Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш на клиника да ја носиш, барајте ја др Мери. Најмила е со деца. Не сите таму ги бива со деца иако се детски стоматолози. Конкретно Димков пред мене се има дерено на дете од 10тина години кое кашлаше. Детето вика извинете, ја врти главата и кашла со рака на уста, пољубезно дете не сум видела. Докторов му вика што си ми дошол кога си болен. Ко божем детево намерно кашла за да му ја отежне работата. На ништо не личеше односот.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми има две години и приметувам дека еден заб започнува да и станува црн. Што ми предлагате? Премногу е мала за на забар, ама се плашам да не се прошири.
   
 3. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.387
  Допаѓања:
  26.126
  Пол:
  Женски
  Секако ќе се прошири, има време додека да ги смени забите. Отидете на забар, 2-3 пати само онака детето да се запознае со лекарот, да седне на столче, да и ги видат забите, па потоа во консултација со него и ќе го поправите.
  Земи од Тут мусот, мачкајте пред спиење, тој помага да не се шири кариесот.
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  Обавезно на преглед. И да не и поправат ништо сега, ќе направите план почесто да оди на стоматолог, за да во случај да има болки да биде веќе адаптирана и да дозволи забот да се поправи.
  Мала за на забар не е. Што порано отиде толку подобро. Ако првата посета е со болка, сигурно ќе има одбивност спрема поправање заби понатаму. Ако првиот преглед е забавен, не боли, ја наградите после тоа, многу брзо ќе почне да соработува и лесно ќе поправите се што треба.
   
 5. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  3.627
  Девојчето не ми дава да и ги мијам запчината, ја запечатува устата шанса нема.
  Па најчесто и ја давам четката и ди ја гризи, но сепак не се убаво миени забите. Чаре?
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  Чарето е да бидеш упорна дури не сфати дека тоа мора да се прави. Како што не би ја оставила гладна ако не сака да јаде цел ден, или не би ја пуштила надвор без јакна на ладно ако не сака да ја носи, не треба да ја оставаш со неизмиени заби дури и ако не сака. Полесно е со сила да и измиеш заби, отколку да и се расипат па со сила да и ги поправаат.
  Знам дека звучи малку грубо, ама таа е реалноста. Не и помагаш ако не и ги измиеш забите, сигурна сум дека не сакаш да и се расипат. Одете заедно да купете четка и паста, нека си ги избере сама, столче пред огледалото во веце, мама мие заби, па детето мие заби. Па мама помага убаво да се исчистат, и на крај ќе добие награда (знам за деца што добивале нови пижами, или некаков десерт следниот ден, дури и по 10 денари му плаќаа за да мие заби, што и да функционира).
   
  На Sexybaby86, sofi2107, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  3.627
  @Spidy супер совет, но мала е 14 месеци прави за некој ден. Не знам како би ја поткупила.
  Нема шанси да отвори уста и прави не со главата. За разлика од неа брат и обожава, убаво му е се смее и чека да му ги четкам.
   
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  Јас на ќерка ми на 6 месеци со сила и ја отварав устата и и ги четкав непцата. Со тек на време се помири, може и забите ја чешаа, па и убаво и дојде. Сега има 9 месеца, пред некој ден проби првиот заб, сега без проблем отвара уста. Ако треба и со сила малку, на 14 месеца сигурно има повеќе заби, мора да се чистат. Има на youtube цртани како деца мијат заби, пробај пуштај и, или ако имате постаро детенце што може да проба со неа да мие, на таа возраст многу сакаат да копираат тоа што гледаат.
   
