1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Да им кажам кај нас у градинка за ова, ќе прават брис на сите деца и вработени деновиве, па да знаат за друга лабараторија да одат.
     
  2. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    зарем смеат да користат контаминирани стапчиња? зарем до таму отишле?? не ми се верува дека постои како опција тоа...
    сега видов и лолипоп објаснила.
     
  3. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.175
    Пол:
    Женски
    Јас вчера прашав во градинка колку деца се у група кај нас (јасли), пошо на списокот имаше околу 35 деца. На почеток рекоа не може да кажат, пошо вика мн се откажуваат и зт нез права бројка. 5 негувателки се, 15 деца одат сигурно ко моите, а 10 на адаптација по саат два,вика уште не се цел ден. Нели е тоа ок ко за државна? Ми беше чудно на почеток поише негувателки и која да прашам вика да нивни сме. и ств биле нивни.
     
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    A kako togas vo druga labaratorija zemen bris i odnesen vo avicena na ispituvanje izlaga negativen, a bris zemen kaj niv i ispitan kaj niv pozotoven? I sve ova u razmak za dva dena.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    те сфаќам од каде загриженоста.не знам што да кажам. првиот брис од авицена ни беше земен на 31 август, а последниов кој ни беше трет негативен беше земен на 12 септември, а резултати негативни стигнаа на 13ти. така да се тешам дека не е заразен со ништо од авицена, во спротивно на брисевиве што ги правевме пред 2 дена ваљда ќе покажеше..
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Да пишам како поминавме ние првите 2 дена.
    Го однесов во четвртокот прв пат, учителката беше сама бидејќи другата била дежурна таа недела па доаѓала од 09ч. Деца пиштат, врискаат, таа кое попрво да фати. Кога виде ново дете и носам и се заврте во глава, ја замолив да влезам со него и за среќа ми дозволи. Влеговме заедно, тој отпрвин беше исплашен од децата што толку многу плачеа па се обвитка со рачињата околу мојот врат и не сакаше да се пушти. Ги разгледавме играчките, шкафчето и сл и за 15мин си заминавме. На враќање бидејќи беше умен му купив лижалка.
    Потоа цел ден раскажуваше како малите дечиња плачеле, а големите си играле и како тој немало да плаче.
    Во петокот втор ден, учителката пак не пушти и двајцата. Овојпат отиде во неа и си правеа муабет, таа му даде подароче и тој беше многу радосен. Се опушти и отиде со дечињата да си игра, но цело време ме гледаше под око и кога и да се фатев за вратата да излезам не ми дозволуваше. Поседовме 1 саат. На враќање пак му купив лижалка. Многу беше возбуден и со радост раскажуваше дома за градинката.
    Вчера го прашувам сака ли да оди, ми вели ДА. Му објаснив дека од понеделник ќе мора сам да седи и дека јас повеќе нема да влегувам. Реагира како да разбира, но ќе видиме како ќе биде.
    Како и да е, во понеделник кога ќе го оставам нема да му биде непознато ниту средината, ниту дечињата и учителката. Знам дека ќе плаче многу, ама барем нема толкав стрес да му биде. Учителката што ја запозна е супер, со другата не се видовме, се надевам и таа ќе е ОК. Ќе пишам утре како ќе биде. (fingers)
     
    На Vennera.aa, TarantulaA, danichap и 8 други им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Како лолипоп да го кажам и јас моето искуство. Прв ден ни беше во петокот. Влеговме внатре со ќерка ми двете. Тогаш децата јадеа па се наврти и моето. И дадоа да јаде не сакаше да и дава учителката, сакаше сама.(facepalm) Јас излегов таа внатре си седела без проблем. Сама остана околу пола час. Ми ја донесе наставничката надвор , дете не сака да дојде:lol:
    Адиката мама (во градинката да одела). Цел викенд ми повторува тоа. Кога и да поминеме крај неа, таа сака да влезе па одиме до портата да го види катанецот дека е заклучено.
    Прв ден, супер. Наставничката рече и понеделник исто па вторник колку може да издржи.
    Претходно ја припремав долго време дека ќе оди во градинка на место каде има само дечиња кои си играат заедно, ручкаат и спијат. И кажав и дека таму мама не доаѓа туку таа ќе биде сама со другарчињата. Делува дека ме разбра. Ќе видиме како ќе биде. Нека ни е со лесно на сите дечиња и родители :inlove:
     
