1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Ова го направија намерно за да нема спојување со денешниот ден ;)
     
    На slobodka и Цвет88 им се допаѓа ова.
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.447
    Пол:
    Женски
    Ама работат градинките утре, сигурна си дека вапата не работи? Јас ќе ја оставам малава дома дека брат и не оди во школо инаку не спомнаа кај неа дека не работат
     
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Работат да. Се потврдивме и во градинка. Ќе си го носам и утре:)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Сите работат. Како ли ќе стигне свеки до работа не знам, ја жалам.
     
  5. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам ќеркичка 2 години. Пред 3 ден почнавме да ја носиме во градинка,првиот ден супер беше, сама сакаше да влезе и остана околу 30мин. Вчера и денес, сака да оди од дома ме вика да одиме, кога ќемпојдемњ сама си влегува и веднаш ме бара и плаче цело време. Не дак да игра се дели од децата, дамо м њбара мене.
    Прашањето мие, дали и вие имате вакво искуство и колку време им беше потребно на Вашите деца да се навикнат на грасдинка?
     
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.298
    Допаѓања:
    34.234
    Пол:
    Женски
    Најмалку две недели трае адаптација.
    Мојата е исто 2 години и ме бара само кога ќе се разболува.
    Има ли некое омилено мече/ играчка да си ја носи во градинка за да се чувствува заштитено?
    Не форсирајте. Треба време.
    Значи само три дена е во градинка, треба да останува по половина час или час.
    Нормално е да ве бара, сепак е во нова средина. Бидете трпеливи.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Sosema normala reakcija ima deteto. Sekoe dete e razlicno, nekoe odma se prilagoduvaat na nekoe mu treba poveke vreme. Pocnete prvo Edna nedela po 2 casa, pa Edna nedela do spie je, do 12h pa tretata nedela ostane te veke so spienje. Ako deteto nedava otpor, kratete go vremeto na adaptacija, Toa samo ke si pokaze. Konkretno mojta prviot mesec koga odese ni placese ni nisto, sama vleguvase vo zanimalnata, no tamu ne sakala da si igra so decata, celo vreme gi drzela ucitelkite za raka, i se kriela kaj niv vo noze. Ova e vtor mesec veke i polenka pocna da se opusta, da vleguvam vo igra so drugite deca. Ako place koga ja ostavas, nemoj da i se kries i da vegas, zastani smireno, kazi i cao, baknija, kazi i deka mama mora da odi na rabota, golema e ke te razbere
     
    На My Make Up Bag M му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мојата од прв ден седи од 8-12. Мене ме советуваа од градинката дека 15-30мин е ништо и само контра ефект се постигнува.
     
    На mal.ecka, Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    И мојата исто. Ама не плачеше, си играше и и беше интересно. Да плачеше сигурно немаше четири саати да седи, ниту јас би ја оставила, ниту пак воспитувачките би се нафатиле дете четири саати да им рика.
     
    На mal.ecka, Cka, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Секако. Сепак, претежно одат на полесната варијанта, земи го детето за 15 мин. Дурини тие кои не плачат и полесно се привикнуваат.
     
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Детулево мое првиот ден беше 45мин и не заплакал. Во вторникот и денес веќе беше по саат време, ама се погоди многу нови дечиња и од солидарност плаче и тој. Се вознемирувал и барал да го држат во раце негувателките. А кога го земам не бега и вика децата, и сака пак да го носам. Лош период се погоди, ама тоа е. Утре здравје планирам да го оставам повеќе од два саати па ќе видиме како ќе биде.
     
    На M&M, eli25, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Девојчиња да ве прашам нешто. Дали дете кое е запишано во градинка може да почне било кога? Значи детето е запишано редовно се плаќа месечно по 500 денари, за да заоди во градинка мора да е септември ? :?: Има правилник некој?
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Никаде не пишува од кога треба да тргне. Ако ти е запишано можеш уште утре да однесеш. Јас синк ого пуштив сега од понеделникот
     
    На kukla21 и fana им се допаѓа ова.
  14. ЕленаАња

    ЕленаАња Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    ако е за прв пат мене ми рекоа нови примаат до мај месец и после дури во септември. Поради тоа мојата почна во понеделникот
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Ваквата препорака е заради тоа што лерно време заради годишни одмори ги спојуваат групите па се дечиња на различни возрасти и помалку персонал за да можат да им обрнат внимание.
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.736
    Пол:
    Женски
    Искрено исправна одлука, во лето нит се знае кој јаде нит кој плаќа, толку не им се обрнува внимание од што нема кадар, денес една го зима утре друга, не се они криви, такви се условите. И во лето многу од дечињата не одат, особено јули и август, па децата си патат кај по учителките па и по другарчињата. Искрено лани не работев и не го носев и поради тоа што на пладне за зимање беше премногу жешко.
     
  17. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мајки , фжкоја градинка е подобра според вас, орце николов на разливечко востание или во карпош 3?
     
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.447
    Пол:
    Женски
    Не мора септември, јас пред некој месец ја пратив а плаќаме веќе 1г сигурно. Само и пишав порака на учителката да не очекува
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.855
    Пол:
    Женски
    Совет од поискусните. Дали на детево кога сме дома да му зборувам за градинка, колку ќе му биде убаво и дека таму ќе си игра а после мама ќе го земе или воопшто да не му зборувам и да го носам.
    И уште едно оди веќе една недела. Стигнавме до два саати. Плаче, ама не страшно. Повеќе плаче заради тоа што плачат и други дечиња. Дали утре да го носам со доручек?
    Веќе немам памет. Имам уште неколку дена за да го носам и земам јас од адаптација и после моите ќе го зимаат, па сакав јас да го навикнам барем со доручек и до одредено време, а после моите ќе го зимаат 11/12, па постепено ќе наголемуваме.
    Ми е страв да не створи одбивност.
    ;(
     
    На duffi и M&M им се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас ја носев за доручек мојата од втората недела.
    Тогаш издржуваше до 10. Потоа со ручек, па со спиење, еве сега си седи до 4. Ама секое дете е различно, за малава викаат дека немале вакво дете што толку лесно се адаптирало. Од прв ден слободно си играла.
    А за зборење и зборев уште кога немаше абер дека ќе оди во градинка. Не верувам дека со зборење можеш да му створиш одбивност.
     
    На duffi, Sexybaby86, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.