1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. UNA MUNA

    UNA MUNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Не да те разбирааааммм. Моево е мало 2,5 години е,ама ова му е 10 воспитувачка за година и пол.Абе детево никако да прифати,ама и да сум искрена како и да не се трудат да ги прилагодат,или може кај нас случајов да е таков. Една дојде друга замини трета седи 4 недели,па нова.Сопругот мој велеше не знам ни на кој да го дадам ни од кој да го барам. Сега летово сите ги сместија во две градинки,дека мал град сме абе хаос.Се мислиме за приватна.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Не сакам веќе да пишувам искрено во темава, ама ајде. Мојава од септември оди и еден период таман се навикна и ја засака градинката. Не знам што се случи ама преку ноќ се смени и веќе не сака да оди секое сабајле е со плачење. Со вриштење. Јас мислев дека вината ми е во детето. Пошто си признавам малата не ми е цвеќе. Ама сфатив дека ако 30% вината е во неа, 70% е до нив. Па тие не се трудат. Лесно е дете што плаче да му го пренасочиш вниманието, не треба ние да ги учиме. Тие знаат и умеат како треба со деца.
    Сега брзо еднаш кога бев да ја земам, надвор видов една од хигиеничарките и ми вика си правеле муабет со ќерка ми викам па зарем седи со тебе па другите деца легнаа таа почна да плаче и влегов да не плаче во занимална и си правевме муабет.
    А тие ваму негувателките ми продаваат ветер и магла демек пробувале да ја заспијат а тие уствари чекаат да дојдам и да си ја земам. И најлесно е остави го детето да плаче.
    Ајде од септември оди во прва мала па се надевам подобро ќе биде. Ако е пск исто ќе барам друго чаре.
    Пошто оваа одговорнава си е со нив поврзана, лично таа неколку пати ми вели а да си ја чуваш малку дома.
     
    На mona2022, Coco31 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Баш така е, не се замараат во јасли посебно ич. Ако едно детенце плаче може да го смират, да му пренасочат внимание и сл. А не само се научиле дојди земи го, е не доаѓам! Веќе се досадни со истиве финти.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Јас се чудам по кој основ ги вработуваат. Па за да работиш во градинка треба да сакаш деца, и да имаш трпение. И да ги засакаш децата како втора мајка. А не кога ќе ги сретнеш на улица некаде да ја смениш страната. Да, токму ова ни се случи. Кога шетав со ќерка ми.
     
    На H.VAGA, mona2022, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.
  5. UNA MUNA

    UNA MUNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    И јас си мислев да ти кажам дека е до моето дете.Ама не било.Очекуваат баш сите деца ама баш сите по исти терк да функционираат. Па не се сите исти. Ние кога го носеме гледаат на тв пред да се соберат сите,2-3 пати кога го земаме порано пак се пред тв. Играчки имаат буквално од јас кога одев во истата градинка. Собиравме кој што има од дома.
    Моево имаше и период кога буквално не знаеше која сега му е учителка,и родителски викавме дека постојано ги менуваат,директорката си е на ставот дека децата мора да се цитирам “челичат“. Да се ЧЕЛИЧАТ деца до 2 години?! Па никаде не слушнав што тие прават за да се прилагодат дечињата,а оправдувања дека болни ги носиме,дека кашлаат,дека плачат, еден куп. Епа смени им 10 воспитувачки во просторија во која со закон најмногу треба да има 15 деца на две вработени,а имаме 24 во група и неретко ги поврзуваат двете јаслени групи па нема да се разболувале.Само не ми е јасно како бе никој не ги контролира? Инспекција,некој надлежен да погледне? Психолог педагог да поседи со детенцето да види во што е проблемот?
    Ќе плакаме сега приватна,ако веруваш 4 ден веќе без плачење одеше.
     
    На mona2022 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  6. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    6.343
    Пол:
    Женски
    Ги вработуваат по основ партија, а за градинка не би смеело било кој да се вработи. Еве јас пример за ниедни пари не би работела во градинка.
     
