1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Сите пасти се измиваат по правило, препораката е за пастите со флуор да не се голтаат. Нема гајле ако не знае да плука, штом не содржи флуор, секако не ставаш голема количина од пастата.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Да ставам колку зрно ориз. Благодарам.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    IMG_20200408_084339.jpg malata ima 4,5 godini, snosti koga gi mievme zabite zabelezav crna damka, probav da go trganam mislev deka e jadejne ama ne padna. Mozno e da e rasipan, ne se zalli deka ja boli, gi mie redovno... @Annath
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Кариес е..можеби и пигментација, ама поверојатно дека е кариес, од искуство. Не треба да боли за да се оди на забар. Сега ако се оди, ни поправката нема да боли. Ама со ситуацијава, ќе мора да почекате, не се работи со вакви случаи во моментов. Редовно одржување хигиена, избегнување сокови, благо и грицки периодов и следење на ситуацијата да не се влоши. Штом ќе се среди состојбата со епидемијата, да се однесе детето на забар да се пломбира запчето.
     
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    А мора да се пломбира? То ќе е страшно за нејзе пошо ни на лекар нема одено до сега а на заболекар ич.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Мора. Во спротивно ќе се прошири повеќе и ќе ја боли.
    Децата се носат на забар од година и пол, две, да се запознаат со стоматологот и работата на забите, а не се носат првпат со забоболка, бидејќи стравот од непознатото е голем. И затоа тешко соработуваат.
     
    На lackygirl, dade123 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Тетки докторки :)
    Да ве прашам за мојава, 2г и 3м е. Забите, само горните, од 1ци до 3ки и се жолти, со тврди наслаги. Незнам како сликовито да објаснам, како пуканки со путер купечките, е така и изгледаат. Ги мие забите, ама строго сама, ретко дава да тријам јас или мм. Не се мијат баш, знам. Наслагите се измиваат ама многу малку. Со Лакалут се мие. Пробав еднаш со нокт да ги стругнам да видам дали ќе излезе, ама не.
    На заболекар имав закажано, ама фати коронава и откажав. Сакав само да ја види, да види детево како е, чисто да не чекаме проблем па да одиме.
    Што можам да правам со наслагиве? Од тие гел пастите што не се измиваат, би помогнале ли?
     
  8. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    @Annath aj uste edno prasaj e.
    Дали да и земам од онака четка шо врти, електрична... Незз како се вика.,ме разбираш за каква. И каква паста да користам? Сега имаме од колгејт.
    ...
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Што знам, мала е за електрична четка. Не знам ни дали има за помали деца. Паста каква сакаш ако знае да плука. Од лично искуство кај моиве деца, Елмекс се покажаа добро. Има за мали деца и за деца од 6-12 години.
     
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Хидроген 3% на газа и помини ги забчињата, ова ни го даде совет стоматологот каде што одиме
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. katerin4ence

    katerin4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    144
    Мама давај и сирупче со калциум. Нас ни го препорача стоматологот, а после и матичната рече супер ќе му делува и на правилен развој на коските. Ако сакаш ќе ти пратам слика од сирупчето пошто постоеле 2 врсти, овој не поминувал преку бубрези и е превкусен морам да кажам
     
  12. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Daj pratimi da i zemam takov.
     
    На katerin4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  13. katerin4ence

    katerin4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    144
    Eve majka poveli, informativno inaku nad 3 godisna vozrast moze da se dava
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 22 април 2020
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PegavaPlava

    PegavaPlava Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Kade go ima sirupceto? Jas denes vo Zegin ne Im bede poznat? Nie za 1 mesec ke pravime 3...bi sakala da pocnam da I davam
     
  15. katerin4ence

    katerin4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    144
    Мајка јас го земав во Бисер аптеката, не виола другата. Ама после видов и во капитол го имаа, ги прашав ми рекоа betty аптеките ги држеле само. Зегин и Еурофарм немаат сигурно знам. Имало некој друг сируп калциум, ама педијатарот ми рече баш овој да го побарам
     
    На PegavaPlava му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    @Annath би те замолила за совет.
    Малата е 4,5 години и имаме сериозен проблем со забите. Се применува редовна хигиена, плус тут мус и пак апчињата се тонат и се поцрнети. Носена е кај неколку стоматолози, но секогаш има панична реакција, со пискотници и повраќање. Најново, на горната двојка ,која практично е само корен издлабен во средината се јави голема фистула,колку зрно грашок. Го чистев коренот со чепкалка заради проодност после секое јадење и прилично се намали, но пак се полни. Што можам да сторам во оваа ситуација? Да ризикувам да ја носам на стоматолог или може во домашни услови да се стори нешто повеќе? Благодарам од срце
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Реално, само стоматолог може да исчисти, ама најверојатно би препорачале и антибиотик. Убаво би било да се направи дренажа за да се избегне антибиотикот, ама ако нема услови, тогаш второво е единствена опција. Ако девојчето има матичен стоматолог, јавете се и прашајте што препорачува во ваков случај, тој/таа знае најдобро како реагира детето на третманот, дали мора или не мора антибиотик.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Хидрогем 3% натопено со газа и помини ги забите, хидроген ги трга колку толку наслагите
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. PegavaPlava

    PegavaPlava Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Морам да кажам го земавме сирупчето и првпат дете само да бара секој ден и да ме потсетува. Многу му е вкусно. Е сега ќе видиме како ќе бидат запчињата. Колку време да го давам?
     
    На katerin4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  20. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Zdravo prvpat se uklucuvam tuka kako gi miete zabite malata ima 16 meseci?