1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    На моево ни лакалут ни мусот ни ништо не му помага бре, а ни цуцла ни шише не сака се од чаша пие благо не јаде се на свежо е зеленчук и овошје
    , заби два пати на ден миеме и џабе, жолтите наслаги не се тргаат како почеток на ронење изгледа.
    Бебе од 15 месеци иди па седни го на стоматолог едвај заби му мијам поготово на горната вилица забите со рикање темелно му ги мијам :sweat:
    А многу сакав да му траат млечните забчиња повеќе.
    Толку се трудев и му ги мијам џабе, а на јатрвата малите ни паста не виделе кристално бели забчиња имаат едното е 7 год му се менуваат млечни здрави заби со трајни, а малото е 3 год ни едно нема расипано ни со жолта наслага.
    Можеби и генот игра улоги :|
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Генетика ќе да е кај твоето, на 15 месеци штом почнале да се ронат, а не пие од цуцла и не јаде благо тогаш нема начин да сопреш. Ти си направила се што треба, миете заби редовно, користите тут мус, здраво се храните... останува уште стоматолог да посетите, секако нема од одма да седне и да почне да соработува, ама треба да се навикне, еднаш месечно носи го, кога ќе треба да се интервенира да не биде толку исплашен.
     
    На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Закажав вчера за наредна недела како за прв пат и ќе видиме како ќе реагира барем за преглед :)
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Денес пробивме лед на забар, првпат и од старт два заба поправени, јунак на мајка:muscle::inlove:
    Во понеделник уште два, пу пу, белким пак нема да има проблем.
    "Денталика" во Ново Лисиче, секоја препорака.
    Убав пристап од старт и го прелажаа:lol:
    П.С.И покрај редовна хигиена, како преку ноќ да му се подрасипаа.
    Ми рекоа џабе фрлање пари за таа пастата што ја зборите.
    Ќе ги послушам.
     
    На NarCis@, slobodka, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Lele blazesi vi.
    Gi pominavme nie i ovie dentalika, nesto posebno so detevo ne se pokazaa odnosno ic, ama sekoj si e so svoe iskustvo.
    Pastata i kaj nas ne dava kojznae kakov rezultat, pa posle si vikam moze uste poloso ke bese ako ne ja koristevme i pak ja kupivam, demek skapa e, ama mnogu dolgo trae.
     
  6. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Да пробаш кај Теодора Раптис, позади Лиса центар?
    Првично таму планирав, ама два дена не можев да ја добијам, а веќе паника ме фаќаше да не го фатат болки.
    И кај неа е фулл од деца, доста се фалат.
     
  7. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,

    Мојата ќеркичка има 18 месеци. На 9 месеци и излезе првата горна единица,подоцна и втората, а негде околу годинка долните единици. На околу 15 месеци почна да и излегува десната горна двојка, и мислам дека сѐ уште не и е комплетно излезена, согласно големината. Денес забележав дека и расте 4-ка доле десно, иако не се излезени другите двојки и ниту една тројка. А се гледа дека сите заби се скоро до површина, дека многу малку се покриени со непце. Она дури и си џвака, само не е исто со и без заби.

    Какви се вашите искуства со касно ратење на заби и ако може некој да ми даде и стручно мислење, бидејќи гледам има и стоматолози овде.

    Сите ме тешат дека не е страшно, дека е индивидуално, ама мене ми е страв. За сѐ друго во однос на развој е или понапредна или на време. Ја доев до 13 месеци, додека не останав бремена по втор пат. Оттогаш се префрли на Битолско свежо, си го сака и си пие 2-3 пати на ден. Јаде кисело млеко, сирење, урда, а во кашкавал се дави - го обожава, што значи внесува калциум редовно. Дури почнав и малку дополнителен калциум во прав на природна основа да и додавам деновиве. Евентуално можеби згрешив што и го прекинав д-витаминот откако почнаа интензивни сончеви денови. Можеби калциумот нема доволно д-витамин за да се врзе и да биде корисен.

    Инаку рацете и се нон-стоп во уста, само ги пипка непцата. Ама така уште од првото запче.

    Извнете за долгава порака, сакав убаво да објаснам.
     
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    За Д витаминот ќе се консултираш со вашиот ортопед. Но, во секој случај витаминот Д во летните денови се прекинува ( негде од мај до септември ). Нашиот ортопед вака ни кажа и така тераме.
    Јас Молерсот го давам еве и сега во летни денови ( но, не баш секој ден за разлика од есен/зима/рана пролет ) ова по препорака на педијатарот.
    Во врска со растењето на забите, секако прво излагаат четворките па тројките па петките. Но, не секогаш во пракса дека е баш по тој редослед. Нема никаков простор за грижа кога излагаат покасно забите, во споредба со бебиња на кој кај некој ете има на 3+ им излегло прво забче. Ете имам другарка на која на малиот првите горни ќецови на 3+ излегоа. Полна уста заби беше дете на прв роденден.
    На внук ми и на ќерка на другарка ми прв заб им излезе негде после 1ви роденден. До 2рата година полна уста заби имаа наеднаш почнаа да ги вадат.
    Така да мајка немој да се секираш све си е во ред.
    А, за калциумот во прав верувам си се консултирала со педијатарот за давање. Во спротивно ќе ти кажам дека на своја рака несмееш да дадеш ништо. Сепак како што е недостатокот на одреден витамин проблем, така и поголем внес на витамин е проблем.
    За све тоа ќе си се консултираш со својот педијатар и ортопед.
     
