakteri..no sepak toa im e rabota i treba da im posvetuvaat maksimalno vnimanie bidejki vo tie godini im se gradi i karakterot i cesto pati moze nekoe dete da bide ili psihicki kako i fizicki povredeno.moite t.e na moeto dete ucitelkite mnogu mi se pogodija.i mnogu se fini posebno ednata koja nemi se veruvase deka posle sekoe idenje za da si ja zemam sednuvase so mene i mi kazuvase vo celos kako si go prosla denot.jas zatoa sto si placev :D od sto ja gledam kako me gleda i i mi vika mamo nekam vo gadinka..ucitelkata me utesuvase mi vikase da ne se sekiram ,deka ke mi ja snima i ke mi ja pokaze deka nemam potreba da se grizam i stalno me guskase :) ..ispadna mnogu fer i si ja zasakav..od druga strana nekoi ucitelki duri gi gledam kako vreskaat i gi slusam uste od ulica..pa ne se fer..greota se.ama neznam sto e podobro da sedi deteto doma ili da posetuva gradinka..zosto po cel den kako i da e sme doma ,,site prijateli ni se po drugive naselbi i nemozeme cesto da se druzimea, a koga ke izlezeme nadvor bleska od sreka,i neznam veke ,od edna strana mislam deka e podobro od druga strana ne.... :?
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Зависи кое дете како ќе ја поднесе градинката. Јас сум за во градинка затоа што точно е дека таму е подруго воспитувањето. Јас со син ми имав големи проблеми при јадењето, додека да научи да џвака, тоа беа цели патешествија и маки. Имаше денови кога не јадеше по осум часа додека сум на работа и додека не си дојдам дома. Решив да го запишам во градинка, а таму започна да јаде и стекна многу навики. Сега за сега можам да кажам дека добро се справуваме со настинките и грипот и не сме имале некој поголем проблем. Ама пак ќе кажам, добро е да се оди во градинка, но зависи и како детето ќе го поднесе тоа, бидејќи секое дете е различно, зар не?!
   
 8. Pepelashka

  Pepelashka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  12
  I jas go imav istiot problem so 5godisnoto since! I jas posle toa placev, no za brzo (10tina dena) se navikna i sega veke odi 4 meseci i mnogu sum zadovolna. A i ucitelkite se mnogu zadovolni od nego! Bil najmirnoto dete sto voopsto odelo vo gradinka :D no mojot problem e sto deteto NISTO ne jadi!!! Nautro go pie mlekoto - edna caska- za rucek moze ke kasne od supata a moze i ne i im zaspiva gladen. Toa vednas se odrazi na telesnata tezina, no za sreka ne i na imunitetot ( koj mu e prilicno jak). Doma deteto si jade normalno i se e vo red, no ete tamu ne saka! Koga razgovarav so ucitelkite za ova mi rekoa deka moram sama da dejstvuvam bidejki ako tie insistirale deteto ke javelo odbivnost kon niv a so toa i avtomatski kon gradinkata.
  Ve molam spodelete slicni iskustva so mene ili posovetuvajte me!
  Pozz
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Пепелашка, од мое искуство можам да ти кажам дека моето дете после три недели попушти и почна да јаде заедно со другарчињата. Цели три недели се инаетеше или јадеше по малку или пак воопшто, но после се вклопи. Гледајќи ги другите деца како јадат почна и тој да јаде. Мислам дека ќе попушти и тоа, ќе гледа од другите деца и ќе почне да јаде, некој порано, некој подоцна, зависи од детето како се адаптира во друга средина. А во право се учителките дека не смеат многу да го притискаат зашто ќе јави отпорност спрема градинката. Ќе гладува за еден-два појадока, а после ќе му се пријаде и одвај ќе ја чека ужинката. :)
   
 10. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  И моето дете беше во таква ситуација. Во прво време ништо не јадеше и тие ми го кажуваа тоа исто како и другите мајки на кои им кажуваат и мене ми рекоа дека не сакаат да ја форсираат, ама сега таму јаде а дома не. Јогурт, сирење, млечни производи, намачкана кришка, било што - не јаде, а таму да. Затоа одвај чекам да дојде следниот месец и пак да почне да оди во градинка, бидејќи со ова јадењево дома збудалувам.
   
