Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

 1. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.114
  Допаѓања:
  20.619
  Пол:
  Женски
  Паѓаат и тоа е :). Кај мојов месец дена издржа и задоволна сум.
  Другарка ми беше убедена дека до стоматологот и материјалот, куп ординации сменија. Пак му паѓаат на детенцето.
   
  На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  82.710
  Пол:
  Женски
  Благодарам @Annath на објаснување, јас веќе искрено се посомневав во стручноста на стоматолозите и материјалот кој го користат:tmi:
  А, да, точно е.
  Ај соработува некако, но, сепак на моменти е повуци потегни и веројатно како што објасни тешко се постигнува тоа суво работно поле.
   
 3. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.051
  Допаѓања:
  3.140
  Пол:
  Женски
  Дечки, 5ки болат ли многу кога никнуваат? Малава е ко Северина потечена во долната усна, се лигави, кога грицка се жали. Ептен е жална.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.910
  Пол:
  Женски
  Сите заби болат, ама катниците имаат поголема површина низ која треба да пробијат (во споредба со работ на предните заби) па може да е помачно. Ама нема правило, може да никнат и без мака.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.786
  Допаѓања:
  17.382
  Пол:
  Женски
  @Spidy Дали може да ти пишам инбокс?
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.910
  Пол:
  Женски
  Слободно :)
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.484
  Лелее, мојава има 1 тројка, втората видов тргнала. Ова доле. Горе нема абер.
  Лелее, а кај се петките (facepalm)
   
  На Leo_29 и mariz им се допаѓа ова.
 8. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  42.858
  Пол:
  Женски
  Mojaва горните без мака ги извади и 3ки и 4ки, долниве душата и ја извадија, си го шмука показалецот баш кај забите.
  Вчера полупробиени беа 4ките долни, уште со месо од непцето низ нив, огромни се. А и тројките штрчат со се непце ... грев:|
   
  На mariz и kukla21 им се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Кога најдоцна излегуваат 5ки? Мојава абер нема за 5ки. А синко знам до 2г му беа пораснати, на 22м некаде извади. Инаку е 2г и 2 недели. Се изнамачи со овие заби... Сите со 300 маки ги извади, ми наплати за синко.. он неприлетливо ги вадеше. А и какви и се шашави :lol: Посмешни заби не сте виделе :rofl: Има огромен раздељак меѓу горни кецови и двојките и се погоре, 3ки подоле :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Sexybaby86, Coco31 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.803
  Допаѓања:
  97.484
  На мојава уште и фалат тројки, а допрва петки кај се :)
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  42.858
  Пол:
  Женски
  Ова е некој просек ама не е правило baby-teeth-order.jpg
   
  На Sexybaby86, emkaemka и mariz им се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Помала е, ке и пркнат.. :) Уште не и се дораснати долните 3ки на мојава :lol: А многу е нервозна деновиве, завчера и темп дигна од нигде никаде 4,5 саати и сама спушти... Може да ке пркнува некоја 5ка :?:
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  42.858
  Пол:
  Женски
  Моево извади 3ки и 4ки горе уште на 14 месеци без ниеден симптом, доле 4ки извади вчера после месец ипол од горните, со 4 дена течна столица.
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Мојава без никаков ред, се изнамачи за секое забче мислам... многу натекуваа небца па пукаа со крв дури :sweat: Се гледаше цело забче пркнато.. а небце како планина над него. Прво забче извади на 11м, второ на 13м... И сите така споро. Најинтересно е што извади 1ови, па 4ки :D Па тек после 2ки, па 3ки... Сега ке видиме како ке се 5киве. Според сликата прво доле треба да вади.. Инаку до 12м спиеше од раѓање цела ноќ, а од тогаш до сега ретко да преспие цела ноќ.. и мислам поради забите е :sweat:
   
 15. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.750
  Допаѓања:
  58.067
  Пол:
  Женски
  Едвај еден месец е поголема женска твоја од Дунде, врснички се :mm:


  Мојов ептен го измачија 3ките, горните се цели искочени, долните само пробиени. За 5ките страв во коски имам како ќе биде :worried:
  2ки и 4ки не сетив кога му никнаа, кецовите свечено ги чекавме, па знам за долните лошо спиеше, а горните исто не ги сетив :D

  Уште 4ри и слободни сме до прваче :muscle:
   
  На Leo_29, mal.ecka, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
 16. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.337
  Не им се плашете на 5ките. Кај син ми не приметив дека растат. За 4ките само неколку вечери пмачеше во сон и тоа беше тоа. Заби неприметно. А еве и второво исто, само малку поспоро и растат
   
  На mal.ecka, Sexybaby86, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  До три години ќе пораснат. Иначе, забите си се супер, не се смешни, таман како што треба се поставени, тројките секогаш се подолги од двојките. Туку, дијастемата меѓу предните заби може од френулумчето да се направи, ресичката од горната усна. Не е страшно во секој случај.
   
  На Leo_29, mal.ecka, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.378
  Допаѓања:
  26.079
  Пол:
  Женски
  Исто и ние петките не ги ни осетивме. Еден ден кога дозволи да проверам веќе беа изникнати. (fingers)
   
  На Leo_29, duffi, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Мајка ми има доста голем раздељак (Како Мадона), па може од неа наследено. Не и се секирам, слатка е ептен вака.. понатака за сталните ке видиме.. :)
   
  На Coco31, kukla21 и Annath им се допаѓа ова.
 20. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.173
  Допаѓања:
  62.697
  Пол:
  Женски
  На мојава петките и се надувани горе, огромно е непцето, ама не се пробиени. Претходно сите 3-ки и 4-ки заедно и’ растеа, 8 заба, полуде и дете и ние :x Се надевам лесно ќе поминеме со петкиве. Година и 9 месеци е, ама тек допрва треба да пробиваат.
   
  На Coco31, mal.ecka, mariz и 2 други им се допаѓа ова.