1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Не сакам да правам караници на темава но дали вие мајки ги облекувате дечињата во пижами дома додека одмарате преку ден.90 % спиете во тренерчиња.
     
    На Lolipop23, irena.1, augustd и 3 други им се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    а јасли во што спијат? им соблекуваат бар топлинки?
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Pa kako stom se vo krevetce se bez toplinki. Zar tamu kade sto spijat i ke gazat @LiliBoz pa ne ziveeme vo tunguzija kolku tolku ima red vo gradinkite. Najmalite spijat vo jaslenite kreveti na pogolemkite vo jasli im se stava krevetce ;)
     
    На augustd и JuLleE им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Абе не знам затоа прашувам. Ние уште не сме почнале да спиеме во градинка па затоа не знам.

    Инаку дома за дневна дремка по боди ги соблакам да спие..
     
  5. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Licno moevo spie i doma po pizami...
    3imam 3te spijat u pizami koa spijat preku den... Neli e polesno komotno :)
    Nz moze ste protiv mojte mislenja... Ali sepak mislam deka nekoj ne zasluzuva da gi Cuva nasite deca u gradinka....
     
    На Cvetule86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    За две градинки знам дека пижами не облакаат.
    За инспекција,првпат слушан,баш ќе прашам утре.
    Еве..имаме и воспитачки на темава,нека кажат каков е редот.

    И не ги плаќаме ние воспитачките туку пкаќаме ПАРТИЦИПАЦИЈА од 1490 денари:)..државата финансира.Државна градинка е:)
     
    На Kaetana, green.eyes, kikin и 7 други им се допаѓа ова.
  7. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Kako i da kazete ako ste del od niv sigurno nema da ima napad vrz koleskite :)
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Ане јас знаеш дека не сум дел од негувателки :) мое мислење е дека нема потреба ако еднаш се случило да се реагира кај директор а ако продолжи тоа ќе напрајш муабет и таму. Се случуваат збунки.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    @LiliBoz izvini mislev deka nosis dete slobodno prasaj ke objasnam. Redot e da se nosat pizami da inspekcija Ima i redovno doaga Sega kolku obrnuvaat vnimanie bas na pizami poveke na higiena dali e cisto dali e sredeno sto realno e pobitno vazno decata se raskomoteni i sigurno ne spijat po fustani i farmerki pa greota e. Zatoa pisav da potenciraj deka sakate pa i decata se golemi kazuvaat vo sto i kako spijat bar mojot doma mi kazuva deka oblakaat gorna i spijat po hulahopcinja ako ne se lazam @referentka idea vo ista gradinka vo razlicen klon
     
    На referentka и Martka им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    не е фрка и во тренерки да спие, он битно чорапи да нема а тоа сам го решава :) јас сум задоволна сега за сега како ми го гледаат
     
    На referentka и karak им се допаѓа ова.
  11. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so tebe, Ali ne se soglasuvam so proba da me prai budala, deka moze bas toj den ne se oblekol, a predhodno 3dena nacekuvam pizamite u rance ko so sum ostavila
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Две и пол години оди во градинка и ниту еднаш никој пижами не спомнал.
    Незнам..можеби во други градинки е задолжително,ама овде ни збор не станало.
    И дома за време на попладневен одмор пижами не практикувам.
    Едноставно ми е полесно така спонтана дремка отколку спремање пред спиење.
    Ама..нели,секој различен ред си има:):nod:
     
    На augustd, karak и Martka им се допаѓа ова.
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    @*Ane* vidi jas kazuvam moe mislenje kako roditel vo Edna gradinka i vospituvac vo druga ama ne garantiram za nikoj kako raboti ama se moze so razgovor da se reshi kaj mene eve od 30 deca samo trojca roditeli imaat zelba za celosno gorni dolni pizami i seto toa im se ispolnuva
     
  14. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Mojte idea predhodno vo druga gradinka i sea ziveeme na Dr mesto ic nesakav da gi otpisam od tamu ali morav :(
    Mislam deka taa bese najdobra gradinka :)
    IZVINI AKO TE NAVREDIV NEGDE VO MOABETOT :)
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    А што е толкава трагедија ако не спие по пижами?
    Кај ќерка ми никогаш не спијат така, таа и дома , преку ден преспива само по хулахопчиња.
    Ако дошло да се прави проблеми за пижами не знам што останува за друго. Некад и родителиве ја претеруваме, 30 деца се , не е само моето. Два саати губат да облечат и соблечат толку деца.
    Јас сум многу задоволна од персоналот во градинката од ќерката. Еднаш сакав да изреагирам зошто не ги бришат кога мочкаат, ама една членка од тука ми кажа дека во сите градинки е така и не се побунив, си велам како за сите така и за моето, ја одмивам кога ќе дојде дома и тоа е тоа.
    До сега не ми дошла удрена, мокра, мрсуљава , валкана. Дури и косичката и ја префаќаат кога ја пуштаат дома, па сигурно нема да се лутам зошто не спие по пижами или такви ситници.
     
    На fairy88, kikin, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Ne be uzivaj tuka sme da si razmenime mislenje da si se pozalime i pofalime sekogas e ubavo koga ke se procita i vidi sekakvo mislenje @*Ane* taman rabota imaj ubava vecer
     
    На *Ane* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @*Ane* ретко им облекуваат пижами на децата. Ние уште на првата родителска прашавме и ни рекоа зимно време девојчињата спијат по хулахопки, машките по тренерки, е сега ако некое дете е неудобно облечено тогаш го пресоблекуваат. Конкретно на син ми му облакам ѕиври или тенки пижами под тренерките и за спиење само му ги соблекуваат тренерчињата, во ранчето има резерва и пижами и тренерки. Искрено не знам што толку те налутило, детето се измочкало и му облекле тоа што имало во ранчето, голема работа. Пижами не им облакаат, тоа е јасно, а не ни гледам потреба 30 деца да се пресоблекуваат секој ден. Еве пробај облечи му пижами под алиштата ќе видиш дека само ќе го соблечат да спие во тоа што го носи одоздоле.
     
    На azelea, danichap, augustd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Me ljuti toa sto koa nemaat pizami kaj mu se pizamite... Sekad li Treba da se povtoruvame.... Itn
    Ili da se najdat uz moabet, ili da vidime kao demek oni gi soblakale decata...
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Еве и во нашата градинка во јасли не ги пресоблекуваа во пижами, и воопшто не праќав. Во групата 2+ ни бараа пижами, но кажаа дека вака зимно време им ја облекуваат само горната, долу спијат по хулахопки.

    Јас нешто не се оптеретувам, и така и дома кога преспивала попладне не сум ја облекувала во пижами.

    Мислам и џабе ви се инспекции, тие баш тој ден кога ќе треба да дојде инспекција ќе ги средат децата баш онака како што сте барале. Подобро да се договорите со воспитувачките без многу ука бука за ситна работа.
     
    На Kaetana, azelea, irenna и 2 други им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Всушност, тие пари кои државата ги дава се наши пари. Така што, да, ние ги плаќаме :)
    Инаку и кај нас кога како облекуваат пижами. Ако гледаат дека детето има отпор, не облекуваат. Мене ми е поубаво кога е облечена во пижами, ама и кога не ја облакале не сум правела галама. Ништо страшно.
    Ве читам по хулахопки ги оставале. Зарем им облакате хулахопки за во градинка? Јас до сега никогаш не сум ја пратила по хулахопки. Ќе се свари.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.