Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

 1. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  6.414
  Пол:
  Женски
  Големиот со сите заби мака виде,ама дур не ги извади петките не престана да се лигави и гриза.Многу беше нервозен,многуу.Излегоа петките и магично престанаа испадите со гризање,и лигите сопреа.
   
  На Coco31, mal.ecka, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
 2. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  44.976
  На малава уште 5ките и фалат.
  Мн.ми е страв.Кај и така е врискава со нив хорор ќе види.
  Девојчето на другарка многу лошо поминува моментално.
  Со температури,плачки,нервози....
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.984
  Допаѓања:
  28.442
  Пол:
  Женски
  Денес приметив некој чуден мирис од устата на малиот не ми дава да ѕирнам да не е некој заб , од што може да е така?
   
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.117
  Допаѓања:
  98.651
  Исто ќе пишував :)

  Конечно даде да ја проверам состојбата за забите :) Сите 3ки се пробиени. Едната е убаво излезени, другите сите само врвче имаат :)
   
  На emkaemka и mariz им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  Од расипан заб може, ама и од грлото може да мириса.
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.704
  Пол:
  Женски

  Ни месец помала ама значи :D до 2г ке ги има 3чињата. Мојава е 2 и пола месец и долните 3ки и се до пола.

  Инаку мојава имала горе лево малку пробиена 5ка :clap: Само едната страна од 5ката ѕирка (од надворешна страна).. сепак темп од тоа и била пред некој ден. Ете прво горе наместо доле, нема правило :lol:
   
  На Leo_29, Sexybaby86, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Од што може да е бело кај 6ката, со оглед на тоа дека е прерано за нив?
  Буквално како кога расте заб, точно на средина на непце бело и малце испакнато.
  Не ја боли на допир и при четкање.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  Петките пораснати се? Твоето чинам немаше две години? Петки ќе да се...
   
 9. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Има 5ки, затоа ме чуди. 2 и2 месеца е.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  Сите 20 заби се на број? Рано некако. До кај 2.5-3 години се комплетира забалото.
  Нека ја види забар, не верувам да е 6ка. Прерано е.
   
 11. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Да да, сите 20, прво излезе една, па после другите три скоро од еднаш. После 5ката има малце простор, и на тој простор е белото. Онака баш кога трга да излага заб. Прво мислев така ми де гледа или дека е некоја наслага, ама сега почнавме баш убаво да ги четкаме забите и видовме дека е белко.
  Она многу заби одеднап ми вадеше, на 1 роденден веќе имаше 2 четворки.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  24.876
  Пол:
  Женски
  Денес на заболекар на големиов (зс 20 тина дена ќе прави 6) му ја извадија долу левата единица :) забчето веќе почнало да расте...срце мајкино,порасна :)
  За секунда беше готово, а малово го носев и тој гледаше само повторуваше не мене,самп бате:):)
  Сите други забчиња се супер.
  Дали треба да ставам нешто или? Ко карам со рачетп да не фаќа ама да не треба нешто да се намачка ?
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  @Annath има ли правило за тројките? Малава е 22м, нема ниту една.
  И уште нешто, син ми шкрипи до забите во спиење веќе 2 години може, има нешто што би можела да направам?
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.117
  Допаѓања:
  98.651
  Бебе мое тогаш прва извади.
  Па дури по 2 тргнаа другите
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  Нека ја види стоматолог, шестка не верувам, афта ако беше, ќе ја болеше, вака може и наслаги да се.

  Ништо не треба, само ладно.

  Нема правила за растење, ама не е касно, има време до три години да се комплетира забалото.
  За чкрипењето, може да даваш бедоксин да се опушти мускулатурата. Ако продолжи понатака, убаво би било да се изработат штитници по мерка за да се заштитат забите, зглобовите и мускулите.
   
  На victoria и Цвет88 им се допаѓа ова.
 16. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Да издробам апче и да му дадам? Б компекс гранули му прават запек
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.602
  Допаѓања:
  132.930
  Пол:
  Женски
  Да, ако го пие, навечер пред спиење.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Ја виде докторката, вика заб е.. секако не значи дека одма ќе ја извади, може да помине доста време.
  Јас ништо не спомнав, само кажав има нешто бело, да не се наслаги некои, реакцијата беше леле дете ти порано ќе вадиш заби..
  И така, у шок сум.
  Ич не ми е верно.
   
  На Sexybaby86, Annath и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 19. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.247
  Допаѓања:
  44.956
  Пол:
  Женски
  Да е жива и здрава.
  А не знаев дека 4ки на годинка се рано.
  И мојава ги имаше горните тогаш.
  Долните пред 2 - 3 недели пробија.
  Сега е 16 месеци, ги има сите до 4ки.
  Петки нема.
  Кога ти ги извади 5ките? Да се спремам, да не се чудам ко тебе :)
   
 20. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  5ките ги извади малце после вториот роденден. Една веќе имаше и пред, после сите три одеднаш.
  Иначе прееска баш гледав 4ки од 16 месеци по табела.
  И ова сега шок. Стварно мислев дека си умислувам. Ама гледам 5ка, гледам простор после неа и бело..
  Викам ај ќе прашам докторка.
  Викам ај ѕирни кај 6ката, односно посче 5ката, нешто бело ми се гледа, дали се наслаги..
  Гледа и вика, леле дете зар порано ќе вадиш заби.
  Викам абе јас помислив ама знам е прерано.
  Вика не е наслага апла се гледа.. ама може да има и голема пауза во процесите, секако нема сега да никнат.
  И така... ако не видиме ќе си се чудиме.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.