1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @duffi а како поминавте/поминувате со адаптацијата? Дека врсници се нашиве, па да знам горе доле што да очекувам, иако зависи од детето нели :)

    Ние шетаме секој ден покрај градинката, и’ кажуваме дека тука ќе оди да си игра со дечињата, да јаде и да спие со нив и се радува и вика сакам. Кога ќе ја прашам дали ќе оди, вреска да, ајде ***(името нејзино) папа! :D

    Инаку мојава е јануари 2018 родена, ама не ми кажаа дали ќе е во јасли или во прва мала. Не ни прашав :wasntme:
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Може и во прва мала, како за школо.
     
    На duffi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Дека е јануари, тоа ме буни. Веројатно ќе биде со родените таа година, а тоа би значело прва мала. Мојава фактички ќе биде една од помалите деца во групата. Така ги групираат, нели? Според годината на раѓање?
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Засега супер. :)
    Сабајље му се натажило малку по татко му, дека он го носи ама брзо се смирил. А и мм вика плачат повеќето па и он солидарен.:D

    После отиде да го виде, имаат прозорец, си играл. Кога го земав учителката ми кажа дека брзо се заиграл.
    Како капетан е , се он прв.:$
    Бандит е .

    Не знам дали уште не е свесен или брзо ќе се адаптира.
    Ќе видиме.
    Со лесно и на вас.:hug:
     
    На snegulkata, Coco31, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Твојата ќе биде најголема ако оди со 2018. Има деца и декмври 2018. Разлика огромна.
    Имам едно прваче родено ноември.
    Ако раѓам некогаш второ дете ќе темпирам до март да се роди, за да биде тамам и со група во градинка и со училиште.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Па и моето е во ваква група ставен.
    Како на Секси е.
    Роден баш како ти сакаш.:D
     
    На JuLleE и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ќе биде најголема во групата, ко што ти кажа Јуле.
    Мојата е од тие најмалите. Гревче.
    Има деца по 2 години и 7, 8, месеци.
     
    На Lolipop23, JuLleE, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Место поголема, помала сум пишала (facepalm):D Инаку да, разликата огромна е, една година многу значи.
     
    На Coco31, kukla21, JuLleE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Мој совет ти е таму и да остане. Подобро најголем отколку најмал. Слушај паталец:D.
     
    На Coco31, kukla21, pilenka и 2 други им се допаѓа ова.
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    Во градинката на ќерка ми рекоа рано е за топлинки... Патики не и облекувам зошто и се поти ноџето и најпрактично ми е чорапчиња и сандачиња... Смешно изгледа, ама баш ми е гајле, гледам неа да и биде удобно.
    Сабајле ја носам со кола, но ја облекувам со долна маичка на прерамки, маичка по кратки, 3/4 хеланчиња и тенко дуксерче. Секоја мајка знае за нејзиното дете дали му е ладно или не... Секое дете е различно. И ние возрасните исто, наутро јас облекувам тенка наметка и долги пантолони или фармерки, ладно ми е.. А имам колешки што и во кошулче без ракави и е топло наутро. Сите сме мајки... И тие што ги облекуваат по кратки и тие што ги облекуваат по долги. Многу споредби правиме и мудруваме. :)
     
    На MissDior и pianogirl им се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Голем ти е за во најмала група. Таму
    треба да е до наредна година. Што ќе прави во јасли?
    Кај децава се три групи јасли. Во најмалата беше од април до септември, сега е во трета група јасли (веројатно прва мала во други) со масички, нормални креветчиња итн.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На списокот во нашата градинка пишува јасли 9 месеци до 2 години. Групата на дете мое е 2-3 години и сите 2017 родени се.
    Мене чудно ми беше ова 9 месеци до 2 год. Тоа е огромна разлика. Што заедничко имаат?
     
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Две групи се во нашата.
    8-19м
    И над 19.
    Ќе видам како ќе биде па ќе одлучам. Од сите слушам различни совети.
     
    На wannaBeMomma, Coco31 и eli25 им се допаѓа ова.
  14. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Za vozrasta i grupite, mojata e rodena vo januari 2017 a ode vo grupa so decinja rodeni 2016.gemeraciski gledano realno e za prva mala grupa, no i ovaa godins prodolzi i e zapisana vo vtora mala.
    Lani prvicno ja zapisav vo jasli, kade i odgovarase spored vozrasta. Bese 20 meseci i posle 5 dena odenje vo gradinka, doma pocna da lazi, a nikogas nelazela, pocna cuclite od kuklite da gi stava vo usta i da gi smuka, a vo zivot cicla ne fati. Vidov nevido i ja premestiv vo pogolemata grupa, i nepogresiv.
    Kako prvo, dokazano e deka decata najmnogu ucat preku imitacija, gledaat, slusaat i vpivaat kako sungeri. Od pogolemkite deca ke ima sto da nauci, a od pomalite nema sto da uci, imitorajki gi samo poveke ke se unazadiva.
    Vtoro, vo jasli nemaat apsolutno nikakva aktivnost, vo prva mala veke imaat aktovnosti, bojat na listovi, vo boenka, si igraat vo toplote denovi so voda preturaat od edem vo drug sad, ucat pesnicki, ucat prevozni sretsva, gi ucat na disciplina, da se sedi na masa i da se vnimava sto veli ucitelkata. E sega ako pogolemite deca bojat eden cas, tvoeto kako pomalo neka boi 15 miniti, dovolno e, otkolku vo jasli da nema nikakva aktivnost.
    Treto, deka ke go tepaat pogolemite decinja, apsolutno ne se slozuvam, vsusnost se zavisi od ucitelkite. Vo masata grupa uste dve decinja se vikaat kako kerkami, no ucitelkata im naznaci na decata deka "marija" e najmala, deka treba da ja pazat i cuvaat i da ne ja zakacaat, i decinjata zastitnicki se nastroeni sprema nea. Ete primer od pred nekoj mesec, ucitelkata odi vo garderoba da zeme maicki da presoblece ispoteni deca, gi ostava decata na 1 minuta sami, i na izleguvanje veli, deca da ja pazite "marija". Vleguva ucitelkata vo ucilnica i 4 devojvinja se fatile za raka ja zaobilolile "marija" vo krug, i bukvalno ja cuvaat drugo dete da ne ja povredi igrajki si.
    Mojeto dete e premnogu mirno, nikogas ne se tepa, ne mava ne kasa, ne stipe, i sto e najloso neznae ni da se odbrani, ke ja udri nekoj i samo place, pa taka nea i bebe moze da ja natepa, vsusnost bebinjata za nea se i poopasni, nisto nerazbiraat, kubat, apat i stipat.
    Cetvrto, vo pogolemata grupa sigurno ima deca sto se rodeni dekemvri, noemvri, i tie so decata rodeni, januari februari, se razlika mesec ili dva, pa ete drugarcinja na ista vozrast, dovolno e 2 ili tri decinja da ima rodeno vo ovie meseci, vednas ke se vklopat.
    Zatoa moe mislenje od moe iskustvo, decata rodeni vo januari i februari treba da odat vo pogolema grupa
     
    На M.B. и Feodora им се допаѓа ова.
  15. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    А од кај го земате тој ацидосалус? Ни го виделе ни го чуле, во 20 аптеки прашав, во два града. Една ми рече дека го имало пред 10 год, ама сега ни трага ни глас од него
     
  16. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Јас го земав од Зегин пред некој месец
     
  17. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    МАЈКИ не знам за вас ама јас на децава денес им облеков и боди и долги ракавчиња и доле долги и на ноџињата од оние дебелите чорапи со кожно н стапалцето. Во собите им е ладно , кога ги земав во три ладни им беа и рачиња и ноџиња. После градинка идеме на игротека и ги пресоблакам во кратки ама и учителкат рече собите им се ладни . Нос им се растече ... ама и навечер се откриваат само а во вреќа не сакаат , па и навечер ги облеков со боди и со долги пижами , па нека се откриваат , да не ги мислм цела ноќ .за имунитет давав некој сируп ама децата не ми ги сакаат тие пошто им се благи валда , и иако давав на сила пк ми фати вирус едниот па веќе нема да им давам. Може лук д аим давам од имуностимулатори , тоа јадат :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Каде тоа толку ладно? Ај боди што си ставила одоздоле можеби и не е толку страшно штом собите се дотолку ладни, ама рано е за долг ракави и дебели чорапи! И учителката рече дека супер ќе им е на долги ракави? Они знаат најдобро како им е во занималната на децата затоа консултирај се со нив!

    Мојата оди со кратки панталончиња и маички, за во кола од денес носи и џемперче оти се пожалила на ММ дека сабајлето и студи, во градинка го соблекла! Инаку голема е мојата па сама си кажува дали и студи или не, тоа е барем лесно кога одат поголемки во градинка!
     
    На duffi и kostarika им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Во Скопје во сите аптеки го има, последно од Зегин го земав.
    Кај нас се 3 групи јасли, од 9м до годинаипол, од годинаипол до 2 и од 2 до 2ипол, ретко преместуваат. Моето одеше 1 година во јасли 1ва група се вика Бебе и 1 во јасли 3та група Пајче, во најголемата група имаат нормални креветчиња, масички, столчиња, се имаат, многу им е убаво, учеа дури и песнички. Но откако е во големава група, еве 3 недели нецели, он е сменет 300% Факт со поголеми полесно се снаоѓа, повеќе учи, зборува се почисто и почисто... Но кога ќе дојде голема група ќе треба 2 години по ред да оди во иста група, од искуство на другиве пријателки мајки, многу лошо прифаќаат, другарчиња им одат во школо а они пак во градинка, па се решив да не форсирам зошто па нејќам на 5г и 4м да оди во школо.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Дали за роденден во градинка, покрај она за дечињата носите и нешто за учителките? Сок пример??
    Јас мислев само едно атлантис нив да им однесам.
    За дечињава има ќесички и мислам дека ќе останат па можат и од нив да си земат.