 11. Dpapfpep

  Dpapfpep Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Денес се вклучив на форум.фемина посебно на темата Децата и градинките како одговорно лице во градинка можам да Ве информирам посебно за младите мајки дека храната, одржувањето на хигиената како и реализацијата на згрижувачката и воспитно образовна работа во градинката се контролира секојдневно , односно секогаш даваме течна храна соодветна на возраста на детето со однапред одредена листа на јадења која е разноврсна но нејзината припрема е повеке варена, оваа листа ја контролира Заводот за унапредување на домакинството на Р. Македонија. Во однос на хигиената, Секојдневно се смука и се брише правот во занималните, еднаш неделно се чистат влажно подовите со Цептер или Кирби., а по потреба и повеке пати , играчките во месецот се дезинфекцираат со асепсол а санитариите и двапати во денот со Доместос и аепсол посебно сега во сезоната на грип. Доколку се запази нивото на хигиена нема опасност од масовно вирусно заболување, посебно е важно секое дете да има своја чаша за пиење вода, сокче и сл.
  Ве потсетувам дека дома немаме време секогаш да приготвуваме соодветно јадење за детето, неможеме секогаш дневно да исмукаме па и неделното генерално чистење. Во однос на релација дете воспитувач Вие како родители ке си барате секојдневно известување од одговорните како поминало детето денес имајте време да воспоставите доверлив однос со одговорната воспит.- негуват. односно имајте време да слушнете и да кажете се во интерес на вашето дете. Програмите кои се реализираат секаде се приближно слични или исти спрема возраста на децата како и групите. Имајте време за родителски средби, за учество на приредбите или срекавањата во градинката како што е на пример Отворен ден за соработка со родителите на некоја тема. Адаптацијата на секое дете во градинка може да трае од две недели па најмногу до еден месец за оние деца кои се многу повлечени. Па родители доколку во моментот нема кој да ви го чува вашето дете додека сте на работа не двоумете се испратете го во градинка, бидејки во градинките највредно работат сите вработени се во интерес на вашите деца.
   
  На Lisa_Maja и Anuvcence им се допаѓа ова.
 12. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  203
  Моето дете оди во градинка од 8 месеци и сме многу задоволни. Навистина се разболуваше, ама еве сега на 2 и пол години има подобар имунитет. Од грижата на воспитачките и храната сме презадоволни. Дома не јаде како што јаде таму. Како што рече Dpapfpep дома немоѓам да и припремам таква храна или да одржувам таква чистота (во нашат градинка родителите не смеат да влегуваат во занималните). Еднствено шо ми смета е тоа што играат, јадат и спијат во иста просторија.

  Зборувам за градинка Кочо Рацин зад поранешна дирекција на Жито Лукс во Капиштец (Скопје)
   
