1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Bas sega procitav na net deka moze da bide i od lekovite za zelezo, jas davam veke nekolku meseci kapki za zelezoto i bas od toa e po se izgleda!
    Procitav deka lekot treba da go davam so cevka za da ne dopira i se talozi na zabite.

    Dali naslagite sto gi ima od lekot ke se otstranat so mienjeto ili ne?
    Dali za ova da go nosam na zabolekar?
    Ti kako strucno lice sto preporacuvas?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Нема да се отстранат со миењето, ама секако ќе се спречи прогресијата на кариесот. Може да го носиш на забар, таму ќе го премачкаат со соодветно средство за да ги заштитат забите дополнително. Убаво е да одите на редовни контроли, така ќе се превенира било какво поголемо оштетување.

    Терајте така. Јас на син ми до полни три години, па дури и сега знам да му ги исчеткам со четка и вода, без паста. Пастата секако има свој допринос, ама ни десет пасти не помагаат ако не се мијат забите правилно. Не форсирај за паста, со тек на време ќе прифати некоја. Инаку пожелно е прво ти да му ги миеш (после дај му ја четката) оти секако ќе бидеш потемелна, колку може да биде темелно дете на 2.5 години.
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
    На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.197
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Не прави никсков проблем,напротив,сам знае кога е време за миење заби,јас му ги мијам,он не ни бара сам да ги мие :D.
    Ти благодарам.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Како правилно се мијат забчињата?
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски


    тука е убаво објаснето, гледај го видеово.
     
    На friendy и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    А ние со сила ги миеме забите... Добро де, не со сила ама со нагарди, со уцени.. со што ли не, само не со добро! Наеднаш престана да сака да ги мие забите, инаетчика, ете нит ја боли нит и одзима време многу...ама за инат нема да даде да и ги измијам!
    Во последно време купуваме нови четки и така некако мерак и доаѓа за да ги измиеме, па ајде со штрумфовите четка, па ајде со розевата, ајде со зелената...Ајде јас ќе ги четкам, па ајде таа ќе четка... Смешки сме! Или ја уценувам - прво да ги измиеме забите потоа ќе одиме на шеткање. Знам не е добро со уцени и награди, ама само барам начин за да ја завршиме работава! А баш мислев дека навреме почнавме со миење заби, и баш мислев дека веќе ни е ритуал и здрава навика за одржување хигиена, сепак предвреме се израдував. За среќа не и се расипани , барем јас колку што можам да видам!
    А да ја носам на стоматолог, се прашувам како би изгледал тој преглед, кога таа мене не ми дава да и ги исчеткам, дали нему ќе му даде да ја прегледа!

    Имате некоја успешна метода за да и ја вратам волјата за миење заби?!? Или не постои такво нешто!
     
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Моето има 21 месец па нема шанси за миење заби.
    Не го рачунам она кога си ја зема самм четката и на суво буричка во уста.:D
    Како успевате незнам.
     
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Сериозно, дајте некој совет како да ги миеме запчињата? Ќерка ми има 14 месеци, и никако не ме остава да и ги измијам запчињата. Имаме паста на чико, и различни четки, џабе е. Ја затвора устата, и тоа е тоа. Маки мачиме.
     
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    И јас мака мачам со забите на малата. Порано колку-толку сама ги четкаше, ама еве веќе неколку месеци четка не можам во уста да и ставам, а има 3 години :(
    Се гледаат наслаги од јадење но никако не можам да и ги исчеткам, а убави бели и здрави заби има. Ни сама не сака повеќе.
    Море со прст имам пробано барем малце, со неколку различни четки, две пасти за заби смрнив и со вкус и се, ама џабе.
    Некој совет??
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Јас и со двете почнав многу рано, со првите запчиња и нормално не сакале, ама се навикнале.

    Значи ќерка ми ја легнувам на даска за пресоблекување, со една рака држам четкичка пикната во уста, со другата рака нежно ама присилно ако треба подотварам устата, те.муцката за долните заби, или со прстот погоре и ја подигам усната за погорниве заби.
    Нема нејќам, тоа мора. Така им и велев дека тоа мора да прават, разбрале ме или не. Вероватно ја разбирале таа строгоста во гласот :D
    И певам и песничка некоја измислена :D
    миеме запчиња да бидат бели, :music:миеме запчиња да бидат здрави,:music:
    миеме запчиња да бидат чисти
    :music:

    Неколку пати се буниле, после се навикнат, прифатат и самите бараат.
    Сега поосетлива сум кога им излегувале забите, не одам со четкичката на тие места, или ако се ептен кенкави и им се спиело пократко беше четкањето, ама како дел од обавезната рутината ни беше, за да се стекне навика.

    Син ми оддамна веќе сам мие заби, без тоа не оди на спиење, мислам нема шанси самиот да може да заспие без тоа, колку навиката се вкоренила веќе.