    На Vennera.aa, Tajnaotrovna, LiliBoz и 10 други им се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Постој варијанта од ракав да се пише резултатот. Или некој апарат да им е контаминиран, а некој не. Или од првиот до вториот брис да правеле генералка на површини, инструменти, апарати и со се друго што работат. Ова само се претпоставки.
    Имаше на времето една лаб. Павлина. Не знам дали уште постои. Жив циркуз беа. Три пати ќе пратевме материјал, три различни резултати ќе добиеме. На сестра ми и дадоа резултат од хормонален статус кој не е возможен :D така се изрази гинекологот.
     
    На Sexybaby86 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Вторава недела на адаптација беше до 12. Не сакаше да јаде. Ќе остане на 3 часа се дур не реши да јаде таму.. Мислам дека неделава ќе се навикне и на оброкот..
     
    На Tajnaotrovna, Sexybaby86 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Колешка работеше кратко во Павлина ми има кажувано дека од ракав пишувале резултати кога немале реагенси.
     
    На Sexybaby86 и irena.1 им се допаѓа ова.
  11. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Мами како ви е со јадењето после градинка? Син ми ми вика не сум гладен таму јадев, воспитувачката ми кажа демек ручал,а инаку засега доручекот не го јади,само ручекот, затоа шо не е научен толку рано да доручува, па не му се јади, и тек дури во 12 од ручекот демек јади. А детево дома се нешто бара да грицка, овошје јадеше, смоки јадеше, благо јадеше... Неможам ред да му фатам некако. Просветлетеме :D
     
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.452
    Допаѓања:
    27.140
    Пол:
    Женски
    Јас на мојот после градинка му нудам ручек. Некогаш јаде баш цел оброк, некогаш само пробува и толку. Ова зависи од тоа во која фаза од јадење/нејадење е и дали имал ручек и втора ужинка што му се допаѓа или не. Така што ако не сака да јаде не можеш со сила да го натераш. Е сега ако се нешто грицка тогаш може и да е гладен.
    Кај нас е правило дека заедно сите ручаме ручек ист (мојот е над 3 години) и ако сака јаде од истото што го јадеме и ние.
     
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Samo kaj nas li se dere tolku negovatelkata? Ja slusam od prozor se dere pa udira so nesto za da se smirat. Taka li e sekade (facepalm)
    Da prasam uste: Sabajle so dolgi ili kratki gi nosite? Svezo e nasabajle baska peski ideme.
    Kolkava toaletna nosite? Paketce od 10 ili 24 parcinja :D
    Dali go pocituvaat rasporedot?Eve kaj nas od devet ima pisano prosetka na svez vozduh, t.e nadvor u dvorot verojatno, ama deka vo devet go nosam site se vnatre. Uzinkata pisuva ovosje, mi vika jadel torta plus so cokolado bese isflekan ne laze. Boenje,crtanje i takvi aktivnosti isto pisuva na rasporedot ama ne sum videla. Ili ovoj mesec cekaat da se soberat site deca prvo pa posle.
    Roditelska koga otprilika ima?
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
    Ние секоја година имаме нова учителка. (facepalm) Ги прераспоредуваат од една во друга градинка. И не е само кај нас вака. Иако знам и за групи кои си ги истера една иста учителка до крај, ама се повеќе е реткост ова.

