1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Водата содржи флуор. Ама јас повеќе мислев на таблетките за деца, Флуонатрил. Има различни пакувања со различни дози, соодветно за возраста и потребата.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    @Annath Здраво :hai:
    Еве и јас да кажам и прашам нешто . Син ми е скоро 34 месеци но горните забчиња му се расипани, ќецовите и двојките. Забите му излегоа многу споени и сега од што се расипани има дупче помеѓу двата ќеца :doh: Многу се нервирам кога го гледам, сака да ги мие но навечер пред спиење некако не ни успева бидејки заспива со пиење млеко и потоа одма цицлата ја бара. Може ли да се поправат некако тие забчиња, мада не верувам дека би дозволил. Криво ми е да нема напред забчиња :(
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Исто и на мојава, погоре имам пишано. Се јавив на забар, прво ми закажаа, па ми откажаа заради коронава. Почесто миење, по можност ти да триеш, бар тие напред. И после миење навечер да не јаде и пие ништо. Не е страшно, ама мене ептен ми боде очи. :doh:
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Може да се поправат, секако, кај детски стоматолог. Ама млекото за заспивање мора да го исфрлите. Заби миење пред легнување, и после тоа само вода. Млеко, сок, чај со шеќер не.
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Здраво мами, ве молам за искуства за четка за заби и дали користите паста за деца од 1год и 3месеци? Мојата ги има веќе сите заби од 1ца до 4ка, а до сега не секојдневно и ги мијав само со вода и четка ама мислам дека е време да почниме редовно. Фала
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    @Annath и други мајки стоматолози едно прашање. Од кога почнуваат да им се клатат млечните заби. Син ми е рамно 5 години. Му се клати кецот доле. Нели е рано :?:
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од паста. Ако мислиш дека со пастата ќе и биде поинтересно, земи паста без флуор и ставај многу малку, колку зрно ориз. И треба редовно да се четка, насабајле и навечер.

    Порано е од просечното, ама не е рано. Особено ако веќе се никнати 6ките или никнуваат моментално. Не се грижи, не е ништо страшно и малку порано да се сменат млечните со трајни.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не се никнати 6 ки.
    Од памет се извадив вчера. Викам да не го удрил некаде, иако он вика не.
    Фала ти.
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Би требало прво 6ки после да се менуваат единиците, ама некогаш може да биде преклопен тој период. Ако се удрил до толку за да расклати заб, сигурно ќе сте знаеле, не се секирај.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Да прашам,менувањето на млечните и растење на трајните заби .... Секогаш ли оди по редослед? Имам слика као календар пишува прво долните кецови потоа горните. Ама кај големово долните му паднаа на 6ипол горните абер немаат а му се ниша двојка долу.
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Битно е да има некој ред за да правилно никнат забите. Обично ако никнуваат поинаку има некаква промена во положбата на забите, ротирани се, или навалени кон јазикот/усната, ама не мора да значи. Кога почнуваат да се менуваат, ако има некаква отстапка јас обично препорачувам да се направи снимка и консултација со ортодонт. Ако има поголеми промени да може да се реагира на време со протеза.
    Правила има, ама голем број деца не менуваат заби според тие правила, па сепак на крај во ред им се забите. Проблемот е што повеќето општи стоматолози не се спремни да препознаат проблем на време кај толку мали деца. Ако се секираш, би ти препорачала да посетиш ортодонт за секој случај.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    @Annath на син ми му се ниша едната единица горна ама не е падната,од оздола гледам вејкем на местото излегла трајната единица а оваа не е падната,треба ли да отидам на стоматолог или нема проблем,оти по ова време невреме се знај колку е паметно да влечкаш дете по стоматолози.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако е веќе излезен одзади трајниот заб, макар само врвот, убаво е да се извади млечниот. Закажи на забар, нека го извадат.
     
    На ubavka1 и Spidy им се допаѓа ова.
  14. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Кога излегуваат 5ките? Дали се тешки за вадење овие заби? :?:
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Мислам после 2 години. Мојот батко првата ја извади на 2г 4м. Викаат дека се најтешки за вадење, ама моето искуство беше позитивно. Освен блага настинка од паднат имунитет, друга потешкотија никаква немаше. Ги извади сите во рок од 2 месеци. Ама он сите заби ги вадеше без мака.
     
    На Lolipop23 и Seduction им се допаѓа ова.
  16. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Синко за пола месец 3 ќе полни и вчера му приметив дека му излегува една петка долу, а се жалев дека не сака да јаде и си мислам дали и тоа може да е причината, мада сега колку толку подобрен е со апетитот, да не го подречам :D
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас само ги видов во уста :) Значи ич мака немаше.
     
    На Ano, Sexybaby86 и Seduction им се допаѓа ова.
  18. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Сега барав низ темава наназад, знам имав пишано. Пред да наполни 2г веќе имаше 5ки. Ни се водеше, ни се тераше. Ни јадеше. :sweat:
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Ехее, значи ептен касни он со 5ките :o
    @kukla21 Блазе тебе :D
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Не касни, 5ките никнуваат на 2 до 2ипол години. Има деца што имаат 5ки и пред 2 години, и што на 3 години им никнуваат. Се тоа се смета за нормално.
     
    На Leo_29 и Seduction им се допаѓа ова.