    На mona2022, KuklickaSk и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  7. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Ете и мојот имаше период каде што спиеше, сега влегува во фаза дека не сака да спие во тоа време, туку заспива ко ќе го земам и така функционираме.Но ниту еднаш не се случило да плаче таму кога сите спијат. Воспитувачките си го занимаваат или сам си игра. Но така насила да спиеш или да го тераат, а него не му се спие не се случило.
    Златна приватна градинка. Да беше вака во државна тешко него ќе беше како шо еве не сака да спие.
    Дете треба да оди насмеано во градинка и ко ќе го земаш да не сака да си оди. Треба да му е исполнет денот со игра и активности. Треба да се погодени и воспитувачките и дечињата. Да има некој ред.
    Запиши го во приватна, не се замарај.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    453
    Колку често ви се поболуваат децата? Ја пуштив малава на 9 месеци, по 7 дена одењенв градинка болна е. Во еден месец 2 пат. Незнам вака што ќе правиме
     
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Моето е од тие поболежливи. Се случува и после трет ден да се врати со растечен нос. Па да се искомплицира до опструкции.

    Максимум што издржала е неполни 3 недели. Генерално во овие 9 месеци што оди нема месец да не седела дома. Така да само трпение. Се надевам и јас од есен ќе е и кај нас подобро.
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ne znam koj

    Ne znam koj Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2023
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Zeni
    Iskustvo so gradinka Buba Mara vo Novo Lisice?Treba da pocneme od Septemvri vo gradinkata sto e vo Reonski?
    Kako se vrabotenite,kakov e odnosot kon decata...?
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Моето оди во стариот дел. Вработените се супер и во јасли и во прва мала. Немаше правење филмови додека траеше адаптација, сами си зголемуваа време. Иако не бил делен од нас, релативно добро ја поднесе адаптацијата.
    Никогаш не се вратил со црвено газе, прљав од јадење или да искачал со плачки.
    Само најдобро можам да кажам, со оглед на тоа што све имам исчитано тука.
     
  12. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    453
    Takov bese sin mi. Dve nedeli odese vo gradinka 3 nedeli so opstrukcii. Ama kerkava ne izdrzvit ni 1 nedela zdrava, plus i pravev labaratorija vo maj toe globulinite sto se zadolzeni za odbrana na organizmot bea niski. I sega se plasam dan ima nekoj vroden deficit na imunitet. Mnogu crni scenarija niz glava mi se izvrtija. Fala na odgovorot
     
  13. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Искрено не сме правеле никакви испитувања плус, не ми се завртело тоа во глава. Да видиме од септември како ќе е, па ако продолжи и јас ќе испитувам.
     
  14. Ne znam koj

    Ne znam koj Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2023
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Fala na iskustvo.
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Од март оди до пред еден месец беше болен на секои 10тина дена. Ужасно тежок период, да не се повтори. Јас бев на раб да го отпишам ама тука на форум ми даваа поддршка да издржам. Среќа не е закачил некоја бактерија или бронхит, антибиотик никогаш досега не пиел. Ама секој вирус си го одлежа квалитетно со по 4-5 дена температура
     
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Ама тоа е нормален процес на градење имунитет. Го пројдов со едно, сега со второво пак.
    Првото така почна, една недела градинка, една дома. На крај по лекарска грешка заглавивме со многу лоша ушна инфекција во болница и операција. Пауза 3 месеци заради операцијата (во меѓувреме вакцинирав за стрептокока зошто за него не беше задолжителна по календар, само што се воведе). Кога почна пак имаше период пак 1-2недели градинка, 1-2дома и после 2-3месеци стабилизираше и беше многу подобро.
    Малово исто, стартуваше во март со 3 недели без престан, па почна 4-5 дена градинка 1недела дома. Се вртевме во круг, два пати и бронхит направи. Еве го сега последно 4 недели без престан врза. Ќе тераше веројатно уште, ама го повлеков зошто се спремаме за одмор.
    Не брзајте со непотребни испитувања.
     
    На mcokolada, Mother of 2boys, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Zfer

    Zfer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Искуства со градинка Пинокио- Корчагин за јасли ?
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Малото не иде во градинка уште, има 10месеци и секои 2 до 3 недели е болен. Брат му оди во градинка, ќе се закашла еднаш, а малово после 2 недели инхалации.
    Ќе зајакнат ваљда.
     
  19. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    17.539
    Ист беше и мојот бебе.
    Сестра му идеше во градинка, неа носе ќе и затече, тој со температури. Секоја втора недела имаше нешто. Така некаде до година ипол.
    Тргна во градинка на 2ипол и еднаш во два месеци ќе закачи нешто лесно што го поминува од нога.
    За утеха ти пишав , ќе зајакнат.
     
    На KuklickaSk и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  20. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Ве молам искуства за градинка “Весели Цветови”- Мимоза… (група 3-4 треба да почнеме). Ме интересира општо за градинката и за воспитувачките и нивниот однос. :):inlove: