Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

 1. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.174
  Допаѓања:
  24.556
  Пол:
  Женски
  За во градинка ли? Јас ставив лижалка, чоколатце и тортичка. Сакав сокче место тортичка ама не ми го собираше во ќесичките.
   
  На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  3.190
  Јас ставав тортица, лижавче и по едно балонче... Се утепале од дување:)
   
  На Mimmi39, Girl-Rabbit, kavadar4anka и 2 други им се допаѓа ова.
 3. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.480
  Допаѓања:
  4.655
  Пол:
  Женски
  Јас преед неколку недели правев и не правам никогаш од тие класичноите торти туку им полнам украсни чашки со различни работи. Во секоја чашка ставав лижавче, крем бананче, по две мали чоколодца (од КАМ оние што беа со дедо мразовци, еленчиња и слично), кики бонбона и по еден балон. КОга дете носи од градинка парче од таа хартиената торта во неа обично има по две-три работи (крем банана, едно мало чоколадце и/или балон). Во тортите нема место за повеќе.
   
  На M&M и kavadar4anka им се допаѓа ова.
 4. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.836
  Допаѓања:
  12.753
  Пол:
  Женски
  Јас порачав готова хартиена и тие си ги полнат. Парче чинам дека беше 30 денари а внатре имаше лижалк, крембананка и чокобисквит мал мислам. Ме мрзеше да се акам да купувам, да правам и вака порачав од тие страните по фб, хартиени торти. Си имаше по едно за секое детенце (додуша повеќе имаше зашто дента не биле неколку деца ама тетките си ги зедоја дома 10ина парчиња), :rofl:
   
  На Lolipop23, kavadar4anka и fana им се допаѓа ова.
 5. kavadar4anka

  kavadar4anka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  946
  Допаѓања:
  4.190
  Пол:
  Женски
  На pilenka, Lolipop23 и kikin им се допаѓа ова.
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.713
  Пол:
  Женски
  @FreeMind еве тука, да не ме караат и преместуваат :)
  Јас имаж баба сервис до март, после мора во градинка. Не знам колку поддршка ќе ти бидам, знаеш дека јас сум луда. Да пројде адаптација, и ја оставам, плачела или не, нека се снаоѓаат воспитачките. Не сум трошела многу енергија во размислување на темава.
   
  На TeddyGrey и FreeMind им се допаѓа ова.
 7. FreeMind

  FreeMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  3.896
  Допаѓања:
  17.565
  Пол:
  Женски
  :rofl:
  Баш ти ми требаш вака да ме охрабриш. Јас и немам некој избор мора да иде сакала или не нема друг кој да ја чува.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.713
  Пол:
  Женски
  Јас бев во една градинка да прашам како им е редот, и таа ми вика не се секирајте може да влезе родителот со детето за адаптација. А јас и викам "а ако речам не влагам снајдете се, ќе ја примите ако вришти?" :D разбирам да се оди полека, еден ден пола саат, друг ден саат, ама 3 недели сигурно нема да седам таму пред врата. Да научи која е учителката и готово, нека се снаоѓаат после. Јас дома чувам ред цела година, поспремно дете нема да имаат никогаш, само треба да и зачуваат редот и топ ќе си биде, ич не се секирам.
  Освен од вируси и настинки, општо од сите мајки имам позитивни искуства од градинки, тоа човече сака другарчиња, најдобро да не е затворено со мама или баба дома цел ден.
   
  На Girl-Rabbit, Bibi30, Coco31 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.263
  Допаѓања:
  16.374
  Пол:
  Женски
  Блазе тебе :)
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  5.713
  Пол:
  Женски
  Нормално е да се припремаш психички за некоја промена, ама не вреди предвреме да се нервираме. Ако помине добро, џабе сме се нервирале, ако оди потешко секако ќе се нервираме кога ќе дојде редот.
   
  На pepapa, Elenche87, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
 11. derjus

  derjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2018
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  колку време треба да се адаптира 12 месечно бебе во јасли? ќе почнам наработа па ме фаќа трема:( уште цица како ќе издржи без млеко , што е дозволено да се носи од дома?
   
 12. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.951
  Допаѓања:
  108.611
  Како се адаптира е сосем индивидуално.
  Мојот само првата недела одеше до 12. Првиот ден само седеше еден час.
  После од 8-12. Учителката инсистираше вака.
  Ако има проблем, секако ќе звоне да го земеме.

