1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Fala ti. Da probame i ova. Moze ke uspeam samo na igri da go navlecam, zosto eve do sega uste ne e, ama prifakam rizík.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ве разбирам целосно. И јас лично имам мака со поголемиот, не можам да му средам се што треба од тој страв. Детето се препотува кога ми седи на стол, да, го заболело, не велам не, и верувам дека поради тоа се плаши. Се мислам да го носам кај друг забар, оти ми е тешко кога се работи за мое дете. Не дека за други не ми е тешко, ама поинакво е чувството.
    Нема човек што не се плаши од забар, ама наше е да им пренесеме навика дека е добро редовно одење.

    @marchi-cool вадење на млечна петка на 6годишно дете само крајна опција да биде. Рано е за тој заб. Му растат можеби 6ки, ако над нив е подувано месото, зад петките, тоа е еруптивен хематом. Ќе пукне сам, нека џвака детето повеќе. А ако е на непцето под или над петката, тогаш е од петката и тој заб треба да се лекува.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    1.687
    Пол:
    Женски
    Ќе можеш мила линк да ми пратиш или како се вика играта да ја спуштам на моб па да пробам и со неа.денес имаме закажано на заболекар еве цело сабајле и зборувам незнам колку ќе има ефект ама морам со се да пробам.
    Во право си @Annath може и така ама да не ја влошам повеќе состојбата па после да не сака воопшто да се појави на заболекар.како и да е ќе пробам се што предложивте па ќе видиме како резултат ќе има
     
  4. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    @irena.1 и @Ive13 ние ја игравме таа погоре што ја постира Кристина, се вика Children's Doctor: Dentist. Се извинувам сега пуштам форум и касно видов дека сте ме тагирале. Пробајте и со среќа.
     
    На Ive13 и irena.1 им се допаѓа ова.
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majki cerka e 5god, dole edinica izleze zapce a seuste i nema padnato za da izleze drugo o, od vnatre se gleda deka e izlezeno i toa Dosta golemko.
    Neli prvin padga zapce a potoa izleguvat?
    Da ja nosam na zabolekar ili da cekam da padne?
    Gledam go mrda cerka zapceto ama ne deka ke padne seuste e cvrsto :/

    @Annath sovet?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Одете, може ќе го извадат ако е цврсто. Нека го турка запчето што е позади, со јазикот према напред, ќе се намести со тек на време.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    @Annath колку е паметно и дали има некаква штета од снимање на заб на осумгодишно дете?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ако мора, тогаш мора. Штета нема, особено сега што се понови апаратите со минимално зрачење, многу помало од ова надворешново. Зрачењето на мобилните е поголемо од зрачењето што се добива при ртг снимање.
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Па, чекаме да излезе една двојка а другата одамна падна а ја нема.Ај почекувавме, па беа од школо на контрола таму ни рекоа ако треба да се сними да се види каде е забот. Па да завршат со школово и почнуваме да ги потсредиме забите. Најверојатно ќе мора па ќе се снимиме.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето? Ако е над 8 години, добро е да се направи снимка да се види дали има заб. Често се јавува хиподонција на двојка, односно забот да го нема. Не е ништо страшно тоа.
     
  11. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Скоро девет е. Мислиш да не излезе двојка?Како и да е ќе одиме секако.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Да, да не излезе воопшто, оти го нема. Се случува често како што кажав, ама не е проблем.
    Може и да не е убаво поставен, па затоа не излегува. Се средува, каков и да е случајот, без гајле.
     
  13. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Синко многу шкрипи со забите. Еве веќе еден месец и никако да престане, незнам дали му е период. Страв ми е да не му стане навика.
    Во последно време почнав да во карам ама нема ефект.
    Некој со сличен проблем?
    Читав дека од тоа може да почнат да се ронат забите.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мојата шкрипи само кога ја заспивам. Не мислев дека е нешто сериозни
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Син ми (5 години) веќе извесно време пика прсти, па дури и цела рака во уста. Го прашав матичниот стоматолог, вика дека можно е да му растат шестките, ама не можам да видам убаво дали му е набабрено местото. Тој вели дека не го боли, дека го чеша.
    Некој со вакво искуство?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    И синко еден период ама нонстоп шкрипеше. Мн.ме нервираше. Траеше месец и пол.
    Сега ретко се случува. Дали еднаш неделно.... Сигурно и кај вас е период
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Се надевам ќе му помини побрзо.
    Му кажуваше ли дека не треба да прави така?
    Јас на почетокот го игнорирав си велев ајде ќе престане ама тој почна по цел ден и почнав да го карам да му велам не шкрипи со забите, ме слуша за моментот и се завртува на друга страна и си продолжува.
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Да,ама кај моево има контраефект. Моето не за него е да. Кога му кажував уште толку шкрипеше :sweat:
     
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Исто. Му кажувам не и се врти на друга страна и продолжува, ќе речам пак не и во очи ме гледа и се смее.
     
  20. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, малово 1год и 2месеци има што да му ставам на забчињата да му ги заштитам да не му почнат да се ронат?
    Приметив од горе почнало на горните забчиња(две единици и две двојки) како му фаќаат како жолтко во вид на каменец, од горе-надоле почнале да се ронат полека, а не пие ништо од цуцла и не цуца лажалка цуцла, два пати ги миеме забчињата убаво темелно со лакалут од 0до4 и пак џабе ..