1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Koja gradinka ova, ako ne e tajna. Vo Skopje?
     
  2. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Бебе во јасли прва група е, најмалата
     
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Епа бебе и дете што разбира не е исто.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Од она што го гледам во градинкава каде јас го носам моето дете тие во јасли најдолго ги чуваат и при адаптација.
    Првите денови стоев пред градинка и тие во јасли се слуша дека плачат па се смируваат ама ги чуваат. Поголемите при плачење ги враќаат побрзо. Веројатно рачунаат во јасли се мали па секако од ден за ден забораваат или полесно се заигруваат.
    Кај поголемите може да се создаде одбивност зашто повеќе разбираат веројатно.
    Еве мојов се пазари постојано со мене кога и како ќе оди во градинка. Денес го оставив во 9 и пол и пред јадење почнал да плаче сакал да си оди. Некако го залажале и го изел ручекот. Утре ќе го оставам пред доручек па ќе го земам после ужинката некаде кај 11 па постепено ќе зголемувам.
    Мислам дека е и проблем што денес пак имало нови деца во група кои седеле по пола саат и плачеле па и он се расплакал од солидарност нели.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Во капрош
    Не реков дека е исто, читам различни искуства во групава, каде пишува и за бебиња, и го споделив моето искуство.
    И јас мислам така. Мене сите ми викаа додека е малечка полесно ќе се навикне, така што веројатно има голема вистина во тоа. А да и кај бебињава е така со плачењето, едно почнува и сите мора да си поплачат од солидарност по малку :) Кога ги прашувам дали плачело моето, ми викаат малку од солидарност :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Nie denes prv den. Vleze so mene nesakase sam pa i jas vo zanimalna sedev. Zede nekoja igracka da igra i celo vreme me gledase i idese kaj mene. Probav da izlezam ama dzabe odma po mene zaminva. Posedivme skoro dva casa i zaminavme. Utre pak. Pa i taa vospituvackata ne mi ostavi vpecatok dobar nekako, vika gruba, mu svika za edno igrace i mojot odma izbega i placi. Ic nesaka vikanje ne e ucen se plasi i bega. Pa ne me ni sovetuva kako ponatamu za adaptacija. Ke vidime kako ke bide, nekako se razocarav.
     
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мојава денес кога ја земаа била насмеана, си играла со другите бебиња . А сабајлето кога ја оставив плачеше. Од 7:30 до 10:30ч овие два дена седи, ама од утре малце покасно ќе ја зимаат.
     
    На kiki_riki, fana и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Ние еве 3 дена сме супер одиме со радост со чао мамо ќе те чекам, па до 12 се дог да ја земам. Но ми велат дека кај 11 ја фаќа криза и плачлива е, а иначе си јадела. Па во 12 коа а земав денес беше уплакана. Нз зошѕо вака? Многу и е ми рекоа...
     
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    @kiki_riki почна ли твојата на градинка?
     
  10. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    За жал не. Мораше да одложиме. И дијагностициираа ларингит па сега прима терапија. Два пати дневно и правам инхалации. Да се стабилизира, па се надевам здравје од октомври ќе почне.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Eve tret den denes nie ama ne odi podobro. Vcera sedese sam pola cas, denes ne. Sednati na stolcinja drugite deca sto se veke adaptirani i crtaat nesto, mojov sam vo igrackite ostaven i nikoj ne go gleda i placi. Znam mnogu deca se na edna vospituvacka nad 30 se, ama pa si velam treba na novite malku poveke da im posveti vnimanie ne taka ostaveni sami. Dali jas preteruvam, neznam. Eve neznam kako treba da teci adaptacijata. Denes koga mi go dade veli do krajot na nedelata ako ne se adaptira mozebi e najdobro da probas pak za nekoj mesec. Kolku treba da trae adaptacijata? Za edna nedela ne mislam deka ke se nauci, ne barem moeto. Ili pak saka da ima pomalku deca, eve neznam. Prosvetlete me.
     
  12. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    денес прв ден во градинка,јасли втора група.Пола чсс го оставив,цел тој пола чсс се откорнал од плачење.Кога ми го вратија едвај го смирив.Липташе и се тресеше.Дали вака тече адаптација? Баш се потресов,не очекував дек адетето толку ќе ми се вознемири...
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Има ли некој од градинка „Сонце“- Ново Лисиче?
     
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Девојки прашувам за една пријателка и таа е Албанка и сака да го носи детето кај воспитувачка или негователка која што го познава албанскиот јазик.Дали знаете дали во околината на градинките во карпош има такви особи.Ви благодарам.Детето е 3,5годинки.

    Или има формирано група на деца на албански јазик во истата околина.
     
    Последна измена од модератор: 18 септември 2018
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Да ѕирне по приватниве? државните мислам не се стигнати до тоа ниво..
    мада мислам дека што ако негувателката му се обраќа на него на албански ако тоа со децата збори македонски... не знам..
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас и велам научи го македонски зошто во повеќето градинки повеќето деца а и комуникацијата е на македонски.Пријателкава има три деца двете и знаат а третото не, ама сакала нејкела мора да го научи.
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    кад тад ќе мора. греота е некад да сака да каже нешто а да не знае.. дур е мало е најлесно.
    иначе ај ѕирни во Бисера мислам така се викаше таа приватната кај педагошка
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Не мора. Ако не оди у градинка има основно, средно и факс албански. Јас на претходното раб место имав колешка која збор не знаеше македонски.
     
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    И како комунициравте?

    Мојава во петокот спиеше во градинка. Била многу мирна, си јаде таму,си игра, не ни плаче. Во петокот кога ја оставив направи фаца за плачење ама негувателката одма ја заигра. Почнува да и станува интересно.
     
    На kiki_riki и Martka им се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Не комунициравме . Она си се дружеше со албанците, не со нас, не работеше ништо, примена преку рамковен, плата колку мојата:)
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.