1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и забите

Дискусија во 'Дете' започната од bittersweet, 16 февруари 2016.

  1. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Слично ни беше со забите.
    5ките не ги осетив, само ги видов. Да те утешам.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    Изненадна 6ка кај синко :D Другарка негова што се 3 дена разлика (5г и 4м се), ми рече дека и никнувале 6ки и затоа ја болело... И Ај викам да проверам кај него, и оп цела 6ка порасната доле, а друга надувана (facepalm) Ова дете заб до заб без да приметам си извади, ама затоа сестра му наплаќа :D
     
    На Sofi.ja, Seduction, drugarka и 3 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Да прашам на што се должи лош здив кај децата? И што би можела да превземам за да се подобри тоа? Дали е доволно само миењето заби или треба да почнеме со користење на оние течности за плакнење на уста? Инаку прашувам за 7ипол годишно дете
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Провери да не има расипано забче.
     
    На marchi-cool и Spidy им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    Од заб расипан или крајниците..
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.986
    Пол:
    Женски
    Од расипано запче, ако им наслаги на забите или грло крајници воспалени. Прво видете кај стоматолог.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да,има неколку одронати млечни запчиња. Стоматогот рече ако има болки да одиме да поправа и да става лекчиња,да се издржи додека дојде време да се сменат
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    166.003
    Дете има 6 години и нешто, почна да се клати прв заб, гледам отпозади подникнала првата трајна единица. И втората единица се клати. Да носам на забар? @Spidy , @Annath ?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Одете, ќе и ги извадат. И како ќе растат забите, нека ги турка со јазикот нанапред, иако тие секако ќе си се наместат на своето место.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Штом никне трајниот заб, млечниот треба да се тргне. Ако многу се клати, нека проба да го расклати скроз со нешто тврдо како јаболко, може ќе падне и сам. Ако не може, одете на стоматолог да се извади.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    @Annath @Spidy ве молам за мислење.
    Синко е 2години,на горна вилица нема млечни двојки . Инаку сите други заби се никнати па и 5ките.
    Дали ова значи дека нема да му никнат трајни горни двојки?
    И бидејќи сеуште цица (чести ноќни подои) има кариес само на горните единици,дали има начин да се заштитат некако? Не е вербален сеуште па не знам како би се убедиле за седнување на стоматолошко столче да ги исчистат..;(
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека нема да има трајни двојки, иако не е редок дефицитот на истите. Намалување или сосема исфрлање на ноќни подои и редовна орална хигиена може да спречи прогресија на кариесот, и не е мал за забар. Убаво е да се направи една контрола, за да ја видат ситуацијата и да ви дадат насоки што понатаму.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Чим има и петки, огромна е веројатноста дека нема двојки, ама тоа само со снимка се потврдува за сигурно. Вообичаено ако нема млечни, нема и трајни, ама пак со снимка тоа се потврдува на 4-5 години.

    За кариесот, прво да да укинат ноќни подои. Миење заби после последниот оброк навечер, и освен вода ништо да не внесува цела ноќ. Со тоа ќе се спречи развивање на кариес. За тоа што е веќе расипано, да почнете со посети на стоматолог, и што поскоро да се среди. Сигурно нема да можете од одма, ама после повеќе посети полека да се работи. Може да земеш ToothMousse да ги мачкате забите колки толку да се заштитат, ама тоа што е веќе расипано може да се среди само со пломба, ништо друго.

    Едит: дежураме со @Annath :D
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам @Spidy :f::f:@Annath .
    Со првите две деца не се соочив со ваков предизвик за забите,ниту за четкање ниту пак при стоматолошки посети ,супер се и двете ,здрави се и трајните заби кај големата и млечните кај средната ,ама третово ќе ме изнамачи :D
    Демек трето мислев полесно ќе биде :sweat: не може ни да го прегледа докторката камо ли да поправа нешто, како на клање да го носам(facepalm) а за четкање:drunk:...како со крокодил да се борам :rofl:
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    И да се дере, ќе го носиш, и да се бори ќе го четкаш. Подобро така отколку да трпи болки од расипани заби или да му се вадат забите предвреме зошто не можело да се санираат.
     
    На Annath и tambelina им се допаѓа ова.
  16. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека нема ништо подобро од здрави заби,си знам по себе каква мака е. За четкање му ги четкам јас забите,туку со доењево не сум раскрстила,инаку сокови чаеви во шише, цуцли ништо од тоа ,само цице,и вода од чаша си пие од бебе.
    Но од друга страна не сакам да доживее трауми како јас кога бев дете,стоматолошлото искуство од детството ми е можеби и НАЈГОЛЕМАТА траума.
    Еве и деновиве поправам и ќе менувам мостови, ама пулсот ми е над 100 секогаш кога седнувам на столчето(а пијам и дијапазамче пред :D),а докторката е злато(едвај ја најдов ).
    Од друга страна ,таа моја траума ме направи -фрик- па сал туку прашувам,,измивте заби?кога?колку време ги четкаше?гледај ме мене сакаш вака на 30год да си како мене ?!"
    И сега сум во шах мат позиција :( ем не сакам да биде како мене без здрави заби,ем не сакам на 30год да се тресе на стоматолошко столче,поради насилно поправање/вадење на заби во детството. :(

    Не се откажувам,пак ќе го носам,се надевам ќе ни успее на полесен начин...
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Прашував пред некое време овде за совет за забчињата на синко бидејки му се расипени предните 4 забчиња.. бевме на стоматолог и едно му направија, се беше ок, само плачки имаше кога почна да му трпни од анестезијата, но во глобала беше ок. Ептен сум среќна што може да се поправат иако се млечни, не ни можев да го замислам со изедени забчиња уште на 3 години.
     
    На lackygirl, Annath и tambelina им се допаѓа ова.
  18. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мами каква паста користите за забчињата на деца од 18м.Јас и ги мијам со Чико за 12м без флуор незнам дали е добра. Дали треба да сменам со флуор, меѓутоа таа не ја плука пастата.
     
  19. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Паста елмекс за деца од 0-6 год. Кажано ми е од детски стоматолог дека моментално таа паста е најдобра за деца, јас и за нас ја користам само за возрасни што е.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Мајки имате ли давано некое сирупче за ублажување на болки при вадење заби? Малиов по цели ноќи плаче,потечено му е непцето кај што треба да излезе 4ка.