1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Од сити мол ги купивме, во продавницата на Адидас. Ама за цена, слабо се сеќавам, околу 1500ден. беа мислам, нешто поевтини од најкот. Ама да знаеш, може и во овие да му потат, ако е с'клетџија ко мојата.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Женички имам потреба од совет околу започнување во градинка. Може ли некој да ми пише во лп?
     
  3. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Ние уште 2 месеца правиме две години и ќе имаме нова група.А толку ми се мили и добри воспитачките;( Имаме и родителско закажано и списоци за последни подготовки пред премин во новите групи. Адаптацијата ја правеле самите воспитувачки.
    Гледам мајките се многу креативни и им прават поколни пр во форма на рамка со сликата од детето и цели реферати колку се само благодарни. Јас исто сакам да направам нешто ама не знам што.Па ве прашувам дали вие давате некои благодарници и што подготвувате?Или нема таква традиција во мк?
     
    На azelea и gjoker4e им се допаѓа ова.
  4. Mia87

    Mia87 Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    1- на јасли е од 9м до 18м,втора од 18м до 24 м така да твојата не е за во двете нешто не сте се разбрале од септември се формираат групите сигурно ќе ја стават во тие над две години што се веќе..
     
    Последна измена од модератор: 29 мај 2018
    На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Majki nie veke pocnavme da odime vo gradinka.denes ete tret den samo po 2 saati.Tamu celo vreme samo place pokazuva revolt nesaka nisto da kasne ni vodicka da se napie.dali nekoj ima vakvo iskustvo.deteto voopsto ne e komunikativno tamu.na dva uma sum dali da ja nosam ili da se otkazeme.inaku ima 18 meseci i e temperamentno a poslusno dete.
     
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Секоја промена влијае на детето. Ќе се навикне. Мислам дека нема дете што не покажало револт на почеток. Рано е да се каже уште, од 2/3 дена не може да се заклучи дали ќе ја сака градинката.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Никако откажување. Биди упорна. Ќе се навикне, ама треба време.
     
  8. DaenerysT

    DaenerysT Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Дечки синко е сега 4 месеци, планирам од есен да го носам во градинка. Е сега во мојава глава идеално сценарио ми е додека сеуште сум на породилно да почнам да го носам јас на адаптација, па малку заедно со татко му, па сам мм бидејќи он ќе биде одговорен за носење наутро :) Е сега ваши искуства од реалноста ми требаат :D Прво дали воопшто ќе ми го примат на адаптација пред полни 9 месеци? Некаков совет околу доењето и исхраната дома? Дали е добро полека да го одвикнувам од доење пред да почнеме или да продолжам? Дали све им даваат од храна, па треба да воведам повеќе намирници со време? Моментално си имаме мака со будење на секаков звук и плашлив е од други луѓе. Не сака да го држат нити пак да го закачаат (facepalm)Се надевам дека е фаза, а ако не е како и дали е доцна да го учам на спиење во галама и малку повеќе социјализација? Ако е вакво, нема шанса да спие со други бебиња што плачат :sweat: Доколку ми е потребно повеќе време, имам опција да го земам годишниот одмор после породилното па да ќарам уште еден месец со него, ама си мислев да го чувам за денови кога ќе е болен, а знам дека ќе ги има многу.
    Друго, како сте задоволни генерално од градинкиве во Аеродром? Поднесов апликација за Изворче и Бамби па ќе видиме кај ќе има место да го примат. И последно, што мислите дали е подобро да оди вака малечок или да се чека да потпорасне? Некако во мојава околина никој не сака да ги носи децата толку мали во градинка, па ги оставаат кај баби илк они доаѓаат кај нив. Јас ли сум луда што напнувам за рано да тргне? Знам дека ќе ми биде претешко на душава, толку мало а болно секоја втора недела, па и уште ако цица и бара посебно внимание ќе ми е гревче ептен. Ама си викам за негово добро е. Ем социјализација, ем загарантирано место во градинка ем на мама нервите колку толку на место. Си викам подобро вака отколку 24/7 свекрва в куќи на поседок со месеци. А може и си се лажам себе си. Рано е да зборувам, да не речам да не дојфе ред јас да ја барам свекрва да доаѓа ако не сака да оди мали. Не дека и тоа е лошо, ќе биде убаво гледан и бар ручек ќе имам секој ден кога ќе си дојдам од работа :D Ама и тоа нема да трае вечно, ќе мора кога тогаш да тргне, а тогаш да не биде уште потешко кога ќе разбира се па да се тегнеме сабајле со плачки :( Секој совет е добредојден :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И јас се силев со првото од девет месеци во градинка ке го пракам и ни свекрва , ни мајка да тинтарам. Аха, не било така. Кога дојде време, каде бе, а опција дома да седи уште некој месец имам. Го оставив дома и секој ден спремав оброци и за него и за нив, па едно време на поседок го носев секое сабајле и истеравме до втората година. Сега истиот пат го одам со второто. И тешко ми е, ама има зошто. Моментот социјализација на 9 месеци не го ставив примарен. Сега е уште потешко, две деца се. Па сите баби и дедовци се во игра. Секој ден правиме план за утре и менаџираме. Зошто ние одиме рано на работа и касно се вракаме, па пак треба некој да го носи зема, плус малото да се чува дома. Па ке се разболи, боледување не можам секој месец да земам, пак морам џокер баба да користам.
    И така, интересно е оделе или не оделе во градинка :D
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DaenerysT

