1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Кај нас не сум задоволна со една негувателка што е пред пензија. Останатите што ги знам се ок, досега. Овие денови имало одвај десетина деца во цела градинка, од сите возрасти. Нормално дека ќе ги соберат сите заедно. И јас така би направила.
    Од среда пак ќе биде по старо. Немаше никакви најави за распуст и спојување на групи. Градинките не потпаѓаат под министерство за образование, вработените немаат колективен одмор како во училиштата.
     
    На eli25, CameliaMiller, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Во нашата градинка работат во три смени. Прва смена, меѓу смена и дежурство (тие остануваат до 18.
    Нема правило, колку пати ја имам видено воспитувачката како останала дежурна со дечињата, па ги испраќа до врата.
    Луѓе, мора да сфатите дека работата со деца е најосетлива и дека не може да работат по 8 саати и не може да остануваат прекувремено. Плус, не си го смислиле сами работното време па да фрлате со камења по нив.
     
    На mimiiiii, CameliaMiller, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не реков не работат доволно, аман! Реков дека кога некој користи одмор имаат простор да се поктиваат. Како и во приватен сектор. Него, вие од државен немате осет за тоа. Ако некој нема на работа, тоа е, дојди за 10 дена, колешката не е тука!
    Значи воспитувачите може да останат кога има потреба. Како и сите во општеството.
    А за кој колку работи ич не му се секирам и љубоморам. За 21к гарант (facepalm)
    @Annath и тука е така. Ротираат со дежурства негувателките. А зошто да нема воспитувач после 13ч? Кога ќе станат од спиење ништо не прават. Ај некои имаат можност да земат дете порано, а оние до 18 што мора да седат?! Од 2.30 кога ги будат до 18 е многу време.
     
    На eli25 и Cosmi им се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кај нас од над 40 деца, само неколку одеа деновиве. Син ми па пресреќен зошто ги споиле. Бил во другата занимална, имало таму други играчки, играл со комшичето топ. Од среда не знам како ќе биде.
    Во главно немам проблем ако прават реорганизација поради нивни отсуства, штом гледам дека е ок организирано и на детето му е добро.
     
    На referentka и PUPICA им се допаѓа ова.
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Во нашава градинка до 13ти се споени и оваа година. Од 31ви почнаа
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Проблем е што со притисоци ( да не ги носиш) прават помали групи. Инаку што ќе може да се спојат групи ако сите си ги носат децата најнормално како и секој месец.
    Ако имаш баба дома автоматски те планираат дека нема да го носиш ако го однесеш ќе те гледа накриво цела година.

    Секоја планина своја тежина.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Знаат дека имам на располагање две баби и ниту една не ме гледа попреку:!:
    Напротив.
    Често ми коментираат, "алал да ти е, не попушташ, баба за баба, градинка е градинка".
    Дете оди во градинка од 1,5 год, и од среда ќе оди регулар.
    И во петокот беше, со само уште две деца од неговата група, споени со помалите.

    По се изгледа нашава градинка (персоналот) е најдобра во цела држава:wasntme:
     
    На Sexybaby86, ivi1987, kikin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ама зошто генерализираш. Викаш знаат дека имаш, прават притисок. Кажи дека во вашата градинка е така. Цела дискусија се разви за поедини случаи. Па персоналот бил ваков , таков. НЕ, во таа градинка конкретно е таков.
    Во нашава градинка знаат дека имам на располагање дупли баба и дедо. Со сигурност знаат затоа што они ми ги земаат децава во два, па никој никогаш не ми рекол да си ги чувам дома. Како што кажав погоре вчера беа многу малку деца и групите беа споени, па моиве си беа во градинка и никој ништо не рече, ниту ме погледна на криво. А беа затоа што трчаат од сабајле за во градинка , сакаат да одат.
     
    На M.B., Sexybaby86, ivi1987 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Неделава самите родители не ги носеа децата, и без притисоци. Кај мали од 8 беа 3 дечиња, а ете никој во ниеден момент не помисли да каже да не ги носиме. И наредната недела ќе биде така - сите со поголеми деца на распуст и помалото го чуваат дома, а куп луѓе користат и одмор и одат на зимување. Едноставно периодот е таков.
     
  10. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    4.871
    Пол:
    Женски
    На целава дискусија би сакала само едно да кажам - нека бидат пресреќни оние родители кои се задоволни од персоналот и имаат доверба во нив, без никаква позадина. Тие се стварно за ценење и почит. Јас такви би ги наградувала не за "циле миле" да им правам него за фала да им кажам и колку сум им благодарна што ми чуваат дете.
    Но целава приказна има и спротивен крај - има персонал кој така добро ги "работи" родителите и пошто станува збор за дете ќе си ќутиш и траеш и ако треба и дома до негови 6год ќе седиш, пошто тие ја имаат моќта, уиграни се и работат државна работа.
    Сите се луѓе и секој заслужува одмор ама у Мк фали култура пред се, и не само во градинките, сегде нешто не штима и додека викаме "тоа е" останува само ние жените да вергламе на форум :D
     
    На ^angel^, Lolipop23 и An-na им се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    А озбилно, шо е финтата воспитувачите шо се на работа само од 06-13? Не сум иронична, стварно ме интересира :|
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имаат најтешка работа.
    И не се сите од 6. Само една што е дежурна.
     
    На ocicka2014 и fana им се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    После нема воспитување само негување :)
    Воспитачките го имаат само делот на учење. Нема менување пелени, хранење итн
     
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Да не се преучат децава, да. Многу ќе му дојди учење и после спиење :rofl: (facepalm)
     
    На ocicka2014, LiliBoz, kikin и 3 други им се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нашата ги храни. И најчесто е сама за појадок.
     
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Епа силом приликом, иначе у работни обврдли не им е тоа. Да се плус две ко кај моиве нема да пипа.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кога доаѓа од 10 негувателката, а појадок е од 8.30, што да прави?!
    Јас не знам како успева сама да ги нарани. Мора да има уште бар една.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Епа тоа ти викам, мора. Веројатно повеќето јадат сами, па затоа успева.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Нашата е сама на појадок. Јасли, не јадат сами. 10 деца се. Изиграва октопод.

    Иначе кај нас се менуваат прва- втора смена. Таа што поручек го испраќа, сабајље го пречекува.
    Едната е до 13. Втората доаѓа од 10. Уште баба ми кога беше вака одеше.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Во јасли ако мислиш на јасли првата најмала група ги хранат едно по едно. Седи учителката со тањир и детето пред неа. Во следната група кај што е ќерче дел надат и сами, она е меѓу нив. Сега на крај од мес ќе прави 2. Има поголеми и помали од неа во групата.