1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.821
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz има 2 години и 9 месеци.

    Со учителките се договоривме од Понеделник да го носам пред доручек и да останува до спиење. Мене не ми е проблем што останува кратко оваа недела. Мислам дека е ок како за привикнување На пример денес седеше 2 саати и јадел ужинка и ручек таму. Ужинката мислам дека не ја јадел зашто имале сливи, а он не јаде сливи а за ручек сам ми кажа дека јадел компир и дека само тоа му се допаднало.
    За спиење не знам како ќе биде зашто сега веќе и дома ми дава отпор за спиење ама се надевам ќе се навикне.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Така ми рекоа, не ја носи јадена за да појадува таму. Првиот ден дека беше добра, ваљда мислеа лесно ќе поминат со неа. И денес гладна ја однесов ем неќела да јаде ем плачки невидени беа.
     
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Во Аеродром да не оди во градинка?
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.821
    Пол:
    Женски
    Не во карпош.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Па и мене ми се јавија 3пати како меше ја боле , како температура имала , дека многу плакала.Одам дете си игра се смее штом ме виде вели ам ам.Они не и дале јадење меше ја болело(facepalm) Температура никогаш немаше кога и да кажеа.Тоа во старата група.
    Тие беа ептен принципиелни, овие се едноставно со ништо не се замараат.
    Мојата цела година одеше на градинка смени група како градинка да смени.Ќе видиме ќе биде.Претходно и требаше некој 2 -3 месеци да се навикне ама со паузи од болести нели.
    Кога беше помала побрзу се адаптира.Сега поголема божем ама страшна е не сака да слушне за градинка.А претходно штом и спомнеш се спремаше да оди:makeup:
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ова по сливите да не го позна дека во Аеродром хаха,и јас помислив дека е во Аеродром оти вчера имаа и нашиве сливи за ужина:D
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Денес имале кај синко, вчера не знам :) хахахаххаах смешки еј
    Среќа мојот не јаде па нема врска што има (facepalm)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Билјанаозгур

    Билјанаозгур Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    По колку деца се во група во градинка Срничка во Аеродром ? За 3-годишно дете станува збор.
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ај вака,

    Денес го оставив во 9 и реков до 12.
    Кога отидов во 12 плачеше и рекоа дека веќе 30мин плачел.
    Учителката ми вика многу му е, полошо ќе се направи не знам што...ме нервира, наместо да ме советува.
    Не ручал, баш тогаш плачел. Сокот што му го пратив наводно не го сакал, изгледа му го нуделе баш тогаш само.
    Мислам дека плачел ради играчките што ги кренале, и сам вика за играчките плачел.
    Ми вика наредна недела по 2ч. Шанса нема
    Татко му ќе го носи пред 8, да го оставам бар до 11?
    Дајте совет?!
     
    На TutiFuti и karak им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ве читам со макиве, незнам зошто така прават, но јас имам спротивно искуство уште од почеток. Прв ден упознавање, 5-10 мин во раце кај воспитачката, да види каде дошла, втор ден пола саат, трет ден со сѐ доручек. Веќе од наредна недела остануваше и на ручек и на спиење. Викаа дека ќе се јават ако има потреба, но не се јавија ниту еднаш.

    @wannaBeMomma не разбрав, ти сакаш да го оставиш подолго? Мора постепено. Ако треба цела недела нек оди по еден саат, зашто не секое дете се адаптира исто. Ќе се навикне и на ситуацијата со играчките, ќе научи кога е време за играње, кога за работа, а кога за јадење. Све е тренинг.
     
    На Martka, irenna и TutiFuti им се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Он оди со песна, ептен засака. Ама ако оди само во време кога се игра, како ќе научи дека има дел и кога се јаде, спие итн..?
     
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Мајка мислам постепено да зголемуваш по пола час.Така се одвиваше кај нас адаптацијата.Самите воспитувачки кажуваат од утре ќе остане плус 30 мин ако не плакала и се заигрувала.Одеше малата првата недела по 1час и пол.Па постепено се зголеми на 2 за да останува по 4и пол часа колку ми беше дозвоено оти не работев.
    Нормално е да не јаде кога децата тажат.На почетокот и мојата немаше оброк.Потоа ја носев пред доручекот , таму ручкаше и пред да спијат ја земав.Ќе научи постепено и да јаде и да спие.
    Мојата на сликите што ни ги дадоа поклон воспитачките ,цело време е со мечето не се дели од него.Некоја играчка нека си има во него.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Баш ќе пробам да му дадам некое играче да си биде во него.
    Од понеделник дефинитивно ќе оди пред доручек па ќе зголемувам
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Сѐ е убаво тоа адаптација, ама не може да трае 1-2 месеци да одат само по саат-два. Па не сме на закачалка. Лани со ќере, еден чекор напред, два назад бевме, па неколку месеци пауза и после пак истото одново. Не разбираат дека одиме на работа, или може и друго да е во прашање, а јас лично немам кој да пратам да ја земе, мора или јас или мм. Малку претеруваат.
     
    На wannaBeMomma и fana им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, така е. Треба да почне и друг дел од престојот да "фаќа", ете на пример доручекот па играњето, значи од 8 до 11, па пред ручек да го земете, или пак и да руча па пред спиење земете го.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    M.i.g вие не живеевте во Австралија или сум те помешала :)
     
  17. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Се вративме во јуни,а бидејќи мм не сакаше тогаш за назад,ја запишав овде в градинка. Во средата малава тргна градинка,а на мм му текна дека сепак поубо му било таму (читај,ги потроши овде парите :D) па истиот ден резервиравме карти за назад.
    Е сега заминуваме за 2 недели. Малава вчера не појде в градинка,оти настина :( не знам дали да продолжам да ја носам за уште 10 работни денови да не пак се настини или да оди. Јас сакам да оди,оти и нејзе и е убаво таму,плус тие 2-3 вечери заспиваше во 22ч а денес дека не беше во 00:30 :o
    Нема ред
     
    На Верче4 и anastasijaki им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Адаптаџијата и треба да трае месец дена.
    Ама не да почнете да го носите детето на 9 месеци ( ако веќе нема кој да го чува а морате назад на работа) туку на 8.
    Па Вие ќе си се адаптирате заедно со него.Цел месец, почнувајќи од 30 минути, во консултација со воспитачките ќе зголемувате по пола час.
    Мене така ми советуваа и добро испадна.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Моето искуство сосема различно. На третиот ден бебе веќе седеше до 15:00. Јас седев пред врата и на секое излегување им викав да си ја земам, ама учителките викаа додека е добра ќе си седи. Да се навикне. Ако плаче ќе ти ја донесеме. И така од сабајле до 15:00. Овие изгледа сакаат да си ги чуваат децата, а не да се отарасат :). Е сега има и дечиња што помалку седеа. Од муабетите што ги слушав со мајките, ако воспитувачката не може да го смири и детето панично плаче тогаш им ги вадеа на мајките да си ги земат и им зборуваа дека секој ден по малку и ќе се навикне. Ваљда е тоа добро за детето. Само сакам да кажам дека како што ги гледам знаат што прават со децата. Се надевам така и ќе остане.
     
    На referentka, TarantulaA, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Чекај малце, бебе или дете ?