    DaenerysT Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Оффф, од овој момент се плашам најмногу. Дете 2 дена во градинка, 2 недели баби и дедовци низ дома (facepalm) А све живо дигнав на нозе дете во градинка да се запише! А во себе цело време си викам, лелеее уште ако неќе да оди џабе силењето, маките и галамата :D Мислам дека мене дури потешко ќе ми биде да се разделам отколу на детево :sweat: Ама морам со позитивна мисла. Си викам има родители навистина ич нема кој да им чува деца па како така ги праќаат и функционираат. Они си знаат на душата де! Мене ме плаши тоа што секој кого прашувам викаат неее, многу е мало моево не го праќам во градинка. Понатаму здравје на 2-3 годинки. А јас со глава у ѕид, кога ќе ме мавне реалноста по глава нема да знам на која страна да се свртам па да молам да доаѓаат да чуваат дете :) За жена немаме пари, кредити еден тон за станов нема шанса да се одвои и за тоа, ќе треба да гладуваме :D
     
    На gjoker4e, azelea и irena.1 им се допаѓа ова.
  11. RFM

    RFM Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :)
    Би сакала да се посоветувам со Вас, да ми споделите Ваши искуства... :)
    Детето ми е година и седум месеци, во градинка тргна од девет... Адаптацијата со учителките и новата средина беше супер, а во поглед на разболувањето, воопшто не се има разболено...
    Е сега, мојата мака е:
    Како одминува времето, станува попотиштен од вообичаено и учителките ни кажуваат дека децата го туркаат, му ги земаат играчките од раце, а тој само се повлекува и натажува... Учителките велат дека го учат да им одврати, но најверојатно залудно... И дома однесувањето му е поразлично, не се смее толку, раздразлив е и слично... Додека беше помал, ни стоеше на доста борбено дете и претпоставувавме дека ќе имаме проблем, во смила дека тој ќе биде од тие ``закачулковците``.
    Би сакала да споделите Ваши искуства, доколку имате сличен случај...
    Искрено, го учиме (колку што му дозволува возраста да разбере) да дели, споделува, да биде грижлив и внимателен, но би сакала да ги смениме тактиките :) ...
    Секое искуство е добредојдено :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    И 2та ќе тргнат во градинка од наредна недела.
    Како ги облекувате на кратки ракави ли? И на нозете патики или од оние влечките гумени?
    Дали кога се вакцинира детето се носи во градинка или како е ?
    Ако може некоја мајка да пише.
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    По кратки. Ако е свежо му облекувам тренерчиња и тенка блузичка. На нозете има гумени влечки. Тие ги сака. За вакцините не знам што да ти кажам. Тој период не беше запишан во градинка.
     
  14. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мајки како сте задоволни од Мајски цвет градинките во карпош? Има некоја мајка што има таму пуштено детенце да сподели како е и какви се условите?
     
  15. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Ги праќате ли сега летниов период децата во градинка? Ве молам ако знаете споделете по колку дечиеа одат, односно дали е намален бројот на деца?

    Немам слично искуство...сепак мое мислење е дека детенцето е многу малечко, сепак е 17 месеци. Дали оди со врцсници или во групата се поголеми дечиња? Децата од малечки си имаат одредени карактеристики и свој карактер. Не секој враќа и се турка. Вие како родители треба да бидете клучни во јакнење на неговата самодоверба. Меѓутоа, тука е и персоналот во градинката, па воспитувачката е за тоа тука да насочува, да воспитува, да го заштити детето и да го контролира нивното однесување. Не оставај на случајност, мора да го заштитат односно да го контролираат децата во однесувањето, да го поттикнат во дадената ситуација да де брани, да побара, да се бори за своето. Па тоа се случува пред нивни очи.
     
    Последна измена од модератор: 28 јуни 2018
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    leten period ako ste vo moznost da ne gi nosite ke napravite najdobro za decata osobeno ako se raboti za adaptiven period. Leten period ne e period za adaptacija dokolku ne se raboti za adaptacija ok
    Letno vreme prestojuvaat so isti patiki ne oblekuvaat nisto zatoa sto se spoeni grupi i celo vreme nadvor a ke go obleces po lesno. Zboram za pogolemki deca. Pa i jasli ok toplinki ama od personal koj stigne cuva deca.
    sto se odnesuva do majski cvet karpos imam slusano samo negativno zamisli rabotilnica i priredba vo 10 sabajle alooo pa roditeli rabotat, personal katastrofa taka da razmisli ubavo pred da zapisee dete
     
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Прочитај го мислењето после твоето.
    Можеби нема ни еднаш да се разболи или пак ептен ретко.
    Пробај па никогаш не е доцна да ги побараш бабите и дедовците.
    Пробај, нека не те премислуваат тие што викаат мало е на 2-3 години да го пратиш.
    Има примери од 8-8ипол месеци што започнуваат со адаптација.
    Има мени за во градинка побарај на интернет за вашата градинка. Обично имам читано млеко бисквити...
     
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Наредната недела е веке јули. Бар кај нас се споени групите. Мислам баш е лош период за адаптација.
    За облекување горе маиче, доле кратки пантолони носи. На нозе најк сандалчиња. Но во лето кога е пекол и по чорапчиња.
    Инаку наредниот месец јас сум дома па и он ке си седи дома. Кога не е зорт не би го пракала.
     
  19. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    За поголемите градови незнам.Ама тука кај нас,летниот период е подобро да тргнат.Ем малку деца ем не ги мешаат.А воспитувачки негувателки има исти цело време 2 се.ако една оди на одмор 1 останува.сега има уште една група.и таму се 2.вкупно 4 за јасли.
    Незнам.Ќе видиме како ќе биде.Лани и полани кога одеше малиот во април одма се разболуваше.имаше 30 деца.сега има 10-12.
    Ќе пробаме ќе видиме.Мораме да почнеме еднаш.
     
    На karak, irena.1, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Сакам да ми кажете искуства за градинката кај шампионче (весели цветови мислам се вика, золвами го пополнуваше формуларот затоа не знам точно :tmi: ) во кисела вода за јасли?