    Патем, слушнав ама немам користено дека има апликација на плејстор за миење забчиња. Демек децата гледаат нешто колку долго треба да ги четкаат па им е интересно. Побарајте ја.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Не ги миеме редовно, но доколку јаде нешто благо обавезно миење пред спиење.
    Изразува желба и сам да ги мие. Му давам прво тој да се мие, па после јас довршувам.
     
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Се читам погоре, пред неколку месеци сум се жалела дека не сака да мие, а сега би требало да се пожалам дека по 5-6 пати на ден сака да ги мие забите. Штом влеземе во купатило мора покрај друогото и заби да измиеме. Ете мерак голем, а она што ми се допаѓа е што веќе и сама знае, но сепак за крај и јас четкам за да сум сигурна дека убаво сме ги измиле.
     
    На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anamarijaana

    anamarijaana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Син ми падна и го скрши едниот кец, а всушност и двата му се набиа нагоре и се пократки од останатите. Непцето се распука, заздраве, но двата кеца едноставно потемнеа. Некоја со слично искуство, секој совет е добредојден.
     
  14. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Ние редовно ги миеме секое утро кога станува за пред градинка обавезно лице и заби,она сама си бара и си ги мие на столче пред огледало,а и јас или мм и помагаме убаво да ги фати,навечер исто миеме ,а некогаш и сама бара преку ден после јадење кога ги мие рацете ,да ги мие и забите.:)
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    На која возраст му се случи тоа и дали бевте на стоматолог? Инаку, не е ретко забите после траума да потемнат, бидејќи се мртви. Проблематично може да биде набивањето нагоре, особено ако се работи за млечни заби,
     
  16. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Ке ми дaде некoј сoвет и мислење штo дa нaпрaвaм @Annath ти мoжеш дa ме сoветувaш штo мoжaм дa нaпрaвaм..... Керкa ми имa 3 гoдинки денескa бевме нa зaбaр и имaме 3 предни зaпчињa сo кaтиес и 3 зaдни oд кoј зaдните јa бoлaт и не мoже дa ги мие зaпчињaтa oд бoлкa.....зaбoлекaркaтa ни дaде упут дa се oбрaтиме зa сo нaркoзa дa и ги пoпрaвaт декa е мaлечкa и не седи мирнa......штo е нaјдoбрo дa нaпрaвaм дa ги oстaвиме тaкa зaпчињaтa пa ке пaднaт и ке излезaт стaлните и ке немa прoблем сo нив...или дa ги пoпрaвиме сo нaркoзa? Ствaрнo не знaм штo дa прaвaм нa двa умa сум...
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Штом има болка, мора да се лекуваат, инаку може да дојде до компликации и ширење на инфекцијата од забите. Јас не работам со наркоза кај мали дца, впрочем кај нас во Македонија никој не го практикува тоа, ама е далеку полесно и побрзо да се заврши работата како што треба, отколку да се очекува соработка од детето. Во секој случај, забите треба да се лекуваат, на кој начин ќе бде тоа ќе си одлучите вие.
     
  18. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Ние сме мoментaлнo вo стрaнствo и мoжеме дa си дoзвoлиме пoпрaвкa сo нaркoзa....нo пo некoј сoвети oд други дoктoри и пријaтели вo Мaкедoнијa ми рекoјa дa му ги oстaвaм тaкa зaтoa штo и oнaкa млечните зaби ке пaднеле.....јaс бaрaв сoвет и oд вaс кaкo зaбoлекaр oд кoј веке имaв бaрaнo сoвет и ми беше oд гoлемa кoрист.... Кaкo зaбoлекaр сaкaм дa ми кaжете кoи кoмпликaции мoжaт дa се случaт вo случaј дa привaтиме пoпрaвкa сo нaркoзa? Ти блaгoдaрaм
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Може да дојде до отоци и јаки болки доколку се инфицира нервот на запчето. Може да се појави оток на подвиличните и задушните лимфни жлезди, со болка во уво. Ретко се случува, ама не е за занемарување. Јас лично сум вадела предвремено млечни заби кај деца поради вакви компликации.

    Ако не е дојдено до степен на ронење на забот, пробајте со редовно четкање заби и чистење со чепкалка после секое јадење, доколку дозволи детето. И ако може да ја најдете tooth mousse за премачкување, секоја вечер после миење на забите премачкајте ги критичните места. Не измивајте, нека не пие детето ништо после тоа во текот на ноќта, да делува мусот. Можеби така ќе успеете да спречите да прогредира процесот на расипување додека не дојде времето за смена на забите.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    @Annath извини сaкaв дa те прaшaм уште oвa....немaм кoгo дa прaшaм друг a и сите пријaтели oкoлу мене ги интересирa прaшaњетo. Зoштo кaј нaс вo Мaкедoнијa немa тaкви зaфaти сo нaркoзa?