 13. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  36
  NE STANUVA ZBOR ZA TOA DEKA NE E CISTO,ZA VOSPITUVACITE DEKA NE SE GRIZAT ZA DECATA ILI ZA HRANATA,SE E TOA OK
  ZNAEME DEKA HIGIENATA SE SPROVEDUVA,DEKA HRANATA E ADAPTIRANA NA VOZRASTA NA DECATA
  BIDEJKI RABOTITE VO GRADINKA KAZETE DALI VO VASATA GRADINKA SE PRIMAAT DECA STO IM TECE NOS,KASLAAT ....
  DALI GI VRAKATE?DALI REDOVNO SE BARA DA SE NAPRAVAT BRISEVI OD NOS I GRLO ?
  OVA GO PRASUVAM I KAZUVAM BIDEJKI JAS MOITE DECA NIKOGAS NE GI NOSAM KOGA SAMO KE PROTECE NOS, ,ZA NIVNA ZASTITA I ZASTITA NA DRUGITE DECA,A DODEKA POGOLEM DL OD OSTANATITE RODITELI GI NOSAT I NE SE GRIZAT DALI VIRUSOT ILI BAKTERIJATA KE JA PRENESAT NA DRUGI DECA I SE TAKA TOA SE VRTI VO KRUG.
  NIVNOTO OBJASNUVANJE E DEKA NEMA KOJ DA GI CUVA I TOA E TOA.
  PA I JAS RABOTAM I JAS NEMAM POMOS AMA NIKOGAS NE SUM POSTAPILA TAKA I MNOGU MI I KRIVO I KRAJNO BEZOBRAZNO
  E .EVE DENES SE OBRATIV KAJ UPRAVITELKATA BIDEJKI VEKE NE MOZAM DA PODNESAM DA NEKOJ SE PRAVI NAUDREN .
  DECATA POSLE 4 MESECI GI PUSTIV PRED 2 DENA VO GRADINKA ZDRAVI SE RAZBIRA ,A VCERA DOZNAVAM DEKA VO GRUPATA NA POMALOTO DETE VEKE 2 MESECI IMA BAKTERIJA KOJA NIKOJ NE JA PRIJAVIL.(STREPTOKOKA-PNEUMONIA)
  PIJAT ANTIBIOTIK TIE DECA (GI POZNAVAM)AMA BAKTERIJATA E TUKA SE PRENESUVA POSTOJANO I NE MOZE DA POMINE ,PA
  DALI SUM JAS GLUPAVA ILI TIE PREMNOGU PAMETNI NE ZNAM,NO ZNAM EDNO DEKA NE E FER.
  I AKO MOETO DETE JA DOBIE TAA BAKTERIJA JAS KE BIDAM POVTORNO TAA STO KE GO POVLECE OD GRADINKA, A OSTANATITE POVTORNO KE SE PRAVAT NAUDRENI I KE PRODOLZAT PO STARO
  I VE MOLAM DAJTE OBJASNUVANJE ZA OVOJ PROBLEM DALI I KOJ TREBA DA GO RESI I DALI IMA RESENIE?
  POZDRAV
   
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  И јас многу се нервирам поради ова. Моите се ептен нежни, ќе ги пратам во градинка, и одма се разболуваат. Гледам кога ги оставам дека има деца што се ептен болни, кашлаат, им тече нос, дури и очите им се црвени, веројатно и со температура се. Максимум ми се случило поголемото да оди во градинка 4 недели без да се разболе, и тоа само еднаш, обично не издржува повеќе од 2 недели, а после тоа најмалку 3 недели ми требаат да ја опоравам. Помалото дете ена недела максимум - и после тоа обавезно пневмонија, па 2 месеци лечење.
   
 15. lucky

  lucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Јас морам да кажам дека моите деца се од тие што нема кој да ги чува. Јас не ги праќам само кога имаат температура и се многу болни. Ако треба да не ги праќам и кога им тече носот, а речиси цело зимо им тече, што треба да правам, да оставам работа и да земам социјална помош. Мислам дека е сепак до имунитетот на самите деца. Да чукнам во дрво помалото ми оди од 8 месеци па досега веќе 1 година не паметам да се има разболено. Додека поголемото на почетокот беше по болникаво, ама последниве 2 години, воопшто се нема разболено ( освен течење нос). Епа до што е сега, во градинката сигурно имало болни деца, ама ете сите не ги прифаќа. И навистина не се сложувам дека мора да се носат само здрави деца, да напоменам, освен со температури и навистина со посериозни проблеми, па никоја мајка не е толку несовесна, да си остави болно дете во градинка на кое му треба посебна нега, домашна. А за секакви глупости, верувајте не можат да се оставаат дома. Замислете мајка ми е почината, татко ми со две деца нормално не може да се справи, колку може постар човек во тие години да чува деца, по цел ден, свекорот и свекрвата и сите останати блиски се во работен однос, па ајде кажете ако има решение за чување на децата кога им тече носот???
   
