1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Мојата на 18 ги имаше сите 20 заби .Дури имав блиска што не ми веруваше па и ги броеше (facepalm)
     
    На duffi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Работам како стоматолог веќе скоро 6 години, и покрај се што сум учела, во пракса се покажало дека нема правило за тоа кога никнуваат заби. Генерално има некој редослед, по кој ред никнуваат, ама сум видела деца со први заби и на 3 и на 13 месеци, и истиот загриз го имаат, и истите проблеми, како секое просечно дете. Ништо не значи ако имаат заби порано или подоцна, барем не од медицински аспект.
     
    На duffi, Coco31, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    3 trojki na 18 meseci istovremeno izlegoa haos. 4 bea veke izlezeni site
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Мојава има 3ки, а година и 2 месеци е сега.
    И доле речиси се гледаат, за некој ден ќе пробијат.
    Немала мака со ниедни заби до сега.
     
  5. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    И кај мене е 17 месеци, единиците ги има сите, 3 двојки и 3 четворки.
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мојава уште нема 3ки. За секоја раздразливост викаме ете ги! А тие никако да излезат :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Кај малата 5ките врв се , лудило до бескрај (lalala) процесот со нив почна после Годинка ипол сега е скоро 2ипол и последната 5ка е у тек , таман од последната се опоравиме па оваа почна :headbang:, неколку дена е у фаза лудило преку ден , па кенкава па само вреска без причина се чеша а од сношти и у сон почна со истото плачки - врескање , превраќање , па и веќе свесна е за болка од кај и иде и само првчето таму и е и покажува кај а боле , сабајле и дадов парацетамол па малку како да а подсмири , непцето и е пола распукано пола пробиено , нека излезе и ова и да издишам , 5киве најмачни излегоа ..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Можно е да и се црвенеат образите од вадење 3ки? Горе има една пробиено, а на другата и стои ептен само врвот.
    Два дена ми црвенее во образите. Не и е рапаво, мазно и е,баш селско руменило. Не грееме, не е вруќа.
     
  9. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Да, со сите заби досега се вцрвуваше, ама последно со тројките и четворките жар беше (сите 8 заба одеднаш и’ растеа). Не само што беше црвена во образите, туку се воспали и доле. И’ се направија како некои бубуљици и црвенило, ми рекоа од намален имунитет ради забите. Од вчера еве пак почнаа да и’ се прават на дундето како точки црвени, ја мијам со хиперманган и канестен мачкам. И во образите се вцрви. Од петките е сега :doh:
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Еј.
    Па и мене вчера ми се вцрви доле, како флеки, мислев од каката и е. Какаше поише. Пројде со судокрем.
     
  11. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Од намален имунитет е тоа. И јас мачкам судокрем, еднаш тоа, еднаш канестен напоредно. Матичната минатиот пат рече личело на габично, па така терам и овојпат. Исто кака многу периодов.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Циркулацијата се зголемува поради вадењето заби, така што, да, може да се зацрвенат образите. Секако, почести столици има, поради зголеменото количество плунка. Оти веќе над годинка знаат и да ја голтаат, не се лигават како бебиња. Ќе се среди.
    Ладничко е надвор наутро, може да се суши кожата на лицето и тоа допринесува за црвенило. Мачкај некој крем за заштита од ладно, во тенок слој.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    @Annath сакав да те прашам нешто.

    Пред три недели ја однесов малата на забар, ја болеше запчето.
    И го бушеа и и ставија лек.Закажавме за три дена да и го сменат лекот со пломба (или повторно со лек).
    Но малата неможам да ја убедам, несака да чуе, па со денови се убедуваме дека нема да боли пломбирањето и така...
    Прашањето ми е: колку време може запчето да и стои без пломба, така избушено.
    Има ли бојазност да и се изрони ?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Секако ќе се изрони доколку е отворен. А најечсто е тоа случај со млечните заби, повеќето деца се плашат пак да одат на забар и забите така им остануваат, пошто лекот паќа. Со тек на време ќе се искрши и изрони, а може пак да ја заболи. За да не ја заболи, убеди ја. Знам дека не сака ни да чуе, ама мора.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Доколку не успеам (бидејќи ветував се и сешто па не успеав) дали може да се поправи со тотална анестезија?
    Незнам дали има ваква пракса.
    Забите се ,многу важни во животот.
     
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Само навечер се зацрвенува и јас помислив од ладно да не е, ама баш тогаш сме дома, не е надвор.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Тотална анестезија само за лица со посебни потреби и само на клиника. Кај матичен стоматолог не. Со обична анестезија да проба.
     
    На referentka и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Во систина знам дека прават така на дечиња. Ми откажаа термин еднаш заради ова.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Истиот пат го поминавме ко вас, имам пишувано овде. Почнавме на забар, му го истругаа забот и повќе му беше страв. Ако веруваш залудно потрошив пола година. Од еден на друг забар, оди врати се. Со добро, со лошо, со поткуп, финти, поклони, игри ..ништо не помогна. Еден куп забари сменивме. Спас најдов на детска стоматологија. Каква општа анестезија не зезај, зар под опојка ќе го ставиш детето за заб. Ами ризикот од самата анестезија. На стоматологија се испраксирани со деца.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Сега не ја боли, ама кога ќе ја здоболи не кажува од страв дека ќе ја носам на забар.
    Не соработува и точка.На детска стоматологија како закажуваат?