    Новава ни е баш гласна ко што приметив, еднаш се видовме досега ама таков впечаток ми остави. Мене ми се допаѓа да е построга, бидејќи на толку деца кај и е крајот. Другата тетка ни е истата цело време.
    Јас од вчера го облекувам на долги, насабајле е баш ладничко. Горната му ја соблекувам на влез бидејќи внатре е топло.
    Распоредот го почитуваат, на родителската ќе ви го кажат планот и програмата за работа. Родителска некаде при крај на месецов.
    Помалите групи не ги изнесуваат надвор (барем кај нас така е).
    Тоалетна не носиме. Само пакетче салфети, пластични чаши и влажни марамчиња секој први во месецот.
     
    Последна измена: 17 септември 2019
    На LiliBoz и TheSecret им се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.386
    Пол:
    Женски
    Носам се големи пакувања, пример голема тоалетна, големо или дупло брисачи, големо пакетче чашки, сапун од литар, кога носев голема павловичева и кога носам влажни исто големо пакување или оние во пакет по 2 или 3. Само инат ме фаќаше за пелени носев помалку од што ми кажале зошто стварно не ги користеа сите. За облакање го облакам во долги надоле, кратки нагоре, ама и маица носи, ако е топло го пресоблакаат. Јас реков може сум фрик за облакање ама страв ми е така, уште 2ипол месеци сум врзана, не можам да зимам боледување и да го чувам ако ми се разболе па морам вака, нежен ми е и не би да ризикувам. Јас програма не сум видела искрено, имаат распоред на јадење, ама не и кога одат надвор а дека одат гледам по облеката, со песок или прашина е направен. За боење сигурно имаат пошто имаат закачено цртеж овие од моево на огласна табла, закачуваат редовно кој што прави. И вчера имале претстава, донесе водичка, кажа дека децата пееле. Родителска и јас чекам, баш и пишав на свекрва ми сега да праша кога ќе има, не го носам јас сабајле па затоа.
     
    На TheSecret и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Ангел абе не е толку ладно за долги.
    Моето само по комплет на кратки го праќам и дукс додека влезе, таму го соблекуваме. Друго ништо, за маичка одоздола или боди рано е.
    После 10 пекол е надвор, а и во градинка гледам топло им е.
     
    На Sexybaby86, mal.ecka, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Нема да се разбори ако е преобчечен и се испоти?
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Ima kaj nas istaknato raspored sto i vo kolku saat pravat, ama nekako ko da ne se vodat po nego. Neznam, mozebi e uste rano, mozebi deka se dve grupi samo. Ke vidime. Deneska izgleda spoeni bea dvete grupi. Slusav kazuvaa koj kolku godini ima :) Gi miel racete kaza, go prasuvam so sapun vika ne :^) mozno li e da ne im stavaat. I primetiv izlagaat cesto nadvor cigari pusat, a vnatre edna ili dve ostanuvaat.
    Acidosalus vo nos koga prskate im se rastecuva li nosot? Primetiv koga ne go prskam ok e, koga ke go prsnam nasabajle e so rastecen nos. Moze nekoja reakcija e. Sto da prskam ondak za zamena?

    Eve nie odime peski 10-15 min, sabajle ladno e. Kako po kratki da go nosam? Isto i jas dole tenki dolgi pantaloni mu oblakam, gore maicaka na kratki i dukserce koe go soblakame tamu.
     
    Последна измена од модератор: 18 септември 2019
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.386
    Пол:
    Женски
    Мене лично а и на дете му е ладно сабајле, ладно е кога го вадам надвор и ми прави брррр ладно мама... Во 7 сабајле ми е ладно, во 10 може не е ама го расоблакаат.
     
    На duffi и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  20. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    33.623
    Пол:
    Женски
    Многу има разлика од утринските и дневните температури. Минатата недела и јас го носев по куси и надоле и нагоре.
    Денес беше 11 степени, а пеш го носам. Кога е со кола е подруго.
    А и детето ако е поголемко само ќе си каже ако му е ладно насабајле.
     
    На Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.