1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Мислиш да носи и после дома да си врати?
    Моиве не, ама сум видела носат, мислам во шкафче ги оставаат
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.124
    Допаѓања:
    16.323
    Пол:
    Женски
    Кај нас не даваат да се внесува играчки од дома
     
    На slobodka и PUPICA им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Дозволено е омилено мече, кебе...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Од дома, да. Дозволено е?
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.954
    Пол:
    Женски
    Кај нас не е дозволено, како што велат, поучени од ситуации пред неколку години.
    И ги разбирам и се согласувам со нив.
    Ќе донесе од дома, другарче ќе сака да го види, да си поигра со него, нема да му го даде и општ хаос.
    Кај ќе им биде крајот на воспитувачките ако секое второ си донесе нешто од дома.

    Мојов, а гледам и други, знаат да однесат, ама ги остават во шкаф пред занимална.

    П.С.Од речиси слични причини, изричито не играчки од дома да дадеме како "донација".
    Ќе си ги препознаат, па дај ми го мое е, не твое е...
     
    На M&M, Coco31, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Да, ќерка ми си ја носи Биби куклата и не тргнува од дома без неа. На бегање куклата ни е во ранчето и пак си ја земаме дома.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Па мојот на почетокот си носеше колички ама таму ги забораваше, а ако ги забележеа му ги ставаа во шкафче. А гледам мн деца веројатно поврзани за играчките носат играчки ама не знам дали се со нив цело време не сум обрнала внимание на тоа
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Чим носат не им е забрането :)
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Мислам во тек на утрото им ги земаат и ставаат во шкафче, не сум сигурна
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    И мојата на почеток носеше, зошто со плачки одиме и дозволуваа да.влезе со играчка, но штом се смири и ја ставаат во шкафче.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.978
    Дали ги запишувате во повеќе градинки, па кај ги примат. Јас од 3 ипол месеци го запишав, но многу се чека. Имам уште една блиску градинка, па дали и таму да пробам?
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Зошто да не пробаш?
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Ако можеш, не е лоша идеја.
    Ама еве јас во мојата населба имам 5 градинки, уписот за сите е во една. Значи не можам да одам повеќе пати да ја запишам, документите се на едно место, ќе видат.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.978
    Различни се, не се клонови. Прашав и тоа. Две градинки се клонови,и тие ми се блиску. Третата е друга. Таму кај што го запишав.
    Тенкју :hai:
     
    На kukla21 и Spidy им се допаѓа ова.
  15. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Majki sto davate za imunitet na 3 godisni deca sto odat vo gradinka,cesto se razboluvanje lani koga trgna vo gradinka, denes sakav da kupam Defendil i aptekarkata mu predomisli vika zemi i ribino maslo Moliers, dali da zemam Moliers ili i Defendil?
     
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Ќе мораш да пробаш, сама да одлучиш. Кај секого различно делува некој препарат.
    Кај моево дете Дефендил се покажа одличен. Еве тука читам некој воопшто не го фалат.
     
    На Meckicja, M&M и pepapa им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.229
    Играчки од дома не дозволуваат, зашто се тепаат децата за играчката.
    Но...(секогаш има едно НО) гледам дека на влегување наутро, децата си влегуваат со играчка.
    Моето дете сака да носи, зашто претпоставувам дека таму секој се фали со своето, само таа нема со што:D
    Нашите мечиња и кучиња ја чекаат во кола.

    Многу работи не се дозволени, но се прогледува низ прсти, лично сметам дека тоа е на штета на децата.
    Едно дете јадело само плазма бисквити.
    Едно јаде, 21 дете гледаат:tmi:
    Неубаво.
    Ако носиш, носи цело пакетче.
    На што ќе личи ако сите почнеме да носиме по едно парче од омилената храна на детето ?
     
    На Meckicja, M&M, LiliBoz и 8 други им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.399
    Пол:
    Женски
    Како бе така советуваат во аптека? Функцијата на Молерс и на Дефендил е сосема различна, од каде до каде сега едното е подобро од другото. Стварно се безобразни. Дефендил е имуностимулатор, Молерс е омега препарат. Моментално давам наутро Фиш оил (омега), Дефендил и Вел бејби(мултивитамин бидејќи не јаде), навечер витамин Ц. Многу е, ама тоа е што е, се штитиме, дишеме многу лош воздух.

    Во колку часот ви се закажани дружењата со родители, работилници? Многу лошо време е ова, од 2ипол, ај денес ме пуштија ама за друг пат немам лице да замолам. Навистина неубаво. Ќе спомнам на дружењето да се промени времето ако може, ако не нека им е со среќа, сами нека си организираат.
     
    На Meckicja и M&M им се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И според мене не е во ред носење храна од дома. Од истите причини, не е во ред едно дете да јаде кроасанче затоа што само тоа јаде, а другите да јадат пример манџа. Колку што знам ова во нашата градинка не се пактикува.
    Во приватна градинка каде едно детенце не јадело ништо од спреманото јадење за сите деца, знам дека го земале во кујна и таму специјално за детето се давало посебно јадење- пржен компир. Од една страна жално е да седи гладно 8 саати и ајде нека му спремат тоа што јаде. Од друга страна лошо се учи детето. Стално ќе очекува да биде привилигирано, никогаш нема да прејаде друго јадење (а многу деца прејале се баш заради тоа колкетивно јадење во градинка) и не е добар пример пред другите деца да гледат дека не се сите исти во групата деца.
    Исто милам и за колачи, торти и сл. спремено од дома со повод или без повод, нека нема носење од дома. За овошје, чоколадца и сл. не е проблем и носиме од дома најчесто за роденден.


    За носење играчки не сум нешто против, а и гледам дека пола од децата носат. Носела и ќерка ми, ама се има случено воспитувачката да и ја земе ирачката и дури пред одење дома да и ја врати. Причина - не било време за играчка туку за некоја планирана активност во градинка. И сосем сум согласна да и ја земат играчката.
    Инаку баш пред извесен период ни беше кажано да не носат децата играчки од дома затоа што се закачале меѓусебе и не ги давале на другите деца да ги играат тие играчки. Од тогаш наваму почитувам и не дозволувам ќерка ми да носи играчки.
     
    На Meckicja, VDT2906, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.229
    Секогаш постоеле родители кои мислат дека нивното дете е посебна снегулка и дека светот постои за него, ама се знае каде е границата.
    И моето не јадеше зелка манџа (подварок) на пример, па од глад ја пројаде:lol:
    Плус тоа, 100% сум сигурна дека ако не јаде зелка дека му даваат лепче и јогуртче, некој намаз како замена.
     
    На Meckicja, M&M, Sandrin4 и 9 други им се допаѓа ова.