1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Kako mozam da go naracam ova tooth mousee? Itno mi e,i izvinete za latinicata,od telefon pisuvam
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Кaј мaтичниoт стoмaтoлoг. Акo си вo Скoпје, гo имa дa се купи нa Еврoпски универзитет, вo Пикaсo Дентaл Студиo вo Аерoдрoм. Инaку oди пo нaрaчкa oд дистрибутерoт, aмa тoј рaбoти сaмo сo стoмaтoлoзи.
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Aha,ti blagodaram. Maliot ima21 meseci i mu primetiv zolti naslagi vo gornite predni zabi,ne se trgaat so mienje,a kako sto kaza ti prethodno,toa e pocetna faza na karies,pa zatoa sakam da mu zemam. Znaci ke mora prvin na stomatolog za taa preporaka,neli?
     
  4. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Од која возраст можи да се почни со миење на забчињата? Моето е 1 год и има 8 забчиња-4 горе и 4 долу. И каква паста да и купам?
     
  5. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.653
    Пол:
    Женски
    Може да почнеш со миење на запчињата. Само дали да користиш паста на таа возраст или да миеш само со вода најдобро консултирај се со стоматолог.
    Јас ја користам хомеопатската паста на Билка која нема потреба да се плука ама е 2+. Ја купувам од ДМ само не знам која цена беше, бидејќи по малце и ставам на четкичката и долго ни трае.
    [​IMG]
     
    На Kaetana, џунџуле, ZojaP и 3 други им се допаѓа ова.
  6. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Жени од Прилеп,мајки, да ми препорачате женски заболекар во градов, на ќерками и се појави почетен кариес,мало ситно кругче,па би сакала да ја однесам на заболекар, за да не се плаши барам женска личност да е.
    @Annath Ти си заболекарка, ќе може конкретно инфо каде се најдуваш во Скопје ли си, можам и таму не е проблем , ако има слободен термин после 5тти да ја донесам, да ги проверите запчињата, им ставате ли нешто против кариес ,не би сакала да ги изгуби запчињата сеуште е многу мала да биди без запчиња иако знам ќе менуваат
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Вo Прилеп зa Делфи Дент знaм декa имaaт дoктoркa. Јaс мoментaлнo сум нa пoрoдилнo, aмa дoктoр ме зaменувa.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.191
    Пол:
    Женски
    Мила,за Прилеп конкретно,иако нам(мене и на син ми) матичен ни е Пацаноски,на мм матична му е Даниела во Дентика.Ќе ти кажам и каде и е ординацијата ако те интересира.Супер однос има со пациенти.
    НА страна од приватниве ординации,последно кога го носев синко на систематски,презадоволна сум од односот и пристапот на стоматологот во уредот(таа што била началничка,не знам како се вика)Но сите во уред се фини,долгогодишни стоматолози,за искуство не можам да ти кажам.Се надевам ти беше од корист информацијава.
     
  9. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Благодарам што одвои време исто како и анатх и ми одговори.
    Ако можеш кажи ми каде се најдува дентика?
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мајки ние имаме проблем со горните запчиња откако и излегоа и се разронети рапави и како горниот слој да го нема. Уште кога се појави проблемот ја однесов кј мојот стоматолог но ми рече дека нема лек за тоа и да ги четкаме. Забите и ги четкам откако излезе првото. Овој период маки мачиме бидејќи сама сака да ги четка и никако не ми дава мене а сама јазикот си го струга а не забите.
    Значи купечка каша не сум дала се јадеше дома , благо никако во псоледно време и давам црно чоколадо. Цуцла не фати од шише не пиеше дирекно од чаша
    Цицаме уште.
    Од причините кои се наведени за расипување ништо не правиме и само генетика ќе е но кај мене нема никој проблем со забите.
    Јас цела бремост примав клексани а тоа знам го намалува калциумот па можеби е од тоа.
    Навистина ми е жал бидејќи е девојче и незнам што да направам.
    Ако имате совет однапред ви благодарам
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Ние исто како вас. Само што и никнаа горните четири запчиња, веднаш и се расипаа. Цицаше, не пиеше сокови, не јадеше благо и пак...
    Од тогаш одиме на стоматолог скоро секоја недела. И ги мачкаат запчињата и ставаат лек... Останатите запчиња и ги заштитуваат за да не се прошири кариесот и на нив. Фала богу, сега за сега само тие четири се, остантите и се бели како бисерчиња.
    За четкање... и она не сакаше откако се расипаа запчињава, плачење, тегнење, мака мачевме. Сега откако и се санирани запчињата и не ја болат толку сама изразува желба за четкање. Ја оставам. Не ги четка секогаш убаво, почесто јазикот отколку забите ама битно ми е да стекне навика. Постепено ќе се научи правилно да се четка.
    Да пробаш да и ставаш паста. Мислам дека кај нас откако почнавме да ставаме паста желбата за четкање драстично и се зголеми :D Нормално, кога пастата е многу вкусна и интересна. Без флуор е.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    И земав паста на weleda и исто и со кокосово масло ги четка.
    Не ни кажаа дека треба на лекар да и стават нешто
    Само креваа раменици.
    Кај одиш ти ?
    Кај има детски стоматолог ама добар ? Прочитав погоре во Европски па таму да ја однесам..но со вриштење ќе биде .Мене не ми отвара уста.
    Сега примнетив дека има жолтко на едно запче долу. Ми е страв и другите да не се расипат.
    Ни растат тројки но освен четирите запчиња горе други нема така разјадени.
     