  На sofi2107 и Annath им се допаѓа ова.
 9. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.116
  Допаѓања:
  20.631
  Пол:
  Женски
  Треба да си закажеш термин кај доктор од напред. Ако имате матичен стоматолог ти треба упад од матичниот на секое одење. Ако немате можат таму да го пишат и водат, и така ништо не носиш.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cat-woman

  cat-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  458
  Која цена е тут мусот? И од кај го порачувате?
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  485
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  Малата ми е 14 месеци и веќе 3 недели е мн нервозна, ми имаше качено температура си реков вирусче е некое, пред 5 дена и два пати поврати и мн ме гризе градите ми се балон мислам од што гризе и кога да видам и ставам гелче она 3 заба 4ки ваде наеднаш душа мила. Освен гелче и килибарче што носе шо можам да и помогнам
   
 12. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Kakva pasta za zabi koristite za decinjata?
   
 13. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Детски пасти без флуор од Зегин. Сега бекутан со вкус на јагода му ја земав.
   
 14. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  18.808
  Пол:
  Женски
  Elmex 1000ppm Aminofluorid за над 2 години е.
  Зошто е мала? Ние имаме редовни контроли од 1 година во Германија задолжителни и плус во градинка имаат еднаш годишно заболекар.Не е рано штом има заби веќе:)
   
  На Elen4e_sonce и Spidy им се допаѓа ова.
 15. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  83.488
  Пол:
  Женски
  Дали ви се има случено пломбирано запче и за кратко пломбата да падне:?:
  Пред одмор пломбираше 2 заба, за две недели му паднаа двете пломби.
  Завчера пломбираше еден, денеска падна пломбата.
  Првиот случај работено во една, вториот во друга ординација.
  Наводно, детските пломби/материјали биле такви, лесно разградливи, брзо паѓале не знам што, како...
  Наводно ме станувало збор за неквалитетни материјали или нестручен стоматолог.
  Баш ми е чудно.
  Некој слично искуство?
  @Annath ти што ќе кажеш?
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Да.
  Во петокот приквечер му ја стави пломбата и за неполни 2ч му падна. Ништо во меѓу време немав дадено да стаи во уста освен вода. Се јавив и ми кажа дека е нормално зашто е детска пломба. И сепак невозможно беше да ја изработи убаво со алатката да иструга ќошеви прфектно, па со онаа тракана плава ( индиго ) да се види каде и дали смета. Сепак не баш може убаво да сработи со 2ипол год дете кое на моменти сака да затвори уста, да отвори, да пљукне, да кашла, па на момент се плаши и сака да стане итн :D
  Не се жали мојов дека го боли па деновиве ќе идеме пак да го ѕирне.
   
  На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
 17. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.455
  Допаѓања:
  116.090
  Логодент на Логона со јаготка, нема флуор.

  Нема флуор и Бекутанот? Ја немам разгледано.
   
  На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  83.488
  Пол:
  Женски
  На Бекутан има.
  20191023_225005.jpg
  Ние ја користиме, само таа ја сака.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Нема
  Искрено не ми ни текнало да погледнам.
  Сега гледам дека да има.
  Но, не баш ја бендисува па ретко ја користи Бекутанот скоро ич. Веќе 1дна година како ја користи оваа паста и највеќе ја бендисува еве втора туба веќе користи
  6A5B3ACF-9FA6-4774-942D-2204DEBA07BD.png
  Претходно од кога му излезе прв заб на 6мес почнав со Чико, Лакалут ( лично мене највеќе ми се допадна ) и Астера паста ја користел.
  Не голта, плакне со вода и пљука веќе неколку месеци.
  Орбит детските мастики му се фаворит па и на тој начин чисти храна од заби преку ден :D
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.552
  Допаѓања:
  132.606
  Пол:
  Женски

  Паѓаат, оти кај деца е тешко да се постигне суво работно поле, па затоа се случува тоа. Пломбите кои ги ставаме на млечни заби се цементи, збогатени со флуор кој полека го испуштаат и со тоа треба да ги штитат забите од понатамошно расипување. Ама како што кажав, некогаш е навистина невозможно да се постигне суво работно поле дури и кај возрасни кои соработуваат целосно, не па кај деца.