Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.802
  Допаѓања:
  97.480
  Носат дечињата играчки во градинка? Мислам, кукли, мечиња...
   
 2. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Мислиш да носи и после дома да си врати?
  Моиве не, ама сум видела носат, мислам во шкафче ги оставаат
   
  На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.325
  Допаѓања:
  6.319
  Пол:
  Женски
  Кај нас не даваат да се внесува играчки од дома
   
  На slobodka и PUPICA им се допаѓа ова.
 4. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.485
  Пол:
  Женски
  Дозволено е омилено мече, кебе...
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.802
  Допаѓања:
  97.480
  Од дома, да. Дозволено е?
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 6. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  82.697
  Пол:
  Женски
  Кај нас не е дозволено, како што велат, поучени од ситуации пред неколку години.
  И ги разбирам и се согласувам со нив.
  Ќе донесе од дома, другарче ќе сака да го види, да си поигра со него, нема да му го даде и општ хаос.
  Кај ќе им биде крајот на воспитувачките ако секое второ си донесе нешто од дома.

  Мојов, а гледам и други, знаат да однесат, ама ги остават во шкаф пред занимална.

  П.С.Од речиси слични причини, изричито не играчки од дома да дадеме како "донација".
  Ќе си ги препознаат, па дај ми го мое е, не твое е...
   
  На M&M, Coco31, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.124
  Допаѓања:
  20.944
  Пол:
  Женски
  Да, ќерка ми си ја носи Биби куклата и не тргнува од дома без неа. На бегање куклата ни е во ранчето и пак си ја земаме дома.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Па мојот на почетокот си носеше колички ама таму ги забораваше, а ако ги забележеа му ги ставаа во шкафче. А гледам мн деца веројатно поврзани за играчките носат играчки ама не знам дали се со нив цело време не сум обрнала внимание на тоа
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.802
  Допаѓања:
  97.480
  Чим носат не им е забрането :)
   
 10. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Мислам во тек на утрото им ги земаат и ставаат во шкафче, не сум сигурна
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ambra20

  Ambra20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2017
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  И мојата на почеток носеше, зошто со плачки одиме и дозволуваа да.влезе со играчка, но штом се смири и ја ставаат во шкафче.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  3.801
  Дали ги запишувате во повеќе градинки, па кај ги примат. Јас од 3 ипол месеци го запишав, но многу се чека. Имам уште една блиску градинка, па дали и таму да пробам?
   
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.802
  Допаѓања:
  97.480
  Зошто да не пробаш?
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.910
  Пол:
  Женски
  Ако можеш, не е лоша идеја.
  Ама еве јас во мојата населба имам 5 градинки, уписот за сите е во една. Значи не можам да одам повеќе пати да ја запишам, документите се на едно место, ќе видат.
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  3.801
  Различни се, не се клонови. Прашав и тоа. Две градинки се клонови,и тие ми се блиску. Третата е друга. Таму кај што го запишав.
  Тенкју :hai:
   
  На kukla21 и Spidy им се допаѓа ова.
 16. pepapa

  pepapa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  885
  Majki sto davate za imunitet na 3 godisni deca sto odat vo gradinka,cesto se razboluvanje lani koga trgna vo gradinka, denes sakav da kupam Defendil i aptekarkata mu predomisli vika zemi i ribino maslo Moliers, dali da zemam Moliers ili i Defendil?
   
 17. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.670
  Пол:
  Женски
  Ќе мораш да пробаш, сама да одлучиш. Кај секого различно делува некој препарат.
  Кај моево дете Дефендил се покажа одличен. Еве тука читам некој воопшто не го фалат.
   
  На M&M и pepapa им се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.222
  Допаѓања:
  266.323
  Играчки од дома не дозволуваат, зашто се тепаат децата за играчката.
  Но...(секогаш има едно НО) гледам дека на влегување наутро, децата си влегуваат со играчка.
  Моето дете сака да носи, зашто претпоставувам дека таму секој се фали со своето, само таа нема со што:D
  Нашите мечиња и кучиња ја чекаат во кола.

  Многу работи не се дозволени, но се прогледува низ прсти, лично сметам дека тоа е на штета на децата.
  Едно дете јадело само плазма бисквити.
  Едно јаде, 21 дете гледаат:tmi:
  Неубаво.
  Ако носиш, носи цело пакетче.
  На што ќе личи ако сите почнеме да носиме по едно парче од омилената храна на детето ?
   
  На M&M, LiliBoz, eli25 и 7 други им се допаѓа ова.
 19. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.698
  Допаѓања:
  48.023
  Пол:
  Женски
  Како бе така советуваат во аптека? Функцијата на Молерс и на Дефендил е сосема различна, од каде до каде сега едното е подобро од другото. Стварно се безобразни. Дефендил е имуностимулатор, Молерс е омега препарат. Моментално давам наутро Фиш оил (омега), Дефендил и Вел бејби(мултивитамин бидејќи не јаде), навечер витамин Ц. Многу е, ама тоа е што е, се штитиме, дишеме многу лош воздух.

  Во колку часот ви се закажани дружењата со родители, работилници? Многу лошо време е ова, од 2ипол, ај денес ме пуштија ама за друг пат немам лице да замолам. Навистина неубаво. Ќе спомнам на дружењето да се промени времето ако може, ако не нека им е со среќа, сами нека си организираат.
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 20. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.644
  Допаѓања:
  24.143
  И според мене не е во ред носење храна од дома. Од истите причини, не е во ред едно дете да јаде кроасанче затоа што само тоа јаде, а другите да јадат пример манџа. Колку што знам ова во нашата градинка не се пактикува.
  Во приватна градинка каде едно детенце не јадело ништо од спреманото јадење за сите деца, знам дека го земале во кујна и таму специјално за детето се давало посебно јадење- пржен компир. Од една страна жално е да седи гладно 8 саати и ајде нека му спремат тоа што јаде. Од друга страна лошо се учи детето. Стално ќе очекува да биде привилигирано, никогаш нема да прејаде друго јадење (а многу деца прејале се баш заради тоа колкетивно јадење во градинка) и не е добар пример пред другите деца да гледат дека не се сите исти во групата деца.
  Исто милам и за колачи, торти и сл. спремено од дома со повод или без повод, нека нема носење од дома. За овошје, чоколадца и сл. не е проблем и носиме од дома најчесто за роденден.


  За носење играчки не сум нешто против, а и гледам дека пола од децата носат. Носела и ќерка ми, ама се има случено воспитувачката да и ја земе ирачката и дури пред одење дома да и ја врати. Причина - не било време за играчка туку за некоја планирана активност во градинка. И сосем сум согласна да и ја земат играчката.
  Инаку баш пред извесен период ни беше кажано да не носат децата играчки од дома затоа што се закачале меѓусебе и не ги давале на другите деца да ги играат тие играчки. Од тогаш наваму почитувам и не дозволувам ќерка ми да носи играчки.
   
  На VDT2906, Sexybaby86, Cka и 5 други им се допаѓа ова.