1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Nadja.91

    Nadja.91 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам имаме 4 години досега не сме посетиле стоматолог дали да ја однесам на контрола?Има навистина преубави заби и знам дека е време.

    И дали му давате на вашите деца флуонатрил?Јас досега не но се консултирав со стоматолог и ми рече дека е добро да се дава.Па планирам да почнам и јас.
     
  2. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми има скршено два заба, сега има 5 години, бев кај 2 стоматолози едниот вели дека кога ќе пораснат новите запчиња, ќе паднат сами тие, а другиот ми кажа дека ќе треба да се извадат, ќе го боли ли ако треба да ги вадат? Не сакам да се исплаши... Какво искуство имате вие со тоа?

    @Nadja.91 Однеси го, чисто една контрола да го видат детето, а и да не се плаши подоцна од стоматолог, да стекне навика. А што е тоа флуонатрил, за што се користи?
     
  3. Nadja.91

    Nadja.91 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Флуонатрил се препорачува за јакнење на забите и спречување од појава на кариес.Може да се користи од најмала возраст кај деца,ама јас од сега ќе почнам да и давам.
     
    На kikica14 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од Флуонатрил, доволен е флуорот во пастите. Не ги трујте децата непотребно, флуорот се таложи и кај што не треба, не само во забите.
    @kikica14 ќе паднат забите кога ќе им дојде време. И да не падне некој дел, полесно е да се извади кога ќе се поголеми, вака само ќе го трауматизираш.
     
    На Lolipop23 и kikica14 им се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    @Annath јас за малата користам само гелот на Веледа. Нема напишано состав на тубичката, ама претпоставувам нема флуор. Никако не можам да ја научам да плука, па Веледата ми е најбезбедна варијанта. После ѝ ставам од тут мусот. Него го користам навечер пред спиење. Дали мислиш дека е доволно ова за да ги зачуваме здрави забите? Или треба нешто плус?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Доволно е. Правилна и редовна хигиена, тут мусот и редовни контроли на стоматолог се доволни. Ако сепак има проблеми со забите, по препорака од стоматолог се применуваат и други средства/методи.
    Џвакање на храната, избегнување на индустриски преработена храна и слатки, без газирани и обични сокови, и секако без цуцли и шишиња со цуцла до поголема возраст.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Majki koga izlagaat petki? I dali e mozno pun nos i grlo so slaem cela nedela i denes 37.2 da e od toa so ok drugi rezultati? Do sega ne sme imale problem pri vadenje na zabi
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Може, мојава така ги извади. Возраст нема точна. Мојава на година ги имаше сите од кец до петки, кај други на 2-3 години им пораснале.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Мислам од 23м им е периодот за растење
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majki cerka 4ipol godini od sekogas imala ubavi zdravi zabi, pedijatrata mi vika nema potreba od stomatolg.
    Vcera zabelezav kaj posledniot zab ima meso od nepcata poteceno i i smeta koga Jade,ja nosev vo apteka i dadoa edna voda da mie protocollo infekcija i mi vika deka ke i pomine toa oti e od zapceto sto trebalo ubavo da izleze...
    Pedijatrata na odmor(facepalm)stomatolog treba nekolku meseci da sé caka(facepalm)

    Nekoj iskustvo? Soveti@Annath ?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Се надевам дека досега е поминато. Можеби е инфекција, рано е за нови заби, некаде накај 6 години ќе почнат да растат. Ќе помине, ништо страшно.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.480
    Пол:
    Женски
    Мајки како успевате да им ги миете забите на малите? Почнав уште од 4 м кога излезе првото запче и тогаш интересно и беше и и годеше на непцата да се чеша со четката и да ја гризе. Сега никако не ми дозволува убаво да и ги исчеткам, ја стега устата, бега, мава. И ја давам четката јас дури си ги мијам, па демек она мене, јас нејзе, ама за 2 секунди се трга. На двојките има како потемнети дамки и ми е страв скроз да не и се расипат. Благо јаде многу ретко, уште цица, сокови никогаш нема пиено, само вода. :(
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно како успевате да им ги миете забите ако некој може подетално да обајсни?
    Оти мојот ако му ставам паста ја голта одма и сака па паста да јаде (facepalm)
    А веќе има од 1 до 5 скоро сите заби му се извадени.
     
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Витамина, јас ѝ ставам на Веледа паста, односно гел. Не мора да се исплука. Досега немам сменето со друга. Уште место да плукне, вика само "пу" (facepalm) После ѝ давам вода да се напие.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас давав на почеток на chicco со банана вкус, и убава и беше и не ја плукаше.
    А сега користиме lacalut детската, и таа може да се голта.
    Мали се, не знаат да плукаат.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не може да се голта, со флуор е. Ако не знаат да плукаат децата, задолжително паста без флуор.

    Јас на малото му мијам заби така што татко му го држи, јас му отворам уста и тријам. После му ја давам четката сам да си ги мие, само на предните заби се фокусира. Има денови кога не сака, но упорна сум и на крајот попушта.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @Annath ај те молам кажи ми дали органската паста за заби од Билка 2+ е добра? Или може е подобра од Веледа?
    И ако може д ами каже некој што е тоа тут мус? :?:
    Имаме 3 години и 10 месеци. Има убави заби но ја однесов на стоматолог за да стекне навика. Па испадна дека на петката (или четворката) има кариес. Сега ја припремам психички дека треба да го поправаме па ќе ја носам повторно. Иначе тој заб тебал да стои до 10 години :| се надевам ќе издржи...
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Добра е, ја користев за големиот, само вкусот и е малку гаден, ама тоа до детето е, дали ќе прифати или не. Тут мус е ова
    [​IMG]

    Пена на база на млечен калциум за санација на почетни кариозни лезии и за заштита на забите. Не е за деца алергични на млеко и млечни производи. Јас ја користам за малото место паста за заби и не ја измивам. А кај големиот повремено ги премачкувам новите заби што му излегоа и што уште му растат.
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот. Претпоставувам ги има во аптека, ќе си земеме одма. Туку, прво се четкаат со паста, па потоа се мачка со тут мус? И дали се мачка секоја вечер или провремено?
    Да се едитирам: Имаш пишано вие како ја употребувате, прашањето ми е за 4 годишно дете како да се користи најисправно :)
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ја нема во секоја аптека, само во аптеката во Капитол, ако сте од Скопје, а инаку може да се нарача преку матичниот стоматолог.
    Јас за малото ја користам како паста за заби, секој ден за миење. И не ја плакнам. А кај големиот, после стандардното миење заби и добро плакнење, ги премачкувам новите заби и не ги измивам. Но не секој ден, 2-3 пати неделно. Обично навечер го правам тоа, да стои пастата цела ноќ во уста. Така е најефикасна.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.