1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Ressana

    Ressana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Сум аплицирала за градинката што се наоѓа позади бензинската пумпа Макпетрол во влезот во Скопје во Ѓорче. Од Струга сум инаку и се уште не ги знам баш добро населбите во Скопје :(. Инаку работам во Тетово па ми доаѓа полесно (успут) да ја оставам во градинката при излезот од Скопје
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Таму има малку дечиња, градинката е реновирана, не е лошо. Паметна одлука ти е тоа, зошто лесно ќе стигнеш од Тетово до Скопје по автопат, за пол саат си тука, повеќе време низ Скопје ќе ти треба да одиш до градинка и назад.
     
    На Tajnaotrovna и Ressana им се допаѓа ова.
  3. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Не живеам во автокоманда, живеам во село Булачани. Затоа не знаев дека се три градинки,која од нив е подобра ?
     
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    ОК се сите само се чека многу.
     
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Мајки малиот од крајот на септември почна со градинка. поради разболувања во овие 5-6 недели вкупно што оди, 2 не одеше. за ова време стигнавме да седи од 8-15 до 12.30. ова време без проблем го седи и скоро и да немавме фрка супер прифаќаше од првата недела. НО никако не сака да јаде таму (освен сув леб и тоа само средината) а и за спиење воспитувачкиве ми викаат тешко, што од што не јаде, што од тоа што веќе се привикна да го земам во 12.30.
    како да постапам да го оставам на сила некако не ми иде а и гладен не иде што е уште побитно.. мислам јас сум прва со ваква ситуација ниту да сака да јаде ниту да сака да спие.. :@дали му треба време уште дали до детето е или виспитувачкиве не се потрудуваат доволно не знам.
    совет?
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Мисли си дека си прва. Од старт на септември оди, седи до 12, и конечно еве 2 дена јадел таму. Иначе не јадеше. Трпение малце. Ќе биде.
     
    На Tajnaotrovna и Lady*Bug им се допаѓа ова.
  7. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    А кога е запишување? Извини вака само прашувам но појма немам како што е :|
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас во јануари имав поднесено. Го примија во септември. И тоа со врски.
     
    На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
  9. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Jas vise so gradinka bukvalno vo depresija sum,nejke da ide tamu samo priplacuva i vika sakam da idem doma ,ne si igra so decata ,jade ama pod uslov da ide doma ,go ostavav da spie ,ne zaspiva ,ili ako zaspie se razbuduva brzo i pak ista pesna.
    Mozno li e ni so decata da ne saka da igra ,od revolt ili pak e sramezliv ??Neznam sto da mislam , i da e sramezliv podobro vo gradinka da se socijalizira nego li doma .
    Dajte nekoe slicno iskustvo , sovet .....
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето и од кога иде?
     
  11. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Od negde pola septemvri ide vo gradinka ,vo oktomvri napravi 3 god
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Многу бавно ви иде прогресот, досега требало да го остават за спиење штом не плаче. Сличен беше почетокот на син ми. Значи ништо не сакаше да јаде првите 2 недели, потоа почна само сув леб, но јас го оставав за спиење. Ова со јадењето траеше можеби месец дена, кога еден ден на земањето и реков на воспитувачката да му се скараат за јадењето, да не го молат со убаво, туку буквално да му наредат дека мора да јаде. И така дете си пројаде, првите неколку пати го хранела негувателката и си јадел по цела чинија, сега веќе сам си јадел. Јас и насабајле пред да тргнеме му давам појадок, таму пак си јаде во 8 ипол и за ручек си јаде.
    Нека пробаат воспитувачките, само построго, ако треба нека го искараат малку, дека мора да се јаде јадењето, може ќе упали и кај вас.
     
    На Lady*Bug и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  13. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Можно е после 2 месеци одење в градинка, дете да вреска, да несака да оди?
    Досега беше супер, не дека со мерак одеше, ама не плачеше, супер влегуваше без проблем, само првите два дена плачеше ко почна. Знам има период низ кој секое дете поминува, прво е ок, недела две, па кога ќе сфатат кај се почнуваат драми. Ама ова ептен по два месеци? Аман таман се опуштиш, ете пак плачки
     
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Кај син ми така се случи, одеше без проблем неколку месеци додека еден ден не слушна како друго дете плаче на влегување. После може цел месец вриштеше на оставање, се среди кога му ја сменивме рутината - почна татко му да го носи наместо јас, со него прекина да плаче.
     
  15. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто така, мојов не сака општо да оди оти го терале да јаде и спие. Тоа го знам, нејадач е и неспијач. Ама за вакви плачки после два месеци... Таман реков раат работа ќе барам да почнам, еве дете супер се навикна, сега незнам на шо сум пак (facepalm)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нешто се случило.
    Другарка ја префрли ќерката во друга градинка и ене ја оди со песна.
     
    На Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Мојот почна да плаче по скоро цела година, кога ќе стигневме таму плачеше и се тегнеше по мене. Почна да го носи татко му, друга песна, оди без гајле.
    Прашај воспитачките да не случајно има нешто. Деца се и чробуваат на секој начин да манипулираат од една страна а од друга стдана не знаеме што им се мота во глава. Мене менување во градинка не ми е прва ни логична опција. Прво ова другово да се проба.
    Некои од навиките се ствараат вака рано, за да се знае како се прави во школл
     
    На Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.
  18. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Jas ke spodelam moe iskustvo malovo godina ipol pocna vo septemvri so priviknuvanje ostanuvase do 13 na pocetok imase placki ama brzo prekinaa mu go odnesovme perniceto so omilenata navlaka tamu i se bese super. Od 1 oktomvi pocnav da go ostavam i da prespiva ja imase pernickata se uspal ko od sala. A realno i vospitackite mnogu vlijaat. Site decinja vo grupa kako pristignuvaat gi zemaat vo raka i odma gi zaigruvaat. Probajte so omilena igracka kebence ili slecno da go nadminete problemot. A ova okolu jadenjevo obicno se natprevaruvaat koe kolku ke izede. Ili ako jade nesto po doma prasa pa prati mu vo gradinka.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Не знам во која градинка сте биле вие, овде од дома не даваат ништо. Бар кај нас во нашата градинка. На оставање вчера една мајка праша и и одговорија дека не смеат ништо да примат, јадење па особено.
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Различно е секаде. Пишував и јас дека дозволуваат и кај нас.