1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.154
    Не знам. Само кажувам како они мене ми викаа. Како што читам тука, повеќе мајки ги чуваат во изолација и пазат и пред и после вакцина, ради имунитетот.
     
    На NarCis@ и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Кога малата ја прими ММР, докторката Венера од одделението за вакцини во пол.Букурешт ми рече да не ја чувам дома, да си тече се како до сега, но да кажам на воспитачките дека примила вакцина, ако приметат нешто невообичаено да ми јават.
     
    На TarantulaA, ivi1987 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Каде?
     
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Не, зборам дека тврдат дека мајки ги праќаат нареден ден. Во групата на ќерка ми, сега се вакцинираат децата и сите седат дома, сѐ уште не одат во градинка. Настрана од препораките.
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Знам дека многу ја почитуваш венера но јас сум крајно разочарана од неа.
    Здравје на пролет ако испадне може да прими мпр планирам баш пред лето да боцнам зашто нели не може лето. Барем знам нема настинки тогаш и помалку стомачни вируси кружат.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.154
    Ваљда оти не било во тек на епидемија...
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    По крвна слика детето беше чисто.
    А беше термин предвиден за да се прими таа вкацина.
    Немав причина зошто да ја одложам а како таа ми објасни на кратко немаше причина и дома да го чувам детето 14 дена.
    Јас и верувам.
    Повеќе пати кога сум и се обратила за совет и мислење испаднало секогаш како таа тажала.
    Можеби има некој и негативни искуства - незнам.

    @danichap да.Немаше епидемија.Мрсул-вирус имаше.
     
    На JoyJoy, TarantulaA, ivi1987 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    азошто те разочара? и јас сум задоволна од неа.
    Инаку јас моето во јули го вакцинирав,топличко надвор ама дома нели клима и недела дена пред тоа не го мешав со луге да не ми фати некој вирус.Супер поминавме.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Двете деца ми се вакцинирани, па после примена МРП вакцина ниту матичниот педијатар, ниту докторите во диспанзер не ми рекоа да ги чувам во карантин децата.
    Ако се вакцинира на време и нема епидемии и вируси, тогаш нема потреба да се чува само дома во изолација детето. Ова не го кажувам јас, туку докторите.
    Кај големата кога имаа систематски и примаа ревакцина од МРП, не ги пуштија после тоа дома, туку се вратија назад на училиште и продолжија со настава. Од наредниот ден функционираа најнормално.
    Инаку, малиот е вакциниран во лето зошто нема ограничувања од годишно време за примање на вакцината. После некој ден тргна во градинка најнормално.
    Сега се препорачува седење дома неколку дена после примена вакцина поради епидемијава.
     
    На JuLleE, PUPICA, Dust и 4 други им се допаѓа ова.
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Do Kade sme so epidemijava koj den ima posledni registrirani? I nekoj go interesirashe nacin na oblakanje soblakanje na deca i pienje voda.
    Seto toa zavisi od gradinkata koj pravila gi ima postaveno direktor. Kaj sinko pijat od edna casha sekoj ima po edna casha od koja pie podolg period. Ne mi se se dopaga no najverojatno vnimavaat na higienata. Kaj sto rabotam jas casite se na masa koj koga saka pie frla...
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Не постои доктор од кого сите се задоволни. Ете некаде нема да се покаже баш баш и тоа е тоа. Мене ме разочара поради неинформираноста нејзина. За некои работи како од марс да беше. Јас зборам а таа се чуди а треба обратно да е.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Мaјки здрaвo. Бебетo ќе требa дa тргне вo грaдинкa пa ме интересирa кaкo им е рaспoреденa хрaнaтa. Oднoснo вo кoлку чaс е дoручек,ручек. Инaче прaшувaм зa јaсли,9 месеци бебе.
    Пoздрaв
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Do 8:30 priem
    8:30-9:00 pojadok
    10:30-11:00- prva uzinka
    12-13 casot rucek
    14:00 14:30 vtora uzunka
     
    На @nchy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.711
    Пол:
    Женски
    Во упатството што прочитав кај пријателка од вакцината која ја боцкаат кај нас. Јас сеуште не сум била и не знам, ама лично со свои очи прочитав и не не ширам паники туку така пишуваше во упатството. Ќе ја замолам пријателката да ми прати слика да ви постирам ако не ми верувате.
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Сакам да видам, ако не ти е тешко постирај.
     
  16. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Не знам ама прв пат слушам дете дека не смее во градинка по примена вакцина.Синко од доктор отиде во градинка.
    Зборам за во Германија.

    Никој не ми кажа дека треба карантин по примена вакцина.
    Примал до сега најголем дел од вакцините освен ммр и менингококи.Иако се мислам дали е правилно и неа да ја прими.

    Во ред е да се испита крв на дете пред вакцина,ама некако многу ми се гледа комплицирано со овие карантини што ги пишувате.Пред вакцина,па после вакцина.Па кога тоа дете да оди во градинка.Треба дома да се чува додека прими вакцини.
    Јас колку што се сеќавам доаѓаа во училиште и не вакцинираа сите по ред. Нит крвна слика ни карантини и си продолжувавме со наставата истиот ден како ништо да не е.
    Мислам дека малку и се претерува.Ајде да речам карантин пред ако има епидемија.Ама не е за епидемијата, само по македонски форуми наидувам на вакви мислења.
     
    На karak, JoyJoy, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.711
    Пол:
    Женски
    Јас лично за ммр зборам бидејќи таа е жива вакцина, другите не.
     
  18. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    значи со петни сили се трудам да не ти комемтирам...ама какви да не речам глупости тресеш..Па дај прогуглај пред да пишеп и да се изрезилиш..
    Ниедна вакцина не е од жив вирус...ММР е малку поразлична од другите но и тој вирус не е жив жив,него компопнемти се зимаат.
    Ако има микробиолог на форумот,може убаво да објасни Јас лаички кажувам,но во никој случај не е жив вирусот.
     
  19. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Ангела ммр е со можност за да даде реакција,ама немаме тука препорака за изолација.Сто посто сум сигурна.Е, сега ако детето качи тт секако не смее да оди во градинка.Значи се вакцинира,ако остане еден ден дома и после си оди нормално на градинка.
    Ќе речеш не си вакцинирала од кај знаеш.Па од сите дечиња кои ги познавам само моето не ја прими до сега ммр.И сите си одеа норнално во градинка.
    На децата им треба повеќе игра на воздух него чување во изолација.
    Според мене така се гради имунитет.

    За зелени мрсоли се зема крвна слика во Македонија.Моето цела зима му течат зелни мрсоли не сум го однела на доктор не знам од кога.Додека не ми качи тт над 38.5 нема доктор.Фала му на Господ лани вкупно само 10 дена беше болно,баш се јавив во осигурањето да споредам колку денови имаме со мм земано за болно дете.
    Ама секој ден е најмалку 2 саати надвор од градинка и тоа на минус тт.Спијат надвор во кампинг вреќа.Тоа е доволно за децата да изградат имунитет.
     
    Последна измена: 21 јануари 2019
    На JuLleE, azelea и karak им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.711
    Пол:
    Женски
    Ко што си ти лаик, и јас сум, ама јас читам и се консултирам. Баш ова ми го рече во петокот докторката со која се консултирав за детево мое, од детска клиника. Ако мене докторката ми дала погрешна информација ти ја давам и јас тебе, јас од гугл не сум се информирала никогаш! Продолжи да ме прескокнуваш!
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.