    На Spidy и kockichka им се допаѓа ова.
  9. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот. Секако, секогаш на прво место консулатции со доктори.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Од што ти е страв? До три години треба да се комплетира забалото, има уште доста време, и според пишаново, забите си излегуваат како што треба, првин кецови, двојки, па четворки, па тројки и на крај петки. Не би се грижела безпотребно. Инаку, џвакањето се учи со непца, а после забите само си ја преземаат улогата, во спротивно, бебињата со заби ќе се раѓаа. Нема потреба од дополнителен калциум штом пие млеко 2-3 пати на ден, по мое дури и премногу е толку млеко, децата после година не треба повеќе од 300-500мл дневно да внесуваат, особено штом јадат и млечни производи.
     
    На Spidy, mal.ecka, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот. Страв ми беше зошто сите нејзини врсници, а и многу помали дечиња имаат по 8 заба а мојава само единици, половина двојка и чеворка што ѕирка. И не е само до јадењето, забите влијаат и на говорот. Но после вашиве мислења сум помирна. Можеби ми се собрало, бидејќи и некои други работи се случуваа, а и хормони од бременост. :D

    Како и да е, многу ви благодарам @Annath и @sofi2107, инстант смирување добив, подбро и побргу делувате и од б-витамини. :D
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Децата не треба да се споредуваат. Сите се различни, генетиката секако има влијание. Едно знај, кај децата кај кои забите подоцна растат генерално се поздрави и помалку кариозни. Секако дека забите влијаат и на говорот, ама имајќи предвид дека до три години се развива основниот говор, т.е правилното изговарање на гласовите, ќе биде и тоа. Не дека не може да има дефицит на заби, може, ама и тоа не е ништо страшно и алармантно, едноставно, мајка природа некогаш решава дека така треба да биде, поточно еволуцијата.
     
    На Spidy, mariz, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мојата прво забче извади на 11м, па до 13м беше со еден заб... тогаш излезе и второто. Извади кецови, а после кецовите извади 4ки :D Па тек после 4ките почна да вади 2ки и се тоа ептен споро... Сега е 20м и скоро и излегоа 3ки горни, а доле нема 3ки :)

    Додека со синчето беше друга песна... он до 7м имаше 6 заби :lol: На 20м вадеше 5ки, а малава уште 3ки вади :D Се си е индивидуално, кој останал без заби? :D

    Ако и на ортопед немало никаков проблем, нема недостаток на калциум и д3 :)
     
    На Coco31, kockichka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  14. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Така си е, ама мајка за сѐ се грижи. Поинаку ми е сега кога гледам дека има и други слични примери како со ќерка ми, а и кога ќе слушнеш повеќе стручни мислења, ќе се успокоиш. Да не прашав, уште ќе се плашев. :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    До кај три години би требало да се комплетира забалото. А за запчето, наслаги се најверојатно. Ако ја однесеш на забар, ќе и ги исчистат забите темелно со четка и паста, и мислам дека тоа е засега доволно, нема потреба од друга интервенција. Стравот мора да се надмине, претежно најголем ефектима соочувањето, а ова што ќе го прават нема да ја боли. Секако е подобро што порано да се почне со посети на забар, барем да се запознае со тоа дека постои и доктор за заби, и дека треба да се оди редовно. Не е препорачливо да се чека да се јави болка, оти тогаш е уште полошо, оти ќе создаде уште поголем страв и одбивање за одење на забар. Тут мусот би можел да помогне, но не можам да гарантирам.
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Значи веројатно нема потреба од паника за забчето. Благодарам мн на одговорот. И уште нешто дали знаеш дали тут мус може да се најде во зегин или само во аптеката во Капитол?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Само во Капитол. Сепак моја препорака е да се прошетате до стоматолог. Сега повеќето користат шарени униформи, не класична бела како докторите, па не би требал ода се плаши. Не мора ништо да прават, само да се прошетате.
     
    На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    @Annath денес ја купив детската паста на Билка, ама не сум видела дека е 6+. Ќерка ми има 4 и пол години. Смее да ја користи или да барам друга? Досега беше со Веледа, ама не можев да ја најдам на неколку места.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Има и за помали на Билка. Ама не се нешто посебно, имав и јас за големиот. Може да ја користи, флуор нема. Само помала количина ставајте.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Секако малку ставаме, не сака да плука и ја шмука пастата пред да мие заби (facepalm) Фала ти.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.