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Јас ја носам на клиника кај д-р Мери. Точно дека не може да се спасат, ама другите запчиња треба да се заштитат. @Annath е стоматолог, она може да те советува подобро од било кој.
     
  14. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Annath те молам за совет и мислење,син ми во јануари ке полни три годинки ама двете горни 4 му се расипани,понекогас знај да се жали на болка ама ништо страшно но вечерва забележав дека десната страна му е малку отечена одвај заприметливо,му се јавив на др и ми вика мора да го донесиш да видам да не треба дренажа ама не верувам дека ке седи,сега прашањето ми е што би било исправно дали да го носам или отокот би спаднал сам како што кажав е ептен минимален дури и тешко се заприметва и не се жали на болка.Многу би ми значело твоето мислење.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Носи го обавезно, мора дренажа, инаку повеќе може да отече. Само од себе не поминува, може ќе треба антибиотик да пие.
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Бевме на стоматолог го виде и рече дека гнојот му има рушено,ни препиша алмацин доколку сакаме да пијаме,ако го земаме антб побрзо ке поминело а доколку одлучиме да не го пијаме немало никаков проблем само подолго ке одел процесот на заздравување,во аптека ми викаат доколку има оток обавезно давај антб не си играј а стоматологот ми рече не можи ништо да биде и ако не го пија само подолго ке оди заздравувањето,те молам твое мислење околу антибиотикот дали да давам или не и пробиотик ми дадоја линекс јуниор а незнам колку е правилен избор тоа бидејки колку знам тој е за пролив ама ми рекоја дека бил добар и за со антб
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Јaс би дa гo oтвoрaм зaбoт и тaкa дa стoи, дa се чисти oд хрaнa пoсле секoе јaдење. Антибиoтик дaвaм aкo имa гoлем oтoк или бoлки. Имaј гo ти дoмa зa секoј случaј, прaзници ќе фaтaт. Акo гo бoли мнoгу или aкo oтече, ќе гo дадеш. Прoбиoтикoт е зa дa не фaти прoлив oд aнтибиoтикoт, и тoa ќе дaвaш еднaш дневнo, нaјмaлце двa сaaти пред или пoсле aнтибиoтикoт.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Posledniot mesec primetiv deka na sinko gornite 2 zaba t.e kecovite pocnaa da mu stanuvaat temni (kako sini naslagi).
    Inaku gi mieme redovno zabite otkako se izlezeni, ne znae se uste da pluka ama stavam i pasta.
    Znaci blago ne jade ama periodov davav sok od cveklo zaradi nisko zelezo, dali moze toa da bide problemot??

    Ne znam tuka kolku ke obrnat vnimanie za toa, ako ima nesto sto moze da se stava za da se zastitat zabite pisete pa ke go poracam od kaj nas!
    @Annath??
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако пие млеко или сок навечер, тргнете го тоа. Давај вода или незасладен чај. Од сокот од цвекло не верувам дека е, повеќе би рекла дека е од сируп за железо, ако пие нешто такво.
    Редовно и темелно миење, контрола на забар ( не верувам дека таму не се замараат, мислам дека повеќе обрнуваат внимание на забите), премачкување со соодветни препарати кај забар, евентуално tooth mousse ако можеш да најдеш.
    @Monella
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.191
    Пол:
    Женски
    @Annath Кога веќе си ,,форумски доктор,, и јас би едно прашање :) :)
    Син ми,2.5 год со никнати 20 заби(со се 5ки)има прилично здрави и бели запчиња,сокови не пие,навечер не пие ништо,благо јаде многу маалку,без проблем ги мие секојдневно,но само со четка и вода. Пробав неколку видови пасти,не сака ни да ги мирисне.Која му е блага,која му мириса на некој вкус...Дали да инсистирам и понатаму или да тераме вака?
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.