  Од дома носам АД. Кај нас дозволуваат. Во некои градинки не даваат ништо. Што има таму , тоа се јаде и нуди.
  Ќе се навикне побрзо отколку ти . Ќе гледа што прават другите деца, ќе повтара и он.
   
  На Girl-Rabbit, karak, derjus и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.407
  Допаѓања:
  6.173
  Пол:
  Женски
  Кај нас првиот ден 2 часа, па после 4 дена до 12ч. И од втората недела со спиење.
  Јас бев цела прашалници како ќе заспие без мене и цице, ама секоја чест за негувателките.
  Ако има некаков проблем одма ми звонат, на пр. температура, ако плаче без престан итн
   
  На Girl-Rabbit, derjus, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.449
  Ова кај нас? Баш се чудев каков е периодот на адаптација. Колку денови по колку саати и сл.
   
 15. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.951
  Допаѓања:
  108.611
  Да, кај нас.
  Вака оди адаптацијата скоро секаде како што читам тука.
   
 16. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.657
  Допаѓања:
  29.153
  Пол:
  Женски
  Адаптацијата зависи од градинката, персоналот и самото дете.

  Искрено јас не ги прашував многу кога и колку да го оставам, туку си го следев детето.
  Првиот пат кога се адаптираше лани во Мај - веќе третата недела беше со спиење. Првиот ден 45 минути, вториот ден 1,5 час, потоа до спиење. Втората недела го носев од доручек до спиење и веќе после третата недела недела со спиење.

  Вториот пат во Ноември после 4,5 месеци пауза, веќе до крајот на првата недела го оставав со спиење. Кога им кажав дека ќе го оставам на спиење, таму ми изреагираа демек рано да не му е, ама ете се покажа кај него дека не беше рано.
  Ама моето дете не правеше многу проблем. Не дека не плачеше, ама брзо се навикна. Вториот пат не плачеше воопшто. Знаеше да прокенка наутро дека не сака да оди, ама таму си влегуваше без проблем. Еве и утрово дома ми вика “мама не сакам да одам го гадинка“, па тука се објаснуваме дека мама мора да оди на работа и дека оди да си поигра со другарчињата, па дека ќе го земе баба, а после дека ќе си дојдат и мама и тато да си играме. кога стигнуваме таму, му облекувам топлинки и го пуштам сам си влегува во занимална.

  На другарка малиот пак во друга градинка и после првиот месец уште беше од после доручек до спиење. Делумно заради неа, делумно заради персоналот што не се потруди.

  Е сега имам друг проблем, ако може така да се нарече, па ако некој има искуство да ме посоветува.
  Утрово учителката ми кажува дека не ја слушал секогаш. Ми вика не е страшно, ама демек знае да се инаети. Ме изиритира дека ми искоментира демек разбирала зошто бил дете чувано дома. И кажав само дека јас дома не му дозволувам да прави што сака, а саква да и кажам дека треба она да си направи ред со него, ама ова второто го преќутев.

  Е сега, дали да му зборувам дома дека треба да ги слуша во градинка или да оставам они сами да си постават ред со него? Не е он бељаџија, ама и дома знае некогаш да се заинаети понекогаш. Ама ова делумно и карактер е.
   
 17. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.449
  Мене ми е проблем шо нема да можам јас да ја зимам. Во моментот ја чуваат бабите и ние би ја носеле а некоја од нив би ја зимала. Се надевам дека ќе се навикне брзо за да ги ослободиме бабите. Ама, искрено, не верувам дека за помалку 3-4 недели ќе навикне да преседува цел ден таму. Шо знам...
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.657
  Допаѓања:
  29.153
  Пол:
  Женски
  Кај мене го зимаат во 3 моите. Додека не се пожалат така планирам да тераме.
   
 19. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.449
  Неам таква опција, ние сме до 4 на работа, а бабите штом ги распуштиме нема да доаѓаат кај нас (живееме во различни градови). Тоа и е целта со пуштањето во градинка, да не ми седат мајка ми или свекрва ми кај нас со недели.
   
 20. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.263
  Допаѓања:
  16.374
  Пол:
  Женски
  Ќе седи 9 часа во градинка. Како сите деца впрочем. Не те сфаќам за каков проблем станува збор тука?
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.