1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Majki kaj nas vo gradinka utre na meni ima pecurki inaku jasli grupa. Zar ne e premnogu rano za voveduvanje pecurki?
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    А колку години имаат дечињата?
     
  3. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Od 8 meseci se do 2 godini. Ama site jadat isto. Cudno mi e zosto mislev pecurkite se posle 2 godini. Dali da im kazam utre da ne i davaat na mojava koja e tocno 1god?
     
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Една година и јас мислам дека е рано. Барем една и пол да има. Ако може некако да се исклучат од оброкот, кажи им.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Да провери каде ма Мозаик групи. Ги имаше порано во државниве градинки преку проект. Мислам дека може да има уште такви групи некаде.
    Таму се јазички мешани групи и една Албанка една Македонка со децата. Кадарот ги знае и двата јазика и се работи со парафразирање. Еве еден текст за Струга https://mk.voanews.com/a/bilinqual-macedonia/3774099.html
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Прашај ги во градинка дали навистина има печурки за во јасли. Исто и во нашата градинка во менито стои ориз со печурки, правено е за сите групи, ама за дечињата од јасли оризот го прават без печурки. Барем така ми имаат кажано воспитачките.
     
  7. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Така излезе и кај нас или може во иста градинка сме.
     
    На artemidis му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    3та недела. Се помири мислам. Уште вреска на сабајле ама мислам дека и се свиѓа полека. Јадела и си играла.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  9. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Големиот рика урла мава неколку дена се трескаше од земја.Сега се подобри по малку рика и за брзо се смирува.Само сув леб јаде друго ништо не сака.
    А малово веќе не плаче само влегува.Душичка.Полесно е со малите отколку со големите.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Си оди со песна без проблеми, не јадел многу ама довро и тоа напредок со оглед на тоа што дома мн слабо јаде.
    До 12 го оставам.

    Совет: после колку време да го оставам со спиење?
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ние имавме мал прекин од градинка (20ина дена додека бев на одмор)...Дотогаш без проблем одеше, дури некогаш не сакаше да го земам. Сега му дојде како од почеток. Абе насабајле е плачки невидени. Добро е што после се смирувал кога ќе појде кај децата. Какви не приказни смислуваме на сабајле додека одиме, ама не не и не. Плаче додека го носиме, додека го обувам...мајкино дете...Белким ќе се врати во шемата.
     
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Не чекај многу, пошто ќе се навикне дека после ручек ќе го земеш и може да ти прави проблеми. Така барем мене ме советуваа во градинка. Ама најубаво прашај таму, они ќе ти кажат.
     
    На azelea и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Јас баш тоа денес прашав и ми рекоа можеби од идната недела да пробаме. Ќе му се фати после 3 недели од почеток. Од минатата почна да седи до 12. Оваа недела почнал сам да јаде дел од ручекот и веќе не плаче во тек на денот, така ми кажуваат. Сега плаче некогаш од кога ќе го земеме.
     
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Прашав и јас денес, исто ми рекоа да пробаме од наредна недела
     
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Најкасно посл 2 недели од адаптацијата.
    Јас за тие две ндели психички ја спремав дека сеуште нема креветче донесено за неа, дека се прави... абе глупости ама ми успеа! Спиеше после, па по неколку месеци пак не спиеше, па по некое време и текна пак спиеше! Сега си спие, добра е! Ама од првиот ден кога ја оставив на спиење никогаш повеќе не ја земав пред 12. Да не си мисли дека нема да спијам па мама ќе ме земе. Спиела или не таму си беше.
     
    На azelea, karak, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Супер идеја снегулке. Нас денеска ни кажаа дека може да ја оставаме цел ден. Од 3ти септември оди, денеска ич не плачела, се мислам и оваа недела да е од 7 и пол до 1, а од следната цел ден до 4. Многу раскажува што правеле, знам секоја секунда што се случувало, ама секоја реченија завршува - и тато дојде мене земе, јас чекав, и одиме заедно дома играме играчките. И пак, денеска јадевме, некое девојче тмау ја држело за раче, боеле со бои и после мене тато дојде земе јас чекав тато скалите. :) И фалиме, повеќе татко и, ама мора да порасне.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    Мојава после 8 дена почна да спие, ама она е година. Од 15 за 8 до кај 1ч е таму. Од наредната недела до 3ч сакам да ја оставам да седе.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Моето е 13 месеци и после неполни две недели го оставив да спие. Првите два дена го зимав одма кога ќе стане, а сега веќе го носам во 7:30 кога одам на работа, а го зимам кога се враќам во 15:30.се адаптираше без проблем.
     
    На azelea и Ava.84 им се допаѓа ова.
  19. Mommy_queen

    Mommy_queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво.Имам две ќерки,малата е 1год.8м.,а големата 3год.Тргнаа во градинка од понеделникот.Малата е во јасли,а големата во прва мала.Е сега сакам да прашам дали има опција малата да се префрли во прва мала кај сестричката??Сега кога ја носев влегов до занималната на малата за да ја оставам сите се бебиња таму со цуцли.Инаку оди,зборува,јаде сама...мислам не е за во јасли...Исто многу плаче секој ден едвај ја оставам и ми кажаа цело време била сама несакала да игра со децата.Ако некој има искуство со ова нека сподели.Мислам полесно ќе и биде со сестра и....
     
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Не знам што да те советувам по ова прашање бидејќи и јас моето дете од 2 години и девет месеци го оставив во група со деца што имаат неполни 2. Прво и јас прашував дали може да го стават во поголема група бидејќи зборува, нема пелени на него и слично, ама ми рекоа тоа да го правиме само ако сум сигурна дека ќе тргне со таа генерација со која ќе оди во градинка во прво одделение инаку кога ќе биде постар ќе му биде проблем зошто сите одат во училиште а тој ќе повторува градинка. Решив да оди таму каде што е распореден според датум на раѓање и сега за сега е ОК. На почеток плачеше неклку дена а потоа полека полека почна да се привикнува. Сега еве трета недела добар е да не го урочам.
    Е сега не сум баш сигурна колку па паметно да мешаш дете од 18 месеци со деца над три години. Тие деца се многу понапред во развој, не само когнитивен (тоа е помал проблме) туку социјален и емотивен. На три години веќе се очекува да се формираат првите пријателски врски, да се менува начинот на игра и слично. За деца до три години е очекувано да играат сами, односно еден покрај друг и само да разменуваат играчки (некогаш со плачки). Мислам дека 18 месеци со три години не се мешаат.
     
    На Julliet Jett, azelea и Mommy_queen им се допаѓа ова.