1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Ми треба искуство од мајки околу градинки и вакцини.
    Синко до сега има примено само првата шестовалентна. На почеток на март планирам ако не стивнува епидемијава да го боцкам ммр. Па после тоа да продолжам со поливалентните. Е сега во идеални услови дури во јуни би завршила со вакцини а на ум сум да го запиштам од мај во градинка. Дали и колку е безбедно без последната поливалентна да тргне?
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сосема безбедно. Секако има антитела од претходните дози, а и болестите од кои штити не се раширени по градинките (ниту по државава).
     
    На karak, Ano и NarCis@ им се допаѓа ова.
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мојата тргна на 8+ без ниедна примена вакцина. Сега прими мрп, и таа и е прва. Здравје ќе ги прими и другите. Само да биде здрава (од кога оди во градинка нема еден месец да го оди цел без да се разболи).
    Така да, глеј што може да прими пред да тргне, нека прими. Не се знае, може нема многу да се разболува, ама никогаш не си на чисто. :)
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Бебенце требa зa месец и пoл дa тргне вo грaдинкa,јaсли oд 9 месеци. Ме интересирa дaли претхoднo сте ги спремaле, вo смислa дa дaвaте дa јaде вo периoд кoгa би билo вo грaдинкa и сл. Ние сме спaнкoвци, стaнувa кoн 8 ќе цицa и призaспивa дo 10-11. Мислев дaли ќе требa дa гo будaм пoрaнo, дa јaде вo периoд кoгa немa дa цицa....милиoн прaшaњa вo глaвaвa и стрaв кaкo ќе се нaвикнеме нa грaдинкa
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Дур да помине адаптација се ќе смислиш. Патем секогаш може таму да си продолжи да спие ако тоа време спие..
     
    На @nchy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Син ми оди во јаслински групи, најголемата, ама има бебиња коиги носат заспани и си продолжуваат таму, ќе им објасниш дека е мал да сочуваат храна и после да му дадат појадок. Ќе им кажеш што јадел што не и тоа да му даваат. Само со оглед на тоа што кравјо млеко користат за кашите може не е лошо да му воведеш за гриз, сутлијаш и слично.
     
    На @nchy и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Јс сум малку изгубена па да си прашам тука.
    Дали давате подароци за 8-ми Март во градинка?
    Што давате како подароци за 8-ми Март во градинка?

    Не знам каква е праксата. Она што знам е дека би купила нешто симпатично. Не ме бива многу за домашни изработки, а и детево не сака бап со тоа да се занимава па без врска ми е да се мачиме околу тоа. Здравје кога ќе биде поголем може да имаме такви обиди ама сега за сега не.
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас дадов цвеќе.
    Некои даваат марами, купки, парфеми..
    Се што е симболично е супер. Твоја одлука е.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Лани им направив на негователките на сите по една бомбоњера со персонализирани чоколатца, многу беше убаво, годинава нема да оди во градинка ама ќе спремам нешто сигурно, задоволна сум од женине, не можам да речам лош збор, ќе им земам по некоја ситница сигурно.
     
    На azelea и LiliBoz им се допаѓа ова.
  10. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    И јас истото го мислам да им подарам.
    Мислам дека и рачно изработена честитка би била доволна. Па може и таква некоја да направам.
     
    На azelea и LiliBoz им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Годинава само честитки ќе однесам и така не оди..
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е најбитно вниманието, а не самиот подарок. Со душа чекам моето дете да почне да црта, твори, тие подароци ќе ми бидат најдрагоцени.
    Не знам ни мојава дали ќе оди, болна е, на антибиотик, утре сме на контрола. Сакам од понеделник да ја пуштам.
    Нема тт, нема мрсули, само кашла. До понеделнил може и антибиотикот ќе го заврши.
    Аман веќе од ова седење дома.
    20190207_125101.jpg
    Овие ги правев јас, иам и помала варијанта, секако и кутијата малце декорирана.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  13. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Јас секој пат нешто симболично сум купувала,кога беше во јасли по една ружа,имам купено еднаш марами,а лани шоља за кафе нацртана со ќерка ми името и со текст за малку пари, а многу убави и како спомен,ептен беа воодушевени учителкиве.
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Ова со шољиве за кафе ми е интересно. Сама ги правеше или ги купи од некаде?
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Од овде ги нарачав на жената сама ги прави https://www.facebook.com/suzana.suzana.14811
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Искуство со деца што уште цицаат и одење во градинка има некој?
     
  17. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јесте да. Не и текнува таму, ама кога ќе ме види, се друго е небитно. :)
     
    На kikin, kukla21 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  18. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Исто и син ми кога тргна во градинка се уште цицаше. Се навикна и таму не му текнуваше, ама затоа кога ке ме видеше уште дома не стигнати беше на цице.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Јас сум на мака. Некои градинки т.е групи имаат група на фб и Viber. Па се договараат за 8 ми март и слично. Е сега јас не знам ни еден родител од кај мали. Што ако собираат пари за поклон, а син ми однесе посебно? Не сакам да се двои, глупо е. Нов е во градинка и битна ми е адаптацијата. Не знам како да најдам родител, или како да знам дали постои група каде родителите комуницираат? Оди некое дете во Сонце, Ново Лисиче? Нека ми пише пп, не барам идентитет да ми открива.
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Јуле, прашај ја воспитувачката дали имаат група на вибер и ќе ти даде контакт од некој од родителите. Обично има еден што е задолжен да пренесува информации, друг е благајник и сл. Барем така функционира нашата група.
     
    На kikin, karak и JuLleE им се допаѓа ова.