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Е па мила јас сум од тие со болните деца, и бидејќи немам друг избор, плаќам жена да ми ги чува. Имала - немала, морам. Не знаеш што значи секој ден да ги носиш во градинка со страв дека ќе си ги земеш болни, и како и да е за најмногу 2 недели тие ќе бидат болни како и да е, и дека после тоа ќе лежиш во Козле или на клиника 2 недели, плус дома уште месец најмалце... На никој не му го посакувам тоа.

  Е мене тоа ми се случува, и да, мислам дека и нос да им тече треба да седат дома. Блазе си им на тие што имаат имунитет, ама треба да се мисли и на другите...
   
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Site prakjaat deca vo gradinka koga im tece nos i sekoj roditel si ima izgovor zosto go prakja deteto...tecenje samo na nos aj ne e strasno, ama temperaturi, bakterii, bronhitisi HELLOOO nesovesni majki-roditeli.
  I moeto odi vo gradinka i primetiv deka na mesec dena nego go fakja grip, za moja srekja so sirupce za 5-6 dena ozdravi, ali dodeka e pod terapija ne go prakjam. Na pocetokot se mnogu nervirav i reagirav vo gardinkata i sekogas ist izgovor "ne si samo ti sto ni kazuvas", znaci site kao se bunat a ustvari site gi prakjaat decata koga se nastinati, toa e taka i od sekogas ke e taka. Znaci zavisi kakov e imunitetot na deteto, nekoi gi polesno prebroduvaat nastinkite a nekoi potesko....
   
 18. lucky

  lucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Драга Ариел, жал ми е што што дечињата ти се по болникави, но верувај и жена да најдам да ми ги чува кога се болни, како ќе ја најдам само за кога се болни. Едно што тешко да најдеш човек од поверение и да го пуштиш во куќата, друго што на децата им е поубаво во градинка со деца отколку дома по цел ден. Знам како ти е и јас за поголемкото така се нервирав, една недела во градинка, две недели дома се така беше, додека не стекна имунитет, ама тогаш сепак постоеше варијантата ,,мама,, а сега кога неа ја нема навистина не гледам друг излез, а и за среќа дечињата ми се поотпорни а морам и да кажам дека ја сменив градинката, може да е до тоа. Дури слушнав за таа градинка дека намерно правеле децата да се разболат, зошто им било многу напорно.
   
 19. Dpapfpep

  Dpapfpep Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Драги мајки, сакам да ве запрашам, кога сте болни, кога имате температура и сите придружни симптоми кои укажуваат на некое заболување, Дали ќе одите на работа или сте способни нешто да работите? Доколку доволно си го познавате сопственото здравје, добро ќе го познавате и здравјето на вашето дете. Значи свесни сте, ако детето има температура или симптоми кој ќе алармират по неговото здравјето ,вие смите нема да го донесете во градинка туку ќе го носите на лекар.
  Се случува и во нашата градинка на децата да им се зголеми температурата , да кашлат и сл., тогаш Веднаш :clap: по телефон ги бараме родителите со препорака, детето под итно да се носи на лекар и додека не помине заболувањето да остане дома.
  Исто така сакам да ве запрашам доколку детето остане дома заради страв од вирусни заболувања во градинката, Дали вие го изолирате вашето дете од контакти со другите луѓе , па макар тоа да е и дадилката или веднаш ја носите на преглед за утврдување на нејзината здравствена состојба?
   
 20. lucky

  lucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  јас се сложувам со тебе, дпапфпеп, секоја мајка си осеќа кога треба да го прати а кога не. И навистина не можеш да го ставиш во стаклено звоно. Па и дома може да се разболи од самите нас понекогаш. Тоа е тоа јас ги носам кога им тече нос и знам дека не е ништо страшно, сам си ги познаваш децата најдобро. Лесно е кога има кој да ги чува, ама кога нема, тоа е, најдобра варијанта сепак ми се градинките, тие ми ги исчуваа децата, и сум им крајно благодарна. И јас сакам некогаш на снегот или на дождот да не ги малтретирам, да ги оставам, ама нема на кого. Тоа е тоа и ветер да вее и бура да коси :) , ние во 7часот сме си таму. Чао, чао