1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Епа образец е еден го пополнуваат таму во диспанзер и удираат печат.
    Не го загледав баш. Само им кажав потврда за во градинка ми треба и тоа ми го дадоа.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Значи стандарден образец е. Ок да знам што да барам во диспанзер. :)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Ова е само за запишување или за почеток ? Пошто јас сега би ги запишала моите с некаде од август ќе појдат.
     
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Документите ги однесов дента кога почна со градинка. Претходно ништо не ми бараа. Ни дадоа договор и уплатница и ни рекоа донесете ги кога ќе решите да почне.
     
    На Sexybaby86, kostarika и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Зависи во која општина и радинка ги запишуваш. Јас лани во Март го запишав мојот за да почне од Септемви (обичо почнуваат во Септемви зашто Јули и Август има помалку деца и може групите да се споени).
    Во Карпош јас веднаш пополнив пријава и таму имаше дел што го поплнува матичниот лекар на детето. Во Спетември пополнивме нешто слично само поголемо.
    Во Центар на пролет само оставаш име и презиме а се друго правиш кога детето ќе појде во градинка.
     
  6. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Во карпош ќе идат , пред сити мол што е градинката .
     
  7. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Дали има мајка чие дете оди во јасли 'Распеана младост' во Карпош 1? Како е задоволна?
     
  8. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја има искуство со примена на градинка? Како и колку брзо ви се навикнале децата во новата градинка?
     
  9. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Ми треба совет. Син ми има 3 години. Досега го чував дома , а кога бев на работа свекрва ми.
    Сега сум на породилно со 2 дете и од пред 2 недели го пуштаме во нешто како приватна градинка, дневен центар.
    Не е како класична градинка, полабаво е, има креветчиња , но не спијат сите деца дека има и поголеми.
    Муабетот ми е дека премногу плаче. Значи преокупиран е со тоа и без престан повторува- не сакам кај децата, не е убаво таму.
    Почна немирно да спие, само што ќе се разбуди вика не сакам кај другарчињата.
    Со плачки го остава мм и за брзо сњ јавуваат да го земиме.
    Дали да престанам да го носам или е нормално ова? Душата ме боли , од среќно и весело дете сега е раздразливо и несигурно.
    Само што ќе влезиме во кола да одиме некаде мисли го носиме таму па почнува да плаче. Не сакам да си го трауматизирам детето.
     
  10. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Нормално е бидејќи за прв пат се дели од домот за некое време. Само не сум сигурна тие што работат по дневните центри колку успешно се справуваат со ваквите ситуации, плус и мешана група деца се, секој со свои потреби. Не знам што да те советувам , за во градинка имам пооформен став дека треба да сте упорни и заедно да го надминете тоа, бидејќи се хомогена група а и воспитачките се некако пообучени да се справуваат со адаптацијата на детето.
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека треба да направите пауза летово, сепак во лето не е најидеален период за навикнување па од септември да пробате. Сега има и револт, бебе е дома он у престој, плус и фактот дека почнува сега... Пробајте од септември, во меѓувреме зборете за градинка кога ќе е спремен, не ако го прифаќа тоа лошо и да се нервира од самото спомнување, само да биде он спремен.

    Мајки на деца во градинка, како ги облакате сега за у градинка? Пишав и во другата тема, ми ја карале баба многу сме го облакале. Рано ми е за по кратки некако.
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Јас го пуштам со кратки уште од пред месец и кусур.
    Насабајле со блузонче или пролетна јакна, штом дојдеме во градинка се соблекува.
    Ај што е склетџија, туку и занималната цел ден ја пече сонце.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Боди без ракав, надоле тренерки и тенко блузиче со долги
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Нашава не ја пече, баш под сенка е цело време и мене искрено ладничко ми е уште. Дома седи по кратки кога е топло.
     
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Совршено искуство! Ич да не се мислиш. Се' е прилагодено за нив, грижливи, храната ја спремаат на лице место. Предобра градинка.
     
    На artemidis и Bibi30 им се допаѓа ова.
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Бебето е 5 месеци, и јас не сакав одма после пораѓај да го праќам да не се осеќа отфрлен.
    Јас од септември ќе почнам на работа, затоа секав сега дури сум послободна да се адаптира.
    Ќе пробаме уште некоја недела, после секако одиме на одмор.
    Се надевам ќе се навикне, многу ми е тешко да го гледам ваков. Вчера излеговме да шетаме, само тоа го повторуваше , не сакам да одиме таму, цело време е како под стрес. Денес 2 часа седеше и си го зедовме.
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ви кажале ама не се носи прв пат во период мај јуни, летни одмори, ќе им се менуваат воспитувачки, ќе нема децата да одат, ќе почнат одмори... Мислам дека треба да пробаш од септември, таман до тогаш имаш време да го навикнеш со муабет.
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се согласувам. Со помалку деца, повеќе ќе му се посветат и полесно ќе се адаптира. Во гужвата во септември хаос ќе биде.
     
    На Ellyy и fana им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Од искуството на свекрва ми и негователките на синко во лето ги менуваат негователките, ги шетаат од една во друга просторија, ги собираат на куп па нема баш простор да се посвети внимание, во исто време плаче бебе и големо дете, бебињата имаат секогаш предност... И јас инсистирав во јуни да почне моето, ме внесе една блиска во група да видам и вика вака е цело лето, денес една утре друга ги чува, плачат и тие што не плачеле. Се помирив и фино лепо си вратив кредит за самовработување оти немаше кој да го чува.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    Надоле тренерчиња, нагоре блузиче на куси и џемперче, таму гледам го соблекуваама па мојата кажува ладно